Vincas Pietaris (g. 1850 m. spalio 9 d. Žiūrių-Gudelių kaime, Vilkaviškio raj. – m. 1902 m.

Vincas Pietaris knygos

Rasta: 4
Lapės gyvenimas ir mirtis | Vincas Pietaris
-10% su kodu: PATOGU
2,75 
3,05 
Turime sandėlyje
Algimantas | Vincas Pietaris
-27% su kodu: PATOGU
14,59 
19,99 
Turime sandėlyje
Rasta: 4

spalio 3 d. Ustiužnoje, Rusijoje) – gydytojas, rašytojas, pirmojo lietuviško istorinio romano „Algimantas“ autorius.


Vincas Pietaris mokėsi Suvalkų gimnazijoje, o vėliau studijavo Maskvos universitete. Iš pradžių studijavo matematiką ir fiziką, vėliau baigė Medicinos fakultetą ir dirbo gydytoju bei tyrinėjo įvairias ligas.


Baigęs studijas jis vedė ir gyveno Ustiužno mieste, Rusijoje. Gyvenamą vietą nulėmė tai, kad vyras negavo mediko darbo Lietuvoje. Rašytojo biografijos santraukose teigiama, kad 1896-tais metais jis buvo grįžęs į Lietuvą, čia gyveno Kaune, tačiau gimtojoje šalyje neužsibuvo ir visam laikui grįžo į Rusiją.


Gyvendamas svetur rašytojas savo šalį brangino, domėjosi istorija, literatūra bei menu. Be to jis ir pats, nors ir baigė mokslines specialybes, buvo į meną linkusi asmenybė: mokėjo ir piešti, ir groti keliais muzikos instrumentais, taip pat sugalvodavo visokių utopinių idėjų.


Dar studijuodamas universitete Vincas Pietaris susipažino su Jonu Basanavičiumi, kurio paragintas ėmė rašyti straipsnius lietuviškai spaudai bei recenzuoti literatūrą. Pradėti rašyti savo kūrybą jį paskatino poetas Adomas Jakštas.


Žinoma, pačiu svarbiausiu Vinco Pietario kūriniu yra laikomas pirmasis lietuviškas istorinis romanas „Algimantas“. Autorius jį pradėjo kurti 1900-tais metais ir rašė apie porą metų. Išleistas jis buvo tik po autoriaus mirties. Knygoje jaučiamas lietuviškumo puoselėjimas bei patriotinės vertybės.


„Algimantas“ – ne vienintelis autoriaus darbas. Vinco Pietario bibliografijoje puikuojasi dvi apysakos „Keidošių Onutė“ ir „Kelionės“. Taip pat jis rašė atsiminimus, dramas, apsakymus ir net pasakų ciklą vaikams „Lapės gyvenimas ir mirtis“, kuriame naudojo įvairius tautosakos motyvus. Daugelį publicistinių tekstų, kurie buvo skelbiami įvairiuose laikraščiuose, jis pasirašė slapyvardžiu ir autorystė išaiškėjo tik po Vinco Pietario mirties.


Eklektika, įvairovė, meilė Lietuvos kraštui ir tradicijoms, romantinės idėjos, dėmesingumas detalėms, pamokymai, lietuviškos problemos, istorija, idealizmas – autoriaus kūrybos bruožai ir pagrindinės temos, kuriomis jis rašė.


Kiekvienas lietuvis turėtų perskaityti pirmąjį lietuvišką nuotykių romaną, tad kviečiame nieko nelaukti ir pirkti jį internetu.