Viskas iki 4,99€ + knygos su defektais! Naršykite ČIA >>
Šis vadovėlis "Veiklos analitika su Microsoft Excel Power Pivot ir Power BI" paskirtas labai aktualiai informacinių technologijų sričiai – veiklos analitikai.
Veiklos analitikos sistemos – tai specialus programinių ir technologinių priemonių komplektas skirtas verslo informacijos analizei.
Jį sudaro programiniai duomenų analizės bei vizualizavimo įrankiai bei duomenų saugyklos, suteikiančios galimybę itin sparčiai analizuoti didelius duomenų kiekius, charakterizuojančius visos įmonės ar įmonių grupės veiklą. Vartotojai gali analizuoti ir apibendrintą, ir detalizuotą verslo informaciją įvairiausiais pjūviais. Tai padeda priimti argumentuotus verslo valdymo sprendimus.
Ši knyga "Veiklos analitika su Microsoft Excel Power Pivot ir Power BI" bus naudinga studentams studijuojantiems informacines technologijas.
Labai svarbu, kad šis vadovėlis taip pat bus labai naudingas tūkstančiams aukštųjų mokyklų absolventų keliant savo kvalifikaciją šioje inovatyvioje IT srityje, kuri dar nebuvo dėstoma jiems studijuojant aukštojoje mokykloje, bet dabar tapo viena svarbiausių kompetencijos sričių ir siekiant karjeros, ir sėkmingam veiklos efektyvumo didinimui bet kurioje įmonėje ar organizacijoje.
Knyga parašyta remiantis pagrindiniais didaktiniais principais, turi aiškią loginę struktūrą ir perteikia naujausias mokslines-technologines žinias dalykiškai ir vaizdžiai.
Sudarytos sąlygos savarankiškoms studijoms naudojant vadovėlyje "Veiklos analitika su Microsoft Excel Power Pivot ir Power BI" pateiktus pavyzdžius, pradedant išeities duomenimis ir baigiant gaunamais gausiais rezultatais – interaktyviomis ataskaitomis ir švieslentėmis. Visa medžiaga gausiai iliustruojama spalvotais paveikslais. Naudingi šioms studijos turėtų būti ir parengti savikontrolės klausimai, ir sąvokų rodyklė ir naujausios literatūros šaltinių sąrašas.
Leidykla „Vitae Litera“ pristato knygą
„Realaus laiko įmonė, neturinti realaus laiko veiklos analitikos, yra reali, greita ir kvaila organizacija“.
Teradata Corporation (JAV) firmos ekspertas Stephen Boobst
Leidykla „Vitae Litera“ išleido patyrusio Kauno technologijos universiteto pedagogo, docento, technikos mokslų daktaro Viginto Šakio, žinomo informacinių technologijų vadovėlių ir mokomųjų knygų autoriaus, vadovėlį „Veiklos analitika. Su Microsoft Excel Power Pivot ir Power BI“. Naujasis inovatyvios IT srities vadovėlis skirtas aukštųjų mokyklų absolventams – tiek kelis dešimtmečius dirbantiems Lietuvos įmonėse ir organizacijose, tiek jauniems specialistams, kurie tik pradeda karjerą. Žinoma, vadovėlis puikiausiai tiks aukštųjų mokyklų studentams, netgi smalsiems vyresniųjų gimnazijos klasių moksleiviams.
Nebesvarbu, kurioje srityje dirbate – prekyboje, gamyboje, medicinoje, universitete ar paslaugų sferoje – šiandien būtina plėsti kompiuterinio raštingumo žinias, kitaip liksite neperspektyviu antraeiliu specialistu. Taigi, ar reikia ir kodėl reikia aukštųjų mokyklų absolventams mokytis veiklos analitikos. Žiniasklaidos priemonėse kasdien publikuojama informacija apie nepermaldaujamai vykstančią IT revoliuciją, dirbtinį intelektą, duomenų sprogimą.
Vienas įtakingiausių šių dienų intelektualų prof. Y.N. Harari (knygų „Sapiens“, „Homo deus“ autorius) praėjusiais metais į lietuvių kalbą išverstoje knygoje „21 pamoka XXI amžiui“ rašo: „Informacinių technologijų ir biotechnologijų samplaika netrukus iš darbo rinkos gali išstumti milijardus žmonių ir pakirsti tiek laisvės, tiek lygybės idealus. Didžiųjų duomenų algoritmai gali sukurti skaitmenines diktatūras ir visa galia atsidurs saujelės elito rankose, o dauguma žmonių kentės net ne dėl išnaudojimo – jų laukia dar liūdnesnis galas: tapti visiškai nenaudingiems.“
Ši tema netgi kiek atsibodo, darosi neįdomi, gal tiksliau neveiksni – nes mums (kokiam milijonui Lietuvoje dirbančiųjų su kompiuteriu) atrodo, kad tai mūsų neliečia, mes kol kas čia nedalyvaujame, netgi neturime galimybių dalyvauti.
Iš tikrųjų jūs jau dabar galite įsijungti į informacinių technologijų revoliucionierių gretas. Tai padaryti padės veiklos analitika ir ši knyga. Vadovėlio pratarmėje cituojama svetainės www.guru.com nuoroda įtaigiai paaiškina veiklos analitikos paskirtį, jos naudą įmonėms. Veiklos analitika (angl. Business Intelligence) – tai procesų, architektūros ir technologijų rinkinys, kuris neapdorotus duomenis paverčia reikšminga informacija, kuri skatina pelningus verslo veiksmus. Tai yra programinės į-rangos ir paslaugų rinkinys, skirtas paversti duomenis veiksmingomis įžvalgomis ir žiniomis. Veiklos analitika (VA) daro tiesioginį poveikį strateginiams, taktiniams ir operatyviniams verslo sprendimams. VA palaiko faktais pagrįstą sprendimų priėmimą, naudodama istorinius duomenis, o ne nuo-jauta pagrįstas prielaidas. VA įrankiai atlieka duomenų analizę, kuria ataskaitas, santraukas, švieslentes, žemėlapius, grafikus ir diagramas, taigi, vartotojams suteikia išsamią informaciją apie verslą“.
Sunku įsivaizduoti įmonę arba organizaciją, kuri nekaupia, nesaugo ir neanalizuoja savo veiklos duomenų. Įmonės paprastai turi veikiančią informacinę sistemą, ją aptarnaujantį skyrių arba bent vieną IT profesionalą, kuris analizuoja šiuos duomenis dažniausiai su Excel programa. Taigi, šis darbuotojas turi dalykinę sritį ir ją aprašančius kelis metus saugomus duomenis, todėl jis nesunkiai gali sukurti Excel Power Pivot žvaigždės schemos duomenų modelį. Jame bus viena faktų lentelė, turinti, pavyzdžiui, 2000–200000 eilučių, 10–30 stulpelių ir septynių dimensijų lenteles (jų tarpe būtinai ke-lių metų datų lentelė), kuriose bus 5–1000 eilučių.
Dabar pateiksime kelis klausimus. Ar gali šis darbuotojas per pusvalandį sukurti sukinio lenteles (PivotTable) ir diagramas (PivotChart), vizualizacijas (visualization), ataskaitas (report) arba švieslentes (dashboard) ir atsakyti į tokius klausimus:
1. Kurių septynių paslaugų (produktų, prekių) pajamos paskutinį mėnesį augo labiausiai (mažiausiai) palyginus su praėjusių metų šio ketvirčio mėnesių vidurkiu?
2. Kokiame regione, kurį mėnesį, kokių penkių paslaugų populiarumas (gautos pajamos) labiausiai krito (augo) per pastaruosius 3 mėn. palyginus su praėjusių metų šiais 3 mėn.?
3. Išvardykite 10 darbuotojų, pasiekusių geriausių (blogiausių) rezultatų kiekvieną mėnesį. Nurodykite galimas tokių rezultatų priežastis.
Atsakymas paprastas: jei darbuotojas turi įsidiegęs Microsoft Power BI programas ir moka su jomis dirbti, tai gali atsakyti į šiuos klausimus ir ne tik. Jis gali sukurti spalvotą septynių interaktyvių vizualizacijų švieslentę ir, naudodamas vaizdinės sąveikos (visual interaction) priemones, „vaikščioti“ vizualizacijų hierarchijos lygiais, filtruoti, detalizuoti (drill down), apibendrinti (drill up), išryškinti (highlighting), padidinti fokusavimo režimu, klausti natūralia kalba, kurti sparčiuosius matus ir t. t. Vien išmokti kas rytą pamatyti ir „pasivaikščioti“ po interaktyvią nors ir kitų sukurtą jūsų dalykinės srities švieslentę būtų didelis pasiekimas, ir neabejojame, jūsų sprendimai būtų žymiai efektyvesni. Tai nesunku. Padrąsinsime sakydami, kad su pirmomis dar gana paprastomis interaktyviomis vizualizacijomis susipažinote analizuodami koronaviruso plitimą pasaulyje ir Lietuvoje, kas rytą peržvelgdami naujienas žiniasklaidos portaluose, susipažindami su Lietuvos partijų ir politikų reitingais arba vykstančių rinkimų rezultatais.
Vadovėlyje rasite išsamius skyrius apie tai, kaip tai gali padaryti galutinis kompiuterio vartotojas su populiariausia pasaulyje Microsoft Power BI platforma, pateikiama išbandyta Kauno technologijos universitete IT programų mokymo metodika. Kiekvieno skyriuje pateikiama teorinė medžiaga, išsamūs pavyzdžiai – pradedant išeities duomenimis ir baigiant galutiniais rezultatais, kuriais sekdami, būsimi programos vartotojai gali sukurti VA ataskaitų ir švieslenčių elementus naudodami savo dalykinės srities duomenis. Galėsite didžiuotis, kad savo darbe jau naudojate dirbtiniam intelektui (angl. Article Intelligence) priskiriamus metodus – natūralią kalbą, naudodami Ask A Question komandą, galite paprašyti ir gauti rezultatus, kurdami savo dalykinės srities vizualizacijas. Naudodami Microsoft dirbtinio intelekto komandos kuriamus pažangius analitinius algoritmus, keliais pelės paspaudimais iš turimo duomenų rinkinio galite sukurti interaktyvių vizualizacijų sparčiuosius matus (quick measures), kuriose rasite vertingų, kartais netikėtų, įžvalgų apie savo duomenis.
Svarbu, kad mokymui parinktos programos yra nemokamos, jas pagal pateiktas instrukcijas galite atsisiųsti iš interneto ir mokytis dirbti su jomis jau šiandien. Kita vertus, nuomonė, kad galite iš-mokti profesionaliai dirbti su veiklos analitikos programomis remdamiesi Google ir YouTube rastais straipsniais ir vaizdo pamokomis yra mitas, tuo įsitikinsite, kaip pabandysite sukurti pirmąją švieslentę.
Rekomenduojame įmonių vadovams ir personalo skyriaus darbuotojams priimant darbuotojus paklausti jų, ar moka, ar parsirengę išmokti dirbti su veikos analitikos programomis. Jei tarp kandidatų toks atsirastų, teikite jam pirmenybę. Visiems aukštųjų mokyklų absolventams ir studentams siunčiame žinią: šiandien prieš 20 metų aktualus kompiuterinis raštingumas plečia savo ribas. Šalia populiarių Office programų (Excel, Word ir PowerPoint) būtinas ir veiklos analitikos flagmanas – Micro-soft Power BI programų šeima.
Autorius: | Vigintas Šakys |
Leidėjas: | Vitae litera |
Išleidimo metai: | 2020 |
Knygos puslapių skaičius: | 577 |
Formatas: | 17x24, minkšti viršeliai |
ISBN ar kodas: | 9786094544712 |
Atsiliepimai išfiltruojami pasirinkus eilutę