Viskas iki 4,99€ + knygos su defektais! Naršykite ČIA >>

Waris Dirie (g. 1965 m. Somalyje) – iš Somalio kilęs modelis, aktorė, autorė ir žmogaus teisių aktyvistė.

Waris Dirie – populiari manekenė ir modelis.

Waris Dirie knygos

Rasta: 4
Dykumų gėlė | Miller Cathleen, Waris Dirie
-28% su kodu: PATOGU
9,70 
13,47 
Turime sandėlyje
Dykumų vaikai | Corinna Milborn, Waris Dirie
-30% su kodu: PATOGU
9,67 
13,81 
Turime sandėlyje
Dykumų aušra | Jeanne D'Haem, Waris Dirie
-35% su kodu: PATOGU
10,01 
15,40 
Turime sandėlyje
Rasta: 4

Tačiau jos biografija kupina skaudžių tarpsnių. Waris gimė gausioje kupranugarių augintojų šeimoje, kurie dėl vandens stygiaus nuolat klajojo po šalį. Ji turėjo dar vienuolika brolių ir seserų. Afrikiečių akimis ši šeima atrodė gana pasiturinti, o Waris vaikystė nesiskyrė nuo daugelio vaikų. Ji augo prižiūrėdama gyvulius bei žaisdama laikinėje gamtoje. Waris Dirie teigia, kad šis laikas buvo laimingas ir išmokė džiaugtis smulkmenomis.

Būdama penkerių ji patyrė tai, dėl ko šiandien žinome Waris vardą – genitalijų apipjaustymą, ypač populiarių įvairiose Afrikos gentyse. Trylikos mergaitė pabėgo nuo suplanuotos santuokos su šešiasdešimtmečiu ir pėsčiomis perėjo dykumą.

Vienas iš jos dėdžių, kuris tuomet buvo Somalio ambasadorius Jungtinėje Karalystėje, ieškojo tarnaitės. Padedama tetos, ji įtikino dėdę ją samdyti ir nuvežti į Londoną, kur už nedidelį atlygį dirbo giminaičio namuose. Vėliau ėmėsi įvairių darbų, mokėsi kalbos ir buvo pastebėta modelių agento. Taip prasidėjo karjera modelių pasaulyje.

Savo žinomumą Waris Dirie išnaudojo tam, kad visam pasauliui papasakotų apie mergaites žalojančias apipjaustymo ceremonijas.

Itin svarbiu įvykiu tapo interviu žurnalui „Marie Claire“, kuriame mergina atskleidė kraupią savo gyvenimo istoriją. Visuomenė buvo šokiruota, nuo tada Waris pradėjo atvirai kalbėti įvairiose organizacijose apie moterų žalojimą.

1997 m. moteris buvo pakviesta Jungtinių Tautų Organizacijos prisidėti prie jų kovos su mergaičių apipjaustymu.

Waris Dirie kartu su Miller Cathleen parašė knygą „Dykumų gėlė“, kurioje atskleidžiama jos asmeninė patirtis. Šis biografinis kūrinys šokiruoja. Jį rekomenduojame įsigyti internetu visiems, kurie domisi tikrais faktais paremta literatūra. Knyga buvo ekranizuota.

Lietuvių kalba yra išleista dar viena autorės knyga „Juoda moteris, balta šalis“, kurioje ji tęsia pasakojimą apie savo gyvenimo patirtį. Atvirumas, dokumentika ir asmeninė patirtis – esminiai tokių kūrinių kūrybos bruožai.

2002-ais metais Waris Dirie įkūrė „Dykumos gėlės“ fondą, kurio tikslas išnaikinti apipjaustymo tradicijas. Moteris už savo visuomeninę, labdaringą ir švietėjišką veiklą buvo įvertinta įvairiais apdovanojimais.