Leidinys "Mitybos medicinos vadovas" skiriamas gydytojams, ypač gydytojams dietologams, dietistams, slaugytojams, asmens sveikatos priežiūros specialistams, medicinos ir sveikatos priežiūros specialybių studentams.
Pratarmė
PRATARMĖ
Esminis veiksnys išvengti ligų ir atkurti sveikatą yra tinkamas maitinimasis. Visi asmenys: ir sveikieji, ir sergantieji suaugusieji, pagyvenusieji bei vyresniojo amžiaus - turi teisę gauti adekvatų maitinimąsi, atitinkantį jų individualius maistinių medžiagų poreikius ir sveikatos būklę.
Visi sveikatos priežiūros tarnybos specialistai, įskaitant medicinos, slaugos, dietetikos bei maisto tarnybas, privalo palaikyti maitinimosi įvertinimo, maitinimosi priežiūros, taip pat ir dietos koregavimo bei mitybos palaikymo plano įdiegimo, įgyvendinimo ir maitinimosi priežiūros efektyvumo vertinimo kokybės gerinimo sistemą.
Mitybos nepakankamumas yra didelė problema - organizmo mitybos sutrikimų (dėl neaprūpinimo maistinėmis medžiagomis pagal rezidento/paciento/kliento poreikius) pasekmė.
Mitybos nepakankamumas yra tokia būsena, kai stokojama energijos, specifinių maistinių medžiagų ir ypač baltymų. Dėl to atsiranda organizmo funkcijų ir kūno sudėties pokyčių, kurie intensyvina ligos požymius ar simptomus.
Maitinimasis yra svarbus veiksnys, padedantis sveikatai ir funkcinei galimybei, turintis įtakos geros savijautos, psichinės bei emocinės būklės palaikymui. Dėl to labai svarbi mitybos nepakankamumo prevencija, o identifikavus mitybos nepakankamumą - adekvatus dietos koregavimas įprastu maistu ar mitybos palaikymas skiriant dirbtinį maitinimą.
Sergantieji suaugusieji, pagyvenusieji ir vyresniojo amžiaus žmonės priklauso mitybos nepakankamumo rizikos grupei. Jų įmitimas priklauso nuo to, ar asmuo savarankiškai gyvena visuomenėje, ar jis gyvena namie, ar yra gydomas ligoninėje.
Šios knygos tikslas - pateikti rekomendacijas, kaip aprūpinti sveikuosius ir sergančiuosius reikalingomis maistinėmis medžiagomis ir pritaikyti jas prie situacijų, kurias sukelia mitybos nepakankamumo atsiradimo rizika.
Tinkamas maitinimasis yra pagrindinė ilgaamžiškumo, darbingumo, sveikatos ir geros gyvenimo kokybės sąlyga. Jis yra nuolatinis išorinės aplinkos veiksnys, turintis esminės įtakos žmogaus sveikatai, ypač pagyvenusiems ir vyresniojo amžiaus asmenims.
Antroje knygos dalyje „Dietinių patiekalų ruošimas" talpinamas maisto gamybos receptūrų ir technologijos aprašas parengtas vadovaujantis 1981 m. bendruoju receptūrų rinkiniu bei LR norminiais dokumentais, 1989 ir 1991 m. dietinių patiekalų, 1983 m. lietuviškų patiekalų receptūrų rinkiniais, 1999 m. L. Petkevičienės, V. Merkienės „Dietinių patiekalų ruošimas / Mitybos medicinos vadovas. Pirmoji knyga, II dalis."
Receptūrose nurodyti produktų ir žaliavų, iš kurių ruošiami patiekalai, bruto ir neto masė, atskirų gatavų komponentų ir viso patiekalo su priedais (garnyru, padažu) išeiga gramais. Taip pat nurodytas šiam patiekalui rekomenduojamų padažų receptūros numeris.
Prieskonių - druskos ir žalumynų - kiekis, jeigu jie nurodyti technologijos aprašyme, bet į receptūrą neįtraukti, apskaičiuojamas taip: druskos - 0,25-0,4 g, žalumynų - 2-3 g vienai porcijai.
Daugelio patiekalų receptūroje nurodoma ne vienos, o kelių rūšių žaliavų pavadinimai ir kiekis - tai pažymėta žodeliu „arba".
Kai kurių patiekalų technologijos aprašyme prie kai kurių ingredientų esantis ženklas * reiškia, kad patiekalą galima patiekti su šiuo priedu, pavyzdžiui, su grietine ar su sviestu, su cukrumi ir kt. Šio priedo maistinė ir energinė vertė į viso patiekalo maistinę ir energinę vertę neįtraukta.
Prie pagrindinio patiekalo maistinės vertės pridedama ir garnyro bei padažo maistinė vertė, nurodyta pagal to garnyro ar padažo receptūros numerį, perskaičiavus pagal reikiamą kiekį.
Leidinys skiriamas gydytojams, ypač gydytojams dietologams, dietistams, slaugytojams, asmens sveikatos priežiūros specialistams, medicinos ir sveikatos priežiūros specialybių studentams.
Dr. Laisvūnė Petkevičienė