Viskas iki 4,99€ + knygos su defektais! Naršykite ČIA >>

Mary Beard (g. 1955 m.

Mary Beard knygos

Rasta: 3
Rasta: 3

sausio 1 d., Much Wenlock, Anglija) – britų mokslininkė, pelniusi Britanijos imperijos ordino damos titulą, Antikos tyrinėtoja, Kembridžo universiteto profesorė, Britų akademijos narė.


Mary Beard buvo vienintelis Joyce Emily ir Roy Whitbread vaikas. Jos motina buvo uoli skaitytoja, o tėvas architektas. Baigė Direct grant grammar mergaičių mokyklą. Vasaromis, kad užsidirbtų pinigų, dalyvaudavo archeologinėse ekspedicijose. Tuo metu ir gimė susidomėjimas antika. Būdama aštuoniolikos pateikė prašymą stoti į Kembridžo universitetą.


Per pirmus studijų metus Mary pastebėjo, kad kai kurie vyriškos lyties kolegos vis dar skeptiškai vertina moterų akademinius pasiekimus. Tai dar labiau pakurstė jos norą įrodyti savo pranašumą ir vertę. Apgynusi bakalaurą ir vėliau įgijusi magistro laipsnį, Mary Beard pasiliko Kembridže tęsti doktorantūros studijas. 1982 m. ji apgynė disertaciją apie vėlyvosios Romos respublikos pilietinę religiją. Dirbdama prie disertacijos rėmėsi Cicerono raštais.


Kiti klasikinės filologijo sspecialistai teigia, kad Mary Beard mokslinei koncepcijai būdingi du dalykai. Pirma, ji teigia, kad istoriniai šaltiniai perteikia autorių požiūrį, kontekstą ir įsitikinimus, bet negali būti patikimi rekonstruojant aprašomus įvykius. Antra, ji įsitikinusi kad atskleidžiant to meto autorių pasaulėžiūrą Romos istorija gali būti aktuali mūsų kultūrai.


Baigusi universitetą Mary Beard dėstė Karališkajame Londono koledže, bet vėliau grįžo į savo Alma Mater. 1992 m. ji tapo The Times literatūrinio priedo klasikos skilties redaktore ir pradėjo žurnalistės karjerą. Vėliau Mary Beard dirbo BBC televizijoje ir radijuje, ten rengė ir vedė mokslo populiarinimo ir dokumentines laidas. 2004 m. ji tapo Kembridžo universiteto profesore.


Šiandien Mary Beard garsėja ir savo kontraversiškais pasisakymais. Ji drąsiai sako esanti feministė, o jos požiūris į JAV užsienio politiką po 2001 m. rugsėjo 11 d. sukėlė tikrą diskusijų audrą. 2015 m. ji palaikė nevienareikšmiškai vertinamo Jeremy Corbyno kandidatūrą į Leiboristų partijos pirmininko postą – anot jos, jis vienintelis iš kandidatų turi aiškias ideologines nuostatas. Ji aktyviai dalyvauja socialinių tinklų veikloje – atsakinėjimą kritikams ir interneto „troliams“ moteris laiko savo, kaip akademikės pareiga. Anot jos, taip prisidedama prie diskusijų kultūros puoselėjimo. Moteris rašo savo tinklaraštį, kuris susilaukia iki 40 tūkst. apsilankymų per dieną.


Mary Beard 1985 m. ištekėjo už meno istoriko Robino Cormacko. Jų dukra Zoe tyrinėja Pietų Sudano istoriją, o sūnus Raphaelis - Egipto literatūrą. Į lietuvių kalbą išverstos dvi mokslininkės knygos. „Pompėjai“ pasakoja apie Vezuvijaus išsiveržimo sunaikintą miestą, o 2018 m. pasirodžiusi „Moterys ir galia: manisfestas“ skirta apžvelgti moters vietą šių dienų visuomenėje ir lyties ir politinė galios santykį.