Viskas iki 4,99€ + knygos su defektais! Naršykite ČIA >>

Nemokamas pristatymas nuo 20€ į paštomatus Lietuvoje * 🔥 SUPER KAINŲ lentynos! Nuo -20% iki -80% pigiau! Naršykite čia >>  🔥

Tauta be valstybės. Valstybės kelias

Šiuo metu neparduodama

Įrašykite savo el. paštą ir informuosime, kai prekę turėsime

Knygos aprašymas

Žurnalisto, filmų kūrėjo Rimo Bružo dokumentinių istorinių apybraižų-interviu knyga "Tauta be valstybės. Valstybės kelias", parengta dokumentinių televizijos filmų ciklo pagrindu, atskleidžia XIX ir XX a. pirmo ketvirčio Lietuvos istoriją ir lietuvių tautos raidą nuo tada, kai jau galima kalbėti apie tautą, ir iki tada, kai tauta sukūrė valstybę ir įsitvirtino tarptautinėje arenoje.


Knygoje "Tauta be valstybės. Valstybės kelias" autorius nagrinėja istoriškumo ribų, istorinės sąmonės susikūrimo, istorinės tiesos problematikos, istorijos suvokimo, mitų susiformavimo, istorijos politizavimo, supaprastinamo, tapimo įrankiu temas. Knygą sudaro istorinio konteksto pateikimas ir garsių Lietuvos istorikų – prof. Zenono Butkaus, dr. Česlovo Laurinavičiaus, dr. Dariaus Staliūno, dr. Rimanto Miknio, dr. Zitos Medišauskienės, dr. doc. Virgilijaus Pugačiausko, doc. Ramunės Šmigelskytės-Stukienės, prof. Juozo Skiriaus, prof. Šarūno Liekio, prof. Egidijaus Aleksandravičiaus ir kitų – pasisakymai apie atskirus istorijos epizodus.


"Tauta be valstybės. Valstybės kelias" atskleidžia plačią ir nuoseklią temų panoramą, labiau gilinantis į istorinio lūžio laikotarpius: tauta be valstybės po Abiejų Tautų Respublikos žlugimo, Napoleono žygis į Rusijos Imperiją ir planai Lietuvoje, Alma Matter, 1831 m. sukilimas, 1832–1863 m. laikotarpis, 1863 m. sukilimas, spaudos draudimo laikotarpis, atgimstanti tauta ir amžių sandūra, Lietuva per 1905 m. revoliuciją, Didysis Vilniaus Seimas, 1914–1918 m. karas, Lietuvių konferencija Vilniuje 1917 m., žingsniai į nepriklausomybę, Nepriklausomybės aktas, Mažoji Lietuva, atgimstanti Lietuva po vasario 16 d. akto paskelbimo, bolševikai, Nepriklausomybės kovos 1918–1921 m., bermontininkai, Lietuva Paryžiuje 1919 m., Steigiamasis seimas 1920 m., Pirmoji respublika ir Lietuvos užsienio politika, sutartis su Sovietų Rusija 1920 m., Klaipėdos sukilimas 1923 m.

PRATARMĖ


Kodėl istorijos įvykių ar chronologijos nežinojimas mums atrodo tokia skaudi spraga? Tai — mūsų epochos ženklas, simptomas. Negalima ignoruoti Istorijos, nes esame įsitikiname, kad tai ji mus sukūrė.

 

Knygoje Istoriškumo ribos Barbara Skarga rašė:

Mus stebina, kaip skirtingai, negu mes, mąstė šios epochos žmonės. Jaučiame vis didesnį atstumą nuo jai būdingų gyvenimo formų. Atstumas nutrina visumoje glūdinčias skirtybes ir išryškina tai, kas skiria šiandieną nuo vakardienos. Kuo toliau į praeitį žvelgiame, tuo labiau stebimės, kad žmonės galėjo taip elgtis, tačiau kaip sunku nusakyti būdingus mūsų amžiaus bruožus, nors jame gyvename ir kartu jį kuriame. Mus supanti tikrovė, tiesiogiai suvokiama kaip tai, kas sava, kas greta, kas įprasta, slepia nuo mūsų giluminę šerdį. Mes dar neturime lyginamojo mato, negalime žvelgti per atstumą, tad negalime aprėpti visumos. Įvykių, kurių liudininkai esame, sąvartos užgožia dalykų esmę. Dabartis, Braudelio teigimu, yra perkrauta gestų ir ženklų, kurių reikšmės dar nesame pajėgūs įvertinti. Kad įžvelgtume esmę, mums būtina laiko perspektyva. Laikas padeda atrinkti daiktus ir reiškinius. Vieni jų pradingsta, nepadarę didesnio poveikio, kiti iškyla į pirmąją vietą, nors amžininkai jų nepastebėjo. Istorijos laikas išryškina visumas.

Tauta be valstybės. Valstybės kelias parašyta remiantis 2008—2010 metais kurto istorinių dokumentinių filmų ciklo „Valstybės kelias" surinkta medžiaga. Knygoje aptariama, nagrinėjama Lietuvos istorija nuo Abiejų Tautų Respublikos (toliau — ATR) žlugimo 1795 metais iki Lietuvos valstybės atkūrimo 1918 metų vasario 16-ąją. Kuriant dokumentinių filmų ciklą buvo surinkta daugybė informacijos: paimti žymiausių šalies istorikų interviu, analizuoti rašytinių amžininkų liudijimai, monografijos, istorikų nagrinėjama tema parašyti tekstai, spaudos ištraukos ir kita informacija, kuri nepateko į filmų ciklą „Valstybės kelias" arba buvo panaudota tik iš dalies. Todėl buvo priimtas sprendimas surinktą, papildytą ir patikslintą informaciją sudėti į vieną knygą.

Knygoje Tauta be valstybės. Valstybės kelias chronologiškai aptariami kertiniai istorinės Lietuvos įvykiai, lietuvių tautos raida nuo tada, kai jau galime kalbėti apie tautą iki tada, kai tauta sukūrė valstybę, kuri įsitvirtina tarptautinėje arenoje.

Reikia pabrėžti, kad knyga nebuvo rašoma kaip istorinė studija ir pretenzijų į akademiškumą neturi. Tai veikiau bandymas skaitytojui ar istorijos mylėtojui padėti geriau suprasti istorinius procesus, jų raidos dėsnius ir aptariamų įvykių tarptautinį kontekstą. Antra vertus, tai bandymas „prijaukinti" istoriją.

 

Rimas Bružas

Informacija

Autorius: Rimas Bružas
Leidėjas: Vaga
Išleidimo metai: 2013
Knygos puslapių skaičius: 360
Formatas: 17x24, minkšti viršeliai
ISBN ar kodas: 9785415022878

Pirkėjų atsiliepimai

Tik registruoti vartotojai gali rašyti apžvalgas. Kviečiame, prisijungti arba užsiregistruoti