Viskas iki 4,99€ + knygos su defektais! Naršykite ČIA >>
Distopinis Kanados rašytojos Margaret Atwood romanas „Tarnaitės pasakojimas“ populiarumo piką pasiekė tuomet, kai 2017 metais pagal knygą buvo sukurtas serialas. Tačiau knyga pirmą kartą buvo išleista prieš daugiau nei tris dešimtmečius – 1985 metais, ir visą tą laiką išliko aktuali bei skaitoma.
2019-tais metais pasirodęs romano tęsinys „The Testaments“, pasakojantis apie distopinės istorijos įvykius po penkiolikos metų, buvo apdovanotas prestižine „Man Booker“ premija. Autorė ją gavo antrą kartą, o taip pat tapo vyriausia istorijoje šiuo prizu apdovanota rašytoja.
Romanas „Tarnaitės pasakojimas“ lyginamas su tokiais ilgaamžiais šedevrais kaip G. Orwell „1984-ieji“. Tai labai paveiki, sukrečianti knyga, kuri neleidžia skaitytojui pamiršti autorės sukurtų vaizdinių ir gąsdinančių ateities prognozių.
Daugelis distopinių istorijų vyksta ateityje, gerokai pasikeitusiame pasaulyje. Ne išimtis ir ši istorija. Knygoje „Tarnaitės pasakojimas“ aprašoma netolimos ateities dienos ir vietovė, kuri anksčiau buvo Jungtinės Amerikos Valstijos, o dabar vadinama Gileado Respublika. Jos valdžia, reaguodama į socialinius neramumus ir smarkiai mažėjantį gimstamumą, ima taikyti įvairias represines priemones prieš piliečius ir grįžta prie puritoniškos santvarkos, kuri visiškai pakeičia žmonių gyvenimus.
Istorija pasakojama vienos iš tarnaičių – Fredinės – lūpomis. Ji gyvena Vado ir jo žmonos namuose. Jos tarnystė labiau primena vergovę. Moteris išeiti iš namų gali kartą per dieną ir tik į parduotuvę pirkti maisto produktų. Parduotuvės čia žymimos ženklais – paveiksliukais, nes moterims uždrausta skaityti. Skaitymas – žinios. Skaitymas skatina mąstymą, o mąstantys tarnai nereikalingi valdžiai.
Kartą per mėnesį Fredinė atlieka pagrindinę visų tarnaičių pareigą – ji atsigula ant nugaros ir turi melstis, kad Vadas ją apvaisintų – kai gimstamumas pavojingai mažas, visos tarnaitės vertinamos tik pagal kiaušidžių gyvybingumą. Šioje visuomenėje turtingų vyrų žmonos negali susilaukti savo vaikų, todėl būtent tarnaitės aprūpina šeimas atžalomis. Kas joms nutinka netekus vaisingumo? Nežinia, tarsi Damoklo kardas, nuolat kabo virš knygos veikėjų galvų.
Praeities visuomenės, kurią mes šiandien vis dar laikome įprasta, atgarsiai nėra labai tolimi. Fredinė prisimena kitą savo gyvenimą – ankstesnį – kuriame ji turėjo ir vyrą, ir dukterį. Taip įprasta buvo turėti darbą, savų pinigų ir galimybę žaisti su dukra, mokytis. Dabar viso to nebėra. Visuomenė sustyguota, o tarnaičių būtis taip supaprastinta, kad net rankų kremas tampa nepaprasta prabanga ir nepasiekiama svajone.
Taupiai, tačiau be galo iškalbingai, ramiai, švelniai, kai kada su tylia neviltimi, o kartais su beprotiška aistra knygos autorė M. Atwood kuria lėtos įtampos pilną siužetą ir pasakoja neįprastą istoriją. Kai kurios dabartinės tendencijos atspindi labai logiškas šios tamsios istorijos pasekmes. „Tarnaitės pasakojimas“ yra juokinga, netikėta, gąsdinanti ir, svarbiausia, visiškai įtikinanti istorija. Tai ir kandi satyra, ir rimtas įspėjimas.
Distopinis romanas „Tarnaitės pasakojimas“ Lietuvoje pirmą kartą pasirodė 2012-tais metais. Jau tada jis sulaukė palankių kritikų apžvalgų, tačiau netapo itin populiariu. 2017-tais metais sukurtas to paties pavadinimo serialas sukėlė naują skaitytojų susidomėjimo bangą ir knygos leidimas 2019-tais metais buvo pakartotas. Beje, nors serialas šiandien yra žinomas kur kas geriau, tačiau pagal knygą 1990-tais metais buvo pastatytas ir filmas, kuriame vaidino aktoriai Natasha Richardson, Faye Dunaway, Robert Duvall, Aidan Quinn ir Elizabeth McGovern.
„Romanas, kuris puikiai atskleidžia tamsiausias sąsajas tarp politikos ir sekso... Kaip Orvelo „1984-ųjų“ pasaulis užvaldė jūsų vaizduotę, taip užvaldys ir M. Atwood tarnaitės pasaulis.“
The Washington Post Book World
„Tarnaitės pasakojimas nusipelno didžiausių liaupsių.“
San Francisco Chronicle
„M. Atwood pasitelkia daugybę šiuolaikinių tendencijų ir išplečia jas iki logiškų, šiurpą keliančių pasekmių... Puikus romanas apie žmonijos vystymosi kryptis. Skaitykite, kol tai dar neuždrausta.“
Houston Chronicle
„Sunku patikėti, kad praėjus daugiau kaip 30 metų po sukūrimo, šis pasakojimas išlieka mums toks aktualus.“
Independent
Margaret Atwood (g. 1939 m.) – Kanados rašytoja, viena ryškiausių ir populiariausių šiuolaikinių Kanados kūrėjų. Jos knygos išleistos beveik penkiasdešimtyje šalių. Autorės bibliografijoje daugiau nei penkiasdešimt kūrinių ir ji rašo įvairaus žanro tekstus: romanus, poeziją, kritiką, esė, scenarijus.
Margaret Atwood knygos buvo nominuotos įvairių šalių literatūrinėms premijoms. Už romaną „Aklasis žudikas“ 2000-tais metais ji buvo apdovanota „Man Booker“ premija. Romanas „Tarnaitės pasakojimas“ taip pat pelnė apdovanojimų, buvo nominuotas ir „Man Booker“ premijai. 2019 metais autorė pristatė ir šio romano tęsinį, pavadintą „Liudijimai“ („The Testaments“), šis irgi pateko tarp „Man Booker“ premijos nominantų ir ją laimėjo. 2019-tais metais prizas buvo padalintas ir kartu su Margaret Atwood juo apdovanota buvo ir rašytoja Bernardine Evaristo už knygą „Mergina, moteris, kita“.
Iš anglų kalbos vertė Nijolė Regina Chijenienė.
Geri atsiliepimai turėjo įtikinti, kad distopinis romanas „Tarnaitės pasakojimas“ vertas kiekvienos lentynos. Kviečiame knygą įsigyti internetu, juk čia visada geros kainos, o pirkti patogu ir greita. Ieškote leidinių dar pigiau? Pasinaudokite akcijomis bei išpardavimais! Nežinote kaip online knygyne išsirinkti knygas? Rekomenduojame skaityti ištraukas ir įvertinti visą paruoštą informaciją: trumpą aprašymą, autoriaus kūrybos santrauką, puslapių skaičių ir kt.
Pavadinimas originalo kalba: | The Handmaid's Tale |
Autorius: | Margaret Atwood |
Leidėjas: | Baltos lankos |
Išleidimo metai: | 2019 |
Knygos puslapių skaičius: | 336 |
Formatas: | 15x22, kieti viršeliai |
ISBN ar kodas: | 9789955236269 |
Vertėjas: | Nijolė Regina Chijenienė |
Iš kokios kalbos versta: | anglų |
Atsiliepimai išfiltruojami pasirinkus eilutę