NEMOKAMAS pristatymas nuo 20€ į paštomatus Lietuvoje! Daugiau ČIA >>

Jalāl ad-Dīn Muhammad Rūmī (g. 1207 m. rugsėjo 30 d., Balche – m. 1273 m.

Rumi knygos

Rasta: 1
Meilės ir išminties knyga | Rumi
-40% su kodu: PATOGU
8,29 
13,82 
Turime sandėlyje
Rasta: 1

gruodžio 17 d., Konijoje, dabartinė Turkija) – persų poetas, sufijus, dvasininkas.

Rumi gimė kilmingųjų šeimoje. Jo tėvas buvo žymios giminės palikuonis, teologas, teisininkas, skaitė pamokslus. Rumi motina taip pat kilusi iš kilmingos provincijos valdytojo šeimos. Po mongolų įsiveržimo į Centrinę Aziją visa šeima paliko Balchą ir penkerius metus keliavo per musulmoniškas šalis, kol galiausiai apsistojo dabartinėje Vakarų Turkijoje. Iranas, Turkija ir Afganistanas tuo metu buvo Persijos imperijos dalis. Visos trys šalys poetą Rum laiko nacionaliniu.

Rumi mokė jo tėvas, vėliau tėvo mokinys Sajidas Burhanudinas. Jo vadovaujamas poetas pradėjo praktikuoti sufizmą. Tai yra islamo srovė, kuri derina idealistinę metafiziką su asketizmo praktika. Po tėvo mirties Rumi tapo dvasininku ir skaitė pamokslus Konijos mečetėse. Nors buvo dar nesulaukęs dvidešimt penktojo gimtadienio, bet jau išgarsėjo, kaip puikus religijos mokytojas.

1244-tais metais Rumi susipažino su klajojančiu teologu Šamsu. Šis žmogus metė savo patogų gyvenimą ir tapo klajokliu, kuris atsisakė tradicinės religijos, o Dievo ieškodavo ekstazėje. Rumi susižavėjo šiuo vyru, tapo jo mokiniu ir apleido savo pareigas. Nustojo skaityti pamokslus, mokyti religinių tiesų. Ši draugystė sulaukė aplinkinių pasmerkimo bei nepasitenkinimo. Galiausiai Šamsui pradingus buvo įtariama, kad jį nužudė Rumi mokiniai.

Rumi gedėjo savo draugo ir mokytojo, užsisklendė nuo visuomenės, nebeskaitė pamokslų, o savo liūdesį reiškė per muziką bei poeziją. Tuo metu buvo sukurti žymiausi jo tekstai. Autorius parašė kelis tūkstančius eilėraščių, kuriuose kreipiasi į buvusį mokytoją bei Dievą. Taip pat Rumi sukūrė eiliuotą šešių tomų epą „Masnavi“. Dvasinis kūrinys laikomas vienu didžiausią įtaką padariusių raštų islamiškose šalyse.

Rumi savo poeziją kūrė ir skaitė šokdamas. Jis mokė meilės, kurią laikė pažinimo šaltiniu. Šokis tapo tradiciniu ir iki šiol jį šoka Besisukančių dervišų ordino namai. Prabėgo daugiau nei septyni šimtai metų, bet Rumi eilės vis dar yra skaitomos, dainuojamos, taip pat įkvėpė knygas bei filmus. 1998-tais metais buvo sukurtas dokumentinis filmas apie žymųjį persų poetą „Rumi: Poet of the Heart“.

Poetas mirė 1273-iais metais. Konijoje jam buvo pastatytas mauzoliejus, kuris yra didžiulis turistų ir Rumi gerbėjų traukos centras.