Užsisakykite iki gruodžio 23d. 15:30 val. ir atsiimkite užsakymus pirmadienį iki 16 val. - patogupirkti.lt sandėlyje Vilniuje, Kalvarijų g. 143 Daugiau  ČIA >>

Lucijus Anėjus Seneka (g. 4 m pr. Kr., Ispanijoje – m. 65 m. po.

Lucijus Anėjus Seneka knygos

Rasta: 8
Laiškai Lucilijui | Lucijus Anėjus Seneka
-30% su kodu: PATOGU
10,21 
14,59 
Turime sandėlyje
Tragedijos | Lucijus Anėjus Seneka
-70% su kodu: PATOGU
4,08 
13,59 
Turime sandėlyje
Tragedijos (knyga su defektais) | Lucijus Anėjus Seneka
-10% su kodu: PATOGU
5,93 
6,59 
Turime sandėlyje
Rasta: 8

Kr., Romoje) – romėnų rašytojas, filosofas, stoikas.

Lucijus Anėjus Seneka gimė turtingoje šeimoje. Jis mokėsi retorikos, gramatikos, o vėliau tobulinosi pas garsius to meto filosofus. Mokslus baigė bei savo karjerą pradėjo Romoje. Vėliau buvo ištremtas į Korsiką, kur praleido aštuonis metus. Grįžęs tapo būsimo imperatoriaus Nerono mokytoju. Pastarasis vėliau apkaltino Seneką sąmokslu.

Seneka paliko nemenką savo filosofinių darbų paveldą. Svarbiais laikomi veikalai „Apie Apvaizdą“, „Apie išminčiaus tvirtybę“, „Apie pyktį“, „Apie laimingą gyvenimą“, „Apie poilsį“, „Apie sielos ramybę“, „Apie gyvenimo trumpumą“, „Apie geradarystes“, „Apie atlaidumą“, „Laiškai Lucilijui“, „Oktavija“, „Apie tai, kas svarbiausia“ ir kiti. Kai kuriuos iš šių veikalų kviečiame įsigyti internetu.

Norintys susipažinti su autoriaus kūryba taip pat turėtų atkreipti dėmesį į knygą „Tragedijos“, kurioje skelbiamos pirmą kartą į lietuvių kalbą išverstos ir sueiliuotos Anėjaus Senekos tragedijos.

Rašytojo tragedijose, kurių išliko dešimt, dera graikų ir romėnų kultūros reiškiniai. Senekos mėgiamos temos buvo tironijos blogis, materialiojo turto menkinimas, aistrų pavojus ir paprasto, doro gyvenimo pranašumų aukštinimas. Knygos „Tragedijos“ aprašyme teigiama, kad iš šio veikalo mokėsi Renesanso, Baroko, Apšvietos ir Klasicizmo epochų dramaturgai, tarp jų ir visiems gerai žinomas Viljamas Šekspyras.

Pagrindinis Lucijos Antėjaus Senekos kūrybos bruožas tas, kad jo veikalai sukurti įsivaizduojamo pašnekesio forma. Jiems būdingas šiek tiek patosinis tonas bei kalbėtojo įsitikinimas savo tiesomis. Tekstuose autorius primena, kad turtai ar užimamos pareigos nėra vertybė, skirtingai nei sielos dorybė, garbingas gyvenimas ir tvirtybė.

Senekos veikaluose pabrėžiama ugdymosi svarba, akcentuojama žmogaus valia, kurią jis turi pajungti tam, kad atsikratytų ydų ir taptų doru žmogumi. Senekos idėjas perėmė krikščionybė, jos tapo moralės postulatais. Seneka niekino žemiškus turtus, aukštino dvasią, buvo įsitikinęs, kad viskas kyla iš Dievo malonės ir visi nusipelnė jo meilės.

Šešioliktame ir septynioliktame amžiuje Lucijus Anėjus Seneka buvo vienas skaitomiausių autorių, tačiau iki šiol nėra praradęs aktualumo. Jo veikalai populiarūs ir Lietuvoje, ypač daug leidimų sulaukė veikalas „Laiškai Lucilijui“.