Tai mokslinė monografija, kurioje nagrinėjamos svarbiausios ūminio inkstų nepakankamumo problemos, aprašoma jo etiologija, patogenezė, klinika, diagnostika, gydymas. Knygoje atskirai nagrinėjamas ūminis inkstų nepakankamumas atskirų ligų atveju. Monografija skirta vidaus ligų, šeimos ir kitų specialybių gydytojams, chirurgams, anesteziologams, reanimatologams.
Pratarmė
Ši knyga - daugiau kaip 35 metų darbo Vilniaus miesto universitetinėje ligoninėje ir Vilniaus universiteto ligoninėje Santariškių klinikos rezultatas. Svarbiausias darbo tikslas buvo išsamiai ištirti įvairius ŪIN problemos aspektus Lietuvoje:
1) epidemiologiją;
2) etiologiją;
3) ankstyvosios diagnostikos ir prevencijos galimybes;
4) mirštamumą ir jo priežastis;
5) gydymo problemas.
Žmogaus organizmas normaliai gali egzistuoti tik tada, kai yra pastovi vidinė organizmo terpė - homeostazė. Ji priklauso nuo normalios daugelio sistemų ir organų, ypač inkstų, veiklos.
Ūminis inkstų nepakankamumas (ŪIN) - polietiologinis klinikinis sindromas, pasireiškiantis staigiu inkstų funkcijos sutrikimu. Dėl to organizme susilaiko ir kaupiasi azotinės medžiagos, pakinta vandens ir elektrolitų, rūgščių ir šarmų pusiausvyra, pasireiškia ureminė intoksikacija, t.y. sutrinka organizmo homeostazė.
Dėl ŪIN labai pakinta organo parenchimos struktūra, dažnai įvyksta kanalėlių epitelio nekrozė, bet daugumos pasveikusių ligonių inkstų funkcija visiškai atsigauna.
Ūminis inkstų nepakankamumas - tai būklė, kai būtina neatidėliotina pagalba. Su ja susiduria įvairių specialybių gydytojai praktikai - vidaus ligų, šeimos, chirurgai, anesteziologai reanimatologai, klinikinės toksikologijos, akušeriai ginekologai, vaikų ligų ir kt. Taigi ši patologija yra bendra medicinos problema.
Jau Hipokrato laikais buvo žinoma apie ūmiai sumažėjusį šlapimo kiekį, tačiau daugiau apie šią žmogaus patologiją pradėta suprasti tik XX amžiuje. Vokietijoje apie sunkius sužeistųjų inkstų funkcijos sutrikimus žinota jau per Pirmąjį pasaulinį karą, bet vėliau apie tai pamiršta. Ši būklė prisiminta Antrojo pasaulinio karo metais, kai per Londono bombardavimą iš po pastatų griuvėsių buvo ištraukta daug taip nukentėjusių civilių gyventojų. Apie tai 1941 m. rašė anglų gydytojai E.Baivuoteris (Bywater) ir D.Bilas (Beal).
Ūminio inkstų nepakankamumo sąvoką pirmasis pavartojo B.Lakas (Lucke, 1946).
Dabar svarbiausia ŪIN problema - didelis mirštamumas. Daugelio autorių duomenimis, nuo šios ligos miršta apie 50% ligonių, kuriems reikia inkstų pakaitinės terapijos. Kitų efektyvių šios būklės gydymo priemonių dar vis nėra. Todėl didžiausias dėmesys skiriamas ankstyvajai diagnostikai ir preven-cijai. Reikšmingumu ir šiuolaikiškumu išsiskiria prof. R.VV.Šrajerio (Robert W. Schrier) žodžiai: „prasidėjusio ir net pažengusio ūminio inkstų nepakankamumo atveju svarbiausia nedelsiant veikti" (J American Society of Nephrology 2004, 15: 2756-2758). Šiandien yra galimybė ŪIN diagnozuoti anksti pagal šlapimo žymenis: interleukiną-18, inkstų pažeidimo molekulę (IPM) ir inkstų kanalėlių fermentus.
Knygoje skaitytojas ras ir naujausius medicininės literatūros bei autoriaus duomenis (daugiau kaip 2000 atvejų analizę).
Autorius nuoširdžiai dėkoja visiems, kurie padėjo šiai knygai išvysti dienos šviesą.
Turinys
Pratarmė / 9
Santrumpos / 11
Lietuvos nefrologijos raida / 12
Klinikinė inkstų anatomija ir fiziologija / 30
Ūminio inkstų nepakankamumo etiologija / 78
Ūminio inkstų nepakankamumo patogenezė / 90
Ūminio inkstų nepakankamumo klinika, diagnozė ir
diferencinė diagnostika / 120
Ūminio inkstų nepakankamumo gydymas / 140
Duomenys apie ūminio inkstų nepakankamumo gydymą / 169
Sergančiųjų ūminiu inkstų nepakankamumu mirties priežasčių analizė / 173
Duomenys apie sunkų ūminį inkstų nepakankamumą Lietuvoje / 191
Ūminis inkstų nepakankamumas chirurgijoje / 206
Sepsis ir ūminis inkstų nepakankamumas / 236
Uždegiminės kilmės ūminis inkstų nepakankamumas / 254
Nėštumas ir ūminis inkstų nepakankamumas / 277
Vaistų sukeltas ūminis inkstų nepakankamumas / 288
Širdies kraujagyslių ligos ir ūminis inkstų nepakankamumas / 312
Hepatorenalinis sindromas / 325
Nudegimo sukeltas ūminis inkstų nepakankamumas / 333
Radiokontrastinės medžiagos ir ūminis inkstų nepakankamumas / 339
Narkotikai ir ūminis inkstų nepakankamumas / 343
Ūminis inkstų nepakankamumas dėl apsinuodijimų darbe,
buityje ir aplinkoje / 350
Ūminis intersticinis nefritas su ūminiu inkstų nepakankamumu / 358
Kitos infekcinės ligos ir ūminis inkstų nepakankamumas / 366
Biologinių toksinų sukeliamas ūminis inkstų nepakankamumas / 374
Dalykinė rodyklė / 381