Viskas iki 4,99€ + knygos su defektais! Naršykite ČIA >>

Nemokamas pristatymas nuo 20€ į paštomatus Lietuvoje * 🔥 SUPER KAINŲ lentynos! Nuo -20% iki -80% pigiau! Naršykite čia >>  🔥

Virgilijus Noreika: "Ir kur benueičiau..."

Šiuo metu neparduodama

Įrašykite savo el. paštą ir informuosime, kai prekę turėsime

Knygos aprašymas

"Ir kur benueičiau,

ir kur bekeliaučiau,-

toli palei šilą

ugnelė kūrenas.."

Iš Algimanto Baltakio ir Algimanto Bražinsko dainos "Ugnelė", pasauliui ir mums tapusios Virgilijaus Noreikos meno lietuviškąją savastimi.


Knygoje "Virgilijus Noreika: "Ir kur benueičiau..." aprašomas vieno žymiausių ir mylimiausių Lietuvos menininkų, pasaulinio masto tenoro Virgilijaus Noreikos gyvenimas ir teatrinė, koncertinė, pedagoginė veikla.



Tai ne tradicinė monografija, kur nuosekliai - nuo gimimo iki šių dienų - apžvelgiamas menininko gyvenimas ir nagrinėjama jo kūryba. V. Noreikos gyvenimo ir kūrybos kelias kupinas išties teatrališkų nuotykių, kuriozų, linksmų ar dramatiškų nutikimų. Bet tai pirmiausia - didžio menininko kelias. Knygos autorius ir kviečia skaitytoją žengti tuo keliu, dairantis po jo plačiašakę vagą, netikėtus posūkius, atradimus ir netektis. Tas kelias driekasi ne tik per visą Lietuvą, bet ir nuveda į daugelį pasaulio šalių. Tame kelyje V. Noreikai buvo statomos kliūtys ir paberiama malonių, jis buvo ir liaupsinamas, ir koneveikiamas. Autoriaus pasakojimą pagyvina paties V. Noreikos dienoraščiai, prisiminimai apie sutiktas įžymybes, komentarai, epochos vertinimai, daugybė nuotraukų ir vaizdinės medžiagos.



Atskiri knygos skyriai leis pažvelgti į V. Noreikos laiką Lietuvos operos ir baleto teatre, jo sukurtų vaidmenų, gastrolių, vaikystės, aplinkos ir kitą spalvingą pasaulį. Kartu tai žvilgsnis į menininko nueito ir tebeeinamo kelio visuomeninį kultūrinį kontekstą nuo pat 1935 metų iki mūsų dienų. Nė nereikia priminti, koks duobėtas, tragiškas ir pergalingas buvo tas kelių kartų nugyventas mūsų tėvynės laikas.



"Vienu metu buvo įprasta kalbėti, esą užtenka vieno procento talento, o devyniasdešimt devyni procentai — darbas. Nesąmonė didžiausia. Dievo dovaną reikia turėti.




Jeigu dainininkas neturi širdies, jis — amatininkas. Balsas yra pats gražiausias instrumentas pasaulyje. Jokia elektronika nepakeis balso, kuriuo dainuoja širdis.




Daugelis dainininkų, kurie neturi ir nesistengia susirasti tinkamo repertuaro, slepiasi po neprieinama akademizmo kauke. Nesąmonė — žiūrovai yra daug protingesni, nei juos įsivaizduoja tokie rimtuoliai. Scenoje turi būti tikras ir nuoširdus."

Virgilijus Noreika



Vietoj įžangos


Vietoj įžangos



Nuo pat pradžių darbuotis sekėsi nelengvai. Taip, sutartu laiku ateidavau pas maestro jaukų butą Antakalnyje nešinas garso įrašymo aparatuku. Būdavau iš anksto parengęs klausimus. Ant stalo jau garuodavo kava ir laukdavo visokie skanėstai. Bet kažko trūko... Laikui bėgant tai buvo justi vis stipriau. Pirmoji susivokė ponia Loreta. Ir vieną dieną koridoriuje išvydau naujas šlepetes. Nupirktas specialiai man. Nuo tada viskas ėmė eiti kaip iš pypkės.


...Jie gimė tų pačių metų rudenį. Abu - lyriniai tenorai. Abu - vieni iškiliausių XX amžiaus antrosios pusės operos solistų. Tiesa, abu ir nuostabūs lengvosios muzikos interpretuotojai. Jeigu norit - vieni didžiausių XX amžiaus estradinės (pramoginės, šansono, disko, baladės - visko, ką tik galima rasti šiame žanre) muzikos dainininkų.

Jie buvo susitikę. Vieną kartą. Tai atsitiko 1965 ar 1966 metais garsiajame Milano teatre "La Scala". Tiesą sakant, jie prasilenkė. Vienas lipo teatro fojė laiptais aukštyn, kitas - žemyn. Tas, kuris kopė aukštyn, buvo dvidešimčia dienų vyresnis. Lietuvis, gimęs savo tėvynės šiaurėje, Šiauliuose, 1935 metų rugsėjo 22 dieną, vardu Virgilijus Noreika. Žemyn leidosi italas, gimęs taip pat savo tėvynės šiaurėje, Modenoje, 1935 metų spalio 12 dieną, vardu Luciano Pavarotti. Abu - nuostabiai gražaus tembro tenorai. Trumpai tariant - abu turintys tikrą Dievo dovaną bei canto meistrai. Tik vienas gimė ir gyveno laisvame pasaulyje, o kitas gražiausius penkiasdešimt savo gyvenimo metų praleido už geležinės uždangos. Kaip tik todėl ir tik todėl vienas pasiekė pasaulinę karjerą, kitas tapo ir liko "tik" pasaulinio masto dainininku.

Tačiau prieš gerus penkiolika metų, išgirdę Virgilijų Noreiką Čikagos lietuvių operoje atliekantį Otelo vaidmenį, žymiausi JAV laikraščiai vienbalsiai trimitavo: "Noreika yra dainininkas iš Pavarotti ir Domingo kompanijos." Dabar, kai apsiavęs man nupirktas šlepetes užrašinėju maestro prisiminimus, Luciano Pavarotti jau aštunti metai ilsisi amžinybėje, Placido Domingo dažniau diriguoja ir tik vienintelis Virgilijus Noreika koncertuoja ir dainuoja. Ir kaip dainuoja!

2011 metų kovo mėnesį prestižinis "Metropolitan Opera" žurnalas "Opera News" devintame numeryje paskelbė dvylikos žymiausių pasaulio XX amžiaus tenorų, šiame teatre dainavusių Edgardo partiją Gaetano Donizetti operoje "Liucija di Lamermur", sąrašą. Minimi Enrico Caruso, Alessandro Bonci, Beniamino Gigli, Fer-ruccio Tagliavini, Nicolai Gedda, Carlo Bergonzi, Alfredo Krausas, Placido Domingo ir kiti operos korifėjai. Tarp jų, žinoma, ir Luciano Pavarotti... Salia jų puikuojasi ir Virgilijaus Noreikos pavardė. Tik su muzikos kritiko Keno Bensono prierašu: "Aš norėčiau pasiūlyti nusilenkti Lietuvos tenorui Virgilijui Noreikai, kurio žėrintis ir nuostabus balsas tikrai būtų jam atnešęs daug didesnį populiarumą ir tarptautinį vardą, jeigu jo karjera nebūtų sutapusi su sovietų eros ribojamu keliavimu po pasaulį" (2011, Nr. 9, p. 35). Virgilijus Noreika Edgardo garsiausioje Amerikos operos scenoje nedainavo. Ir iš viso jam nebuvo leista dainuoti "Metropolitan Opera"...

...Jį ne kartą kvietė dainuoti Niujorko "Metropolitan Opera", Paryžiaus opera, Tel Avivo Nacionalinė Izraelio opera, San Fransisko, Berlyno "Komik Opera", Miuncheno, Vienos, Barselonos ir dar dievai žino kiek garsiausių pasaulio operos teatrų. Bet jis apie tai... nežinojo. Nes kūrybingiausius savo gyvenimo keturiasdešimt šešerius (o nuo gimimo - penkiasdešimt penkerius) metus praleido už geležinės uždangos. Ir imperijos šeimininkai apie tuos kvietimus jo specialiai neinformuodavo.

Beje, tas, padaręs pasaulinę karjerą, buvo ir liko labai talentingas, bet ir labai vienpusiškas dainininkas: jo repertuare nebuvo beveik nieko daugiau, tik gal kelios dešimtys itališkų operų ir keliasdešimt neapolietiškų dainų bei šlagerių. Pavarotti niekada nedainavo vokiečių, prancūzų, rusų, norvegų ir kitų tautų liaudies bei kamerinės vokalinės muzikos. Jis nežinojo, kas yra Franzas Schubertas arba Edvardas Griegas...

O pasaulinio masto dainininkas - ne tik labai talentingas, bet ir labai įvairiapusiškas: Virgilijaus Noreikos repertuare - nuostabi viso pasaulio visų žanrų sceninė ir vokalinė muzika.

Kaip tik dėl to ši kukli knyga tėra nuoširdus, bet toli gražu ne visa apimantis žvilgsnis į didžio dainininko spindinčią kūrybą ir gyvenimą.

Informacija

Autorius: Viktoras Gerulaitis
Leidėjas: Tyto alba
Išleidimo metai: 2015
Knygos puslapių skaičius: 429
Formatas: 17x24, kieti viršeliai
ISBN ar kodas: 9786094661181

Pirkėjų atsiliepimai

Tik registruoti vartotojai gali rašyti apžvalgas. Kviečiame, prisijungti arba užsiregistruoti