Oskaras Vaildas (angl. Oscar Fingal O’Flahertie Wills Wilde, 1854 m. spalio 16 d., Westland Row, Dublinas, Airija - 1900 m.

Oskaras Vaildas (Oscar Wilde) knygos

Rasta: 10
Doriano Grėjaus portretas | Oskaras Vaildas (Oscar Wilde)
-20% su kodu: PATOGU
10,34 
12,92 
Turime sandėlyje
Kentervilio pilies vaiduoklis | Oskaras Vaildas (Oscar Wilde)
-10% su kodu: PATOGU
10,15 
11,28 
Turime sandėlyje
Rasta: 10

lapkričio 30 d., Paryžius, Prancūzija) – anglų dramaturgas, poetas, romanistas.


Oskaras Vaildas gimė William ir Jane Francesca Wilde šeimoje. Tėvas buvo garsus to meto chirurgas, kuris specializavosi oftalmologijos ir otorinolaringologijos srityse. Būsimo rašytojo motina, pasirašydama slapyvardžiu Esperanza (Speranza), skelbė kandžią revoliucingą poeziją.

1871 m. Oskaras Vaildas gavo karališkąją stipendiją ir įstojo į Trinity College Dubline, kur mokėsi trejus metus ir buvo geriausias kurso studentas. Baigęs universitetą buvo apdovanotas Berkeley aukso medaliu, kuris skiriamas kaip aukščiausias apdovanojimas už pasiekimus klasikinių kalbų studijų programoje. Vėliau nuo 1874 iki 1878 m. mokėsi Magdalenos koledže Oksforde.

Savo kūrybą skelbti Vaildas pradėjo dar studijuodamas Trinity College. 1878 m. pasirodžiusi jo poema Ravena“ buvo įvertinta prestižiniu Oksfordo universiteto apdovanojimu.

1878 m. Vaildas apsigyveno Londone. 1881 m. jis išleido poezijos rinkinį Eilės“. Jau ankstyvieji eilėraščiai atspindėjo jo prielankumą estetinio dekadanso krypčiai (pranc. decadence - nuosmukis), kuriai būdingas individualizmas, įmantrumas, misticizmas, pesimizmas, vienatvės ir nevilties nuotaikos.

1881 m. pabaigoje Vaildas persikėlė į Niujorką, kur buvo pakviestas skaityti literatūros paskaitų. Šių paskaitų metu jis pirmą kartą suformulavo pagrindinius angliškojo dekadanso principus, kuriuos vėliau išsamiai išdėstė traktatuose, 1891 m. išleistuose knygoje Užmojai“. Amerikoje Vaildas per devynis mėnesius perskaitė 140 paskaitų. Vaildas garsėjo sugebėjimu virtuoziškai valdyti kalbą.


1884 m. vedė Konstanciją Loyd, su kuria susilaukė dviejų sūnų – Vivjano ir Kirilo.

1888 m. grįžęs į Angliją Vaildas išleido dvi pasakų knygas: Laimingasis princas“ (1888), Granatų pavėsy“ (1891) ir apsakymų rinkinį Lordo Artūro Sevilo nusikaltimas“ (1891).

1890 metais pasirodė vienintelis Oskaro Vaildo romanas Doriano Grėjaus portretas“, kurios herojus, atsisakęs moralės dėl malonumų ir saviraiškos laisvės miršta, tapęs savo amoralumo ir estetizmo įkaitu. Dorianas Grėjus nori, kad jis pats liktų jaunas ir žavingas, o sentų jo portretas. Audringas gyvenimas nepalieka pėdsakų Doriano veide, bjaurėja tik jo portretas. Tačiau vėliau romano herojus panorsta jį sunaikinti. Kritikai apkaltino romaną nepadorumu.


Genialų nepakartojamą kūrybinį šmaikštumą Vaildas pademonstravo savo pjesėse (liet. k. „Ledi Vindermir vėduoklė“ (1892). Būtent dėl jų jis išgarsėjo. Visos pjesės vos pasirodžiusios buvo statomos teatre (išskyrus Salomė“ (1891),  kurią Vaildas parašė Sarai Bernard. Cenzūra uždraudė pjesę, nes jos veikėjai buvo biblijiniai personažai. Ši pjesė buvo pastatyta tik XX a. pradžioje, kai įsigalėjo nauja literatūrinė kryptis - simbolizmas.

1891 m. užmezgė romaną su markizo Kvinsberi sūnumi Alfredu Daglasu.
1895 m. įsiplieskęs skandalas, sugriovė ne tik jo dramaturgo karjerą, bet ir visą Oskaro Vaildo gyvenimą. Vaildas gindamasis nuo viešo kaltinimo homoseksualumu apkaltino savo artimo draugo Alfredas Daglaso tėvą markizą Kvinsberį. Kaltinimą atmetė, rašytoją suėmė, dukart teisė, pripažino kaltu ir nuteisė dvejiems metams sunkiųjų darbų. Vaildas buvo paleistas 1897 m.
Atlikęs bausmę, pasikeitė vardą į Sebastjano Melmoto ir apsigyveno Prancūzijoje. Čia parašė savo paskutinį kūrinį Redingo kalėjimo baladė“ (1898).


Oscar Wilde mirė 1900 m. lapkričio 30 d. nuo meningito atstumtas ir vienišas „Elzaso“ viešbutyje. Šalia jo buvo tik viešbučio savininkas, kuris palaidojo Vaildą Bagno vargšų kapinėse Paryžiaus priemiestyje ir padėjo vienintelį vainiką su užrašu „Mano gyventojui“. Vėliau jo palaikai buvo perkelti į Lašezo kapines, kur 1914 m. ant Vaildo kapo pastatytas garsusis paminklas - skulptoriaus Jokūbo Epsteino sparnuotasis sfinksas.