Užsisakykite iki gruodžio 23d. 15:30 val. ir atsiimkite užsakymus pirmadienį iki 16 val. - patogupirkti.lt sandėlyje Vilniuje, Kalvarijų g. 143 Daugiau ČIA >>
Įrašykite savo el. paštą ir informuosime, kai prekę turėsime
Angelina Zaleckaitė ilgą laiką praleido Egipte: dirbo kelionių vadove, gide, nardymo meistre. Sykiu parengė daugiau kaip 40 kelionės vadovų, kurių didžioji dalis dirba Egipte iki šiol. Skatinama bičiulių, bendradarbių, turistų ir šeimos narių nusprendė perduoti patarimus būsimiems keliautojams, pasidalyti sukaupta patirtimi, atsakyti į dažniausiai užduodamus klausimus.
Nilo slėnyje klestėjo viena seniausių ir didžiausių senojo pasaulio civilizacijų. Jei domitės kultūra, istorija, meno objektais, knyga "Paslaptingasis Egiptas. Gidės užrašai" kaip tik jums. Skaitydami ją susipažinsite su įvairiapusiu ir turtingu kraštu, atrasite egiptietiškos virtuvės patiekalų, pasakojimas įkvėps aplankyti dar nematytas vietas ir žmones.
IŠTRAUKA
Ar saugu produktus pirkti gatvėje?
Iš esmės gana saugu, bet visada reikia atsižvelgti - iš ko, kur ir ką perkate! Jeigu tai sumuštinis su kepenėlėmis, kepamas čia pat prie važiuojamosios kelio dalies - vargu ar tokį pirktumėte ir Lietuvoje. Bet ramiame skersgatvyje parduodamų vaisių, duonos ar pan. galima ir nusipirkti. Aš pati valgau viską ir visur, svarbu, kad maistas atrodytų skaniai ir šviežiai!
Ar saugu tamsiu paros meru vaikščioti gatvėmis?
Iš esmės taip, tik reikėtų vadovautis elementariais savisaugos instinktais, t. y. nevaikščioti apsvaigusiems po vietinių gyvenamus rajonus ar netgi vengti važiuoti visuomeniniu transportu, taksi taip pat pasitaiko girtų turistų apiplėšimų). Vienišoms moterims nepatarčiau vaikščioti naktį tamsiais skersgatviais ar pusnuogėms (trumpais sijonais ar šortais bei palaidinėmis su giliomis iškirptėmis) po egiptiečių gyvenamus rajonus. Bet jeigu einate bent dviese, bet kuriuo paros metu bet kuriame rajone galite jaustis daug saugesni nei Lietuvoje!
Kokie yra bendravimo su egiptiečiais ypatumai: kas gali būti nepriimtina, ko geriau nesakyti?
Nereikia bijoti bendrauti su egiptiečiais, netgi atvirkščiai. Tarp vietos gyventojų taip pat galima surasti tikrų draugų, kurie nepagailės jums paskutinių marškinių. Žinoma, yra daug tokių, ypač turistinėse vietose, kurie bandys su jumis susidraugauti tik siekdami naudos. Pateiksiu keletą patarimų, kaip nuoširdžius egiptiečius atskirti nuo tų, kurie tik nori iš jūsų pasipelnyti.
Dažniausiai tokie apsimestiniai draugai, sąlyginai juos galime vadinti habibiais (arab. habibi - "mylimasis"), patys siūlosi padėti, jaučiasi tvirtai ir savimi labai pasitiki. Neretai pagalba baigiasi tariamo dėdės ar brolio parduotuvėje, kur neva be jokio vargo galima nusipirkti visko, ko reikia. Siekdami sugraudinti turistus, daug visokiausių niekų pripasakoja apie šalį, papročius ir pan. Ypač habibių reikėtų saugotis moterims, nes jas akimirksniu apvynioja aplink pirštą prisakę begales komplimentų. Įtarimą turėtų sukelti primygtinis siūlymas dar kartą susitikti arba greita intymių santykių pradžia. Tokius habibius reikėtų griežtai nuvyti šalin, vos supratus jų savanaudiškus ketinimus.
Tikrai norintis padėti egiptietis už paslaugą nelauks arbatpinigių, primygtinai nesiūlys susitikti ir neprašys jūsų telefono numerio, greičiausiai neįkyriai pasiūlys savąjį, kad galėtumėte su juo susisiekti, jei jums prireiktų pagalbos. Nuoširdūs pagalbininkai tikrai sąžiningai jums padės derėtis su taksi vairuotoju ar prekeiviu. Jie siekia, kad jūs kaip užsienietis susidarytumėte kuo geresnį įspūdį apie šalį ir jos žmones, ar tiesiog nori su jumis pabendrauti ir daugiau sužinoti apie Rytuose kritikuojamą ir kartu reklamuojamą vakarietišką gyvenimo būdą bei patobulinti savo praktinius užsienio kalbos įgūdžius.
Egipte neretai užsieniečiams taikomi tam tikri stereotipai. Egiptiečių supratimu, visi europiečiai pasakiškai turtingi. Išimtį sudaro buvusios Sovietų Sąjungos šalys. Lietuva daugeliui egiptiečių, deja, tėra Rusijos dalis. Bandydami įrodyti, kad mes JAU Europos Sąjungoje, "laimėsite" tik didesnes kainas. Todėl geriau paaiškinti, kad Lietuva yra Europos šiaurėje, prie Lenkijos, nes savo charakteriu, perkamąja galia ir nenoru permokėti esame labai panašūs į kaimynus.
Egipto televizija ir spauda itin neigiamai vertina europiečių gyvenimo būdą ir santykius be įsipareigojimų, sudarydama įspūdį, kad visi europiečiai išprotėję dėl sekso ir jiems nesvarbu, su kuo praleisti naktį, o šeimų apskritai niekas nekuria. Jei kartu keliaujančios moterys ar merginos pristatomos kaip draugės ar sugyventinės, jų reputacija, egiptiečių akimis, nėra pati geriausia (juk jei būtų gera moteris - būtų žmona, o jei vyras nenori jos vesti - ji tinkama tik pasilinksminimams).
Netradicinės orientacijos vyrams ir moterims savo santykių Egipte viešai geriau nerodyti ir apie juos nepasakoti - galite būti išjuokti arba net apstumdyti ir išvaryti iš kokios nors vietos.
Egiptiečiai taip pat ne itin palankiai reaguoja į ilgaplaukius vyrus ir trumpaplaukes moteris, nes tai prieštarauja jų vyriškumo ir moteriškumo supratimui. Vyrai gali būti pašiepiami, o moterys sulaukti žeminančių pastabų ar klausimų, kodėl jos nori būti panašios į vyrus.
Galiausiai atminkite, kad, kaip ir visur, Egipte taip pat reikia laikytis elementarių pagarbos ir kultūros reikalavimų.
Turėkite galvoje, kad egiptiečiams nevalia liesti ne tik moterų, bet ir vyrų (pavyzdžiui, sveikinantis), jeigu jie patys to nepadaro pirmi.
Kaip vyrams ir moterims rengtis lankantis Egipte?
Žinoma, kiekvienas gali rengtis kaip nori ir niekas jam to neuždraus. Vis dėlto reikėtų atsižvelgti į tai, jog vykstate į musulmonišką šalį, kurioje vis dar vyrauja patriarchatas, o dažnas vyras nuogą moterį (savo žmoną) pamato tik artėdamas prie trisdešimties. Patarčiau būnant Egipte šitai visada prisiminti.
Dažnai viešbutyje ar po jo teritoriją turistai vaikšto pusnuogiai, su maudymosi apranga eina į registratūrą ir t. t. Daugelyje viešbučių draudžiama į pagrindinį restoraną eiti su maudymosi kostiumu, šortais ar apsisiautus permatomą tuniką, ypač vakarienės metu. Sėstis ant kėdžių, fotelių ar sofų su šlapiais drabužiais, eiti į registratūrą dėvint tik maudymosi kostiumą yra tiesiog nekultūringa, net jei neretai viešbučiai atlaidžiai žiūri į turistus, kurie ilsėdamiesi kartais pamiršta, kokioje šalyje jie yra. Viešbučių darbuotojai dažnai apkalba europiečius, kad jie visiškai neturi gėdos jausmo ir stokoja kultūros, nes neretai Raudonosios jūros paplūdimiuose juos galima pamatyti visiškai nuogus. Toks elgesys egiptiečius paprasčiausiai šokiruoja ir pagarbos tokie turistai, jų akimis, tikrai nėra verti.
Einant už viešbučio ribų - į miestelį, parduotuves ar kavines - taip pat nerekomenduočiau rengtis itin atvirais ar aptemptais drabužiais. Moterys autobuse gali būti nučiupinėtos, o gatvėje gali būti palaikytos meilės nuotykių ieškančiomis damomis ir sulaukti nedviprasmiškų užuominų. Egipte net sijonas iki kelių ir marškinėliai be rankovių suprantama kaip seksuali ir netgi provokuojanti apranga. Be abejo, tai nereiškia, kad turite apsimuturiuoti nuo galvos iki kojų. Tiesiog žinokite, kad Egipte daug apie žmogų sprendžiama iš jo aprangos. Patikėkite, specialiai savo grožio šioje šalyje pabrėžti nereikia, net senais džinsais ir marškinėliais apsirengusios užsienietės Egipte laikomos grožio įsikūnijimu vien dėl šviesių akių, odos ir plaukų. Vyrai, jei nenori tapti pajuokos objektu, neturėtų vaikščioti atsegtais marškiniais ar dėvėti kelius atidengiančius šortus, nes neuždengtas vyro kūnas (priešingai nei moters) tikrai nėra tai, ką egiptiečiai norėtų matyti ar laikytų patraukliu ar vertu demonstruoti dalyku. Taip pat labai svarbu, kad nuo jūsų nesklistų alkoholio kvapas. Gerti alkoholinius gėrimus gatvėje irgi nepriimtina.
Kaip rengtis važiuojant į ekskursiją, priklauso nuo to, kur vykstate ir kokio tai pobūdžio ekskursija. Vykdami į jūrinę ekskursiją renkitės kaip į paplūdimį, nepamirškite apsauginio kremo nuo saulės, rankšluosčio. Važiuodami į dykumą nesirenkite itin atvirai, nes galite stipriai nudegti. Taip pat pasiimkite šiltesnį megztinį, nes dykumoje nusileidus saulei stipriai atvėsta, nepamirškite saulės akinių ir galvos apdangalo. Ruošdamiesi į ekskursijas po istorines vietas, pavyzdžiui, Kairą ar Luksorą, įvertinkite tai, kad važiuosite autobusu su nuolat veikiančiu oro kondicionieriumi, tad gali būti vėsu. Luksoras - Pietų Egipto miestas, kuriame žmonės labai konservatyvūs, o Kairas - didmiestis ir sostinė, tad nei vienu, nei kitu atveju permatomi ir labai trumpi drabužiai nėra tinkama apranga. Einant į senovės egiptiečių šventyklas gaubti kūno ar plaukų tikrai nereikia, juk tai nebeveikiančios pagoniškos šventyklos ir musulmonų ar krikščionių maldos namų taisyklės jose negalioja.
Atminkite, kad, jeigu Pietų Egipto miestuose, kaimo vietovėse ar Kaire užsibūnate ilgiau arba apskritai po Egiptą keliaujate savarankiškai, jūs jau nebesate "pliažo turistas", kuris gali lengvabūdiškai rengtis ir elgtis. Egiptiečių apsuptyje esate jų visuomenės dalis, tad būsite stebimi iš visų pusių, o požiūris "ką noriu, tą darau, man jų įstatymai ir taisyklės negalioja" jau nebus labai toleruojamas. Tokiais atvejais privalote laikytis taisyklių - rengtis kukliai, nekristi į akis, neliesti praeivių ir pakeleivių, nežiūrėti priešingos lyties atstovams į akis ir pan.
Autorius: | Angelina Zaleckaitė |
Leidėjas: | Aukso pieva |
Išleidimo metai: | 2015 |
Knygos puslapių skaičius: | 320 |
Formatas: | 17x24, minkšti viršeliai |
ISBN ar kodas: | 9786098105254 |
Tik registruoti vartotojai gali rašyti apžvalgas. Kviečiame, prisijungti arba užsiregistruoti