Nėra rizikingesnio užmojo kaip „tapimo vyru“ reikalas, pilnas pavojų, klastočių ir nesėkmių. Tai Didysis Išbandymas, vykstantis kiekvieno vyro gyvenime, ir kiekvienas vyras, jaunas ir senas, yra šios kelionės dalyvis, nors tik nedaugelis sėkmingai pasiekia tikslą.
Mūsų pavojinga kelionė tapo dar sunkesnė, nes gyvename metu, kuriame maža krypties. Metu, kai maža tėvų, galinčių parodyti kelią.
Mums, vyrams, desperatiškai reikia ne daugiau taisyklių, ne dar vieno principų sąrašo, ne formulių, bet patikimo tako, išminto šimtmečiais anksčiau už mus gyvenusių vyrų.
Knyga "Vyro kelionė" – tai ne klinikinės psichologijos vadovėlis, bet žemėlapis. Jame aprašomi vyro kelionės etapai nuo vaikystės iki senyvo amžiaus. Žaviuosi žemėlapiais. Žemėlapis parodo jums krašto veidą, tačiau palieka patiems spręsti, kaip įveiksite atstumą. Žemėlapis yra vedlys, bet ne formulė. Jis suteikia laisvę. Jis rodo, kaip pasiekti kelionės tikslą. Jis skirtas keliautojui, ieškančiam kelio. Norintiems leistis vyrų taku jis bus labai naudingas. Tenorintys jį tik išanalizuoti, be abejo, ras priežasčių likti namie.
Ši knyga taip pat yra pranešimas iš kovos lauko. Tai vyro, ieškančio gilesnio išgydymo, atstatymo ir brandos, ir tėvo, besistengiančio kaip galima geriau perduoti tai savo sūnums, asmeninė vidinė patirtis vyriškos kelionės metu. Todėl knygoje šios dvi linijos persipina – visų pirma ji kalba vyrams apie jų kelionę, bet taip pat ji kalba tėvams, auginantiems berniukus, ir asmenims, dirbantiems su vyrais.
Žodis mamoms – ši knyga bus labai naudinga auginančioms berniukus ir besimokančioms mylėti suaugusius sūnus (ir jų tėvus). Tikras palengvėjimas yra suvokti, kad negali būti viskuo savo sūnui, ypač tuo, ko jam reikia labiausiai. Jam reikia tėvo ar jį atstojančio vyro. Tu tai jau žinai, ir šiuose puslapiuose rasi viltį, kad juos galima rasti. Tau pačiai skirta būti moterimi ir jo motina. Gali ieškoti būdų, kaip suteikti savo sūnui šioje knygoje aprašomas patirtis vyrų bendrijoje, ar tai būtų bažnyčios jaunimo grupė, skautų būrys, ar vyras, galintis patenkinti jo poreikį.
Iš anglų kalbos vertė Jurgis Šečkus
TURINYS
TURINYS
Įvadas / 8
1. Vyro kelionė / 12
2. Tikro tėvo tikras sūnus / 27
3. Vaikystė / 41
4. Mylimojo sūnaus prikėlimas / 56
5. Nuotykių ieškotojas / 71
6. Nuotykių ieškotojo auginimas / 83
7. Semo metai / 102
8. Karžygys / 118
9. Karžygio ugdymas / 134
10. Įsimylėjimas / 152
11. Įsimylėjėlio ugdymas ir prikėlimas / 167
12. Karalius / 182
13. Karaliaus ugdymas ir prikėlimas / 196
14. Išminčius / 213
15. Gyvenkime tikslingai / 228
16. Epilogas / 246
ĮVADAS
ĮVADAS
Man kaip vyrui viena įsimintiniausių patirčių nutiko vieną ankstyvą vasaros dieną Aliaskoje. Su šeima jūriniais kajakais sekėme kuprotu sius banginius Ledo sąsiauryje (Icy Straight) ir stabtelėjome papietauti ant Cičiagovo (Chichagof) salos kranto. Vedlys paklausė mūsų, ar nenorėtu pasivaikščioti po salos gilumą ir apžiūrėti proskyną, žinomą kaip grizlių maitinimosi vieta. Entuziastingai priėmėme šį kvietimą. Po dvidešimties minučių žygio per kėnių mišką išėjome į plačią atvirą pievą, kokių keturių šimtų metrų pločio. Buvo karštas vidurdienis ir lokių nebuvo matyti. "Dabar jie miega miegos visą popietę. Tačiau šį vakarą vėl sugrįš", - pasakė jis. "Eime, nori kai ką jums parodyti."
Ta pieva iš tiesų buvo panašesnė į pelkę - pusmetrio aukščio žemaūgių krūmokšnių raizgalynė, kuri vos plūduriavo ant pėdos storio permirkusi samanų ir durpių sluoksnio. Labai sunki vieta vaikščioti. Vedlys nuvedė mus prie tako, išminto didžiulėmis letenomis kas dvi pėdas. "Tai lokių išmintas takas", - pasakė jis. "Jam greičiausiai keli šimtai metų. Lokiai jį naudoja nuo to meto, kai atklydo į šią salą. Lokiukai seka vyresnius lokius žengdami tiksliai jų pėdomis. Taip jie išmoksta pereiti šią vietą."
Pradėjau žengti šiuo pažymėtu taku, statydamas kojas į tvirtus giliai išmintus pėdsakus, kuriais lokiai vaikščioja šimtmečius. Nežinau, kaip aprašyti kilusį jausmą, bet kažkodėl mintyse iškyla žodis šventa. Senovinis, grėsmingas takas per laukinę ir nežabotą vietovę. Žengiau patikrintu taku, kurį išmynė daug stipresni ir labiau pasiruošę šiai vietai nei aš. Ir nors suvokiau, kad nepriklausau šiai vietai, šis takas sujaudino mane ir būčiau galėjęs juo žingsniuoti dar ilgai ilgai. Jis pažadino manyje kažkokį gilų senovinį troškimą.
Šioje knygoje kalbama, koks yra gyvenimas tapus vyru ir, ko mums reikia kur kas labiau, kaip juo tapti. Nėra pavojingesnio užmojo kaip "tapimo vyru" reikalas, pilnas pavojų, klastočių ir nesėkmių. Tai Didysis išbandymas, vykstantis kiekvieno vyro gyvenime, ir kiekvienas vyras, jaunas ir senas, yra šios kelionės dalyvis, nors tik nedaugelis sėkmingai pasiekia tikslą. Mūsų pavojinga kelionė tapo dar sunkesnė, nes gyvename metu, kuriame maža krypties. Metu, kai maža tėvų, galinčių parodyti kelią.
Mums, vyrams, desperatiškai reikia ko nors kaip to išminto tako Cičiagovo saloje. Ne daugiau taisyklių, ne dar vieno principų sąrašo, ne formulių. Patikimo tako, išminto šimtmečiais anksčiau už mus gyvenusių vyrų.
Kaip sako pavadinimas, savo rankose laikote žemėlapį. Jame aprašomi vyro kelionės etapai nuo vaikystės iki senyvo amžiaus. Tai ne klinikinės psichologijos vadovėlis ar vaikų ugdymo vadovas. Pirma, nesu tinkamas būti tokių knygų autoriumi. Antra, nesugebu jų perskaityti. Jos gremėzdiškos. Nuobodžios. Prisimenate savo psichologijos vadovėlį iš mokyklos ar universiteto? Tačiau aŠ žaviuosi žemėlapiais. Dauguma vyrų juos mėgsta. Žemėlapis parodo jums krašto veidą, bet palieka patiems spręsti, kaip įveiksite atstumą. Žemėlapis yra vedlys, bet ne formulė. Jis suteikia laisvę.
Jis nenurodinėja, kaip greitai turėtumėte žengti, tačiau pastebėję vietas, kur izohipsės labai suartėja, suvokiate, kad esate prieš statų šlaitą ir tinkamai priderinate žingsni. Žemėlapis nepasakys jums, kodėl čia riogso kalnas arba kiek metų miškui. Jis rodo, kaip pasiekti kelionės tikslą. Puikiai suvokiu šios knygos trūkumus. Bus žmonių, kurie sakys: "Bet jis neaptarė..." Tarpus užpildykite patys. Moralinis ugdymas. Disciplina. Žemėlapis negali atsakyti į visus žmogui kylančius klausimus. Jis skirtas keliautojui, ieškančiam kelio. Norintiesiems leistis vyrų taku jis bus labai naudingas. Tenorintys jį tik išanalizuoti, be abejo, ras priežasčių likti namie.
Ši knyga taip pat yra pranešimas iš kovos lauko. Tai vyro, ieškančio gilesnio išgydymo, kūrimo ir brandos, ir tėvo, besistengiančio kaip galima geriau perduoti tai savo sūnums, asmeninė vidinė patirtis vyriškos kelionės metu. Todėl knygoje šios dvi linijos susipina: pirmiausia ji kalba vyrams apie jų kelionę, o kartu ji kalba tėvams, auginantiems berniukus, ir asmenims, dirbantiems su vyrais.
Šioje knygoje toliau plėtojamos temos, apie kurias kalbėjau kitoje vyrams skirtoje knygoje "Laukinis širdyje." Kaip turėčiau jus įtikinti pirma perskaityti tą knygą prieš imantis šios? Aš pats nesu linkęs vadovautis taisyklėmis. Tačiau ji duos jums gerokai daugiau naudos, jei jau būsite perskaitęs pirmąją knygą, nes ši knyga yra beveik kaip antrasis tomas, kaip kelionės tęsinys, kuriame pateikiami kur kas konkretesni nurodymai. Knygos "Laukinis širdyje" skaitytojai pastebės, kad daugelis pirmosios knygos temų čia kartojama, ir tai suprantama, nes vyriška širdis nesikeičia. Be to, kaip liudija Šventasis Raštas, daugelį dalykų tinka kartoti. Apskritai, esame beviltiškai užmaršūs padarai. Be to, kai kurie vyrai klysta aiškumą laikydami išgydymo ženklu, o supratimą prilygindami kūrimui. Tai ne tas pat. Jei skaitėte apie šalį, dar nereiškia, kad ten buvote.
Kartu su šia knyga galite įsigyti kelionės dienyną, ir jei jį pildysite, daug esmingiau išgyvensite šią kelionę. Geriausia būtų pirma paskaityti iš šios knygos, tada pakartoti temą pildant kelionės dienyną. Galite pasikviesti kelis vyrus ir keliauti drauge.
Žodis mamoms: ši knyga bus labai naudinga auginančioms berniukus ir besimokančioms mylėti suaugusius sūnus (ir jų tėvus). Man rašant šią knygą žurnale "Newsweek" buvo išspausdintas vedamasis straipsnis "Berniukų krizė", pasakojantis, kad berniukai atsilieka nuo mergaičių mokykloje ir kamuojasi. Autorius teigia: "Berniukas be tėvo ar jį atstojančio asmens yra kaip tyrinėtojas be žemėlapio." Tikras palengvėjimas yra suvokti, kad negali būti viskuo savo sūnui, ypač tuo, ko jam reikia labiausiai. Jam reikia tėvo ar jį atstojančio vyro. Tu tai jau žinai, ir šiuose puslapiuose rasi viltį, kad juos galima rasti. Tau pačiai skirta būti moterimi ir jo motina. Gali ieškoti būdų, kaip suteikti savo sūnui šioje knygoje aprašomas patirtis vyrų bendrijoje, ar tai būtų bažnyčios jaunimo grupė, skautų būrys, ar vyras, galintis patenkinti jo poreikį.
Dažnai stebėdavausi ilgais sąrašais, randamais daugelyje Biblijos vietų, aprašančių vyrus kaip "sūnus to ir to, kuris buvo sūnus to ir to." Daug tokių sąrašų rasite Šventajame Rašte ir kituose senoviniuose raštuose. Galbūt jie apreiškia, ko anksčiau nepastebėdavome - jų autoriai ir jų skaitytojai į pasaulį žiūrėjo tėvo akimis. Galbūt tėvo ir sūnaus palikime jie matė svarbiausią palikimą iš visų. Galbūt jie manė, kad pažinti vyro tėvą reiškė labai gerai pažinti jį patį. Žvelgdami plačiau matome, kad Biblijos Dievas pirmiausia vaizduojamas kaip puikus Tėvas - ne kaip motina, ne kaip Kūrėjas - bet kaip Tėvas.
Mums tai atveria naujus horizontus.
Matote, pasaulis, kuriame gyvename, prarado kažką labai svarbaus, kažkokį esminį suvokimą apie gyvenimą ir vyro vietą jame. Laikas, kuriuo gyvename, kaip sakė socialinis pranašas Alexanderis Mitcherlie, yra laikas be tėvo. Suprantu tai dvejopai. Pirma, dauguma vyrų ir berniukų neturi tikro tėvo, galinčio vesti juos vyriškos kelionės brūzgynais, ir dauguma jų - dauguma mūsų visų - yra nebaigti ir betėviai vyrai. Arba berniukai. Berniukai vyrų kūnuose. Tačiau posakis "laikmetis be tėvo" turi gilesnę prasmę. Mūsų požiūris j pasaulį pasikeitė. Mes kaip visuomenė ir netgi kaip bažnyčia nebegyvename pagal tėvišką pasaulio suvokimą, pagal pasaulio suvokimą, kurio centre yra mylintis stiprus tėvas, giliai ir prasmingai dalyvaujantis mūsų gyvenimuose, į kurį bet kada galime kreiptis patarimo, paguodos ar aprūpinimo.
Tačiau yra viltis. Gyvenimas, kurį pažinai kaip vyras, nėra visas gyvenimas. Yra kitas kelias. Per šimtmečius išmintas takas anksčiau gyvenusių vyrų. Pažymėtas maršrutas. Ir yra Tėvas, pasiruošęs parodyti mums taką ir padėti juo eiti.