✅ Žaislai ir žaidimai -25% PIGIAU! Naršykite čia >> ✅

🚛 Nemokamas pristatymas nuo 20€ į paštomatus. Daugiau čia >> 🔥 SUPER KAINŲ lentynos! Nuo -20% iki -80% pigiau! Naršykite čia >> 🔥
-10% su kodu: PATOGU
10,17 
Įprasta kaina: 11,30 
-10% su kodu: PATOGU
Kupono kodas: PATOGU
Akcija baigiasi: 2024-11-26
-10% su kodu: PATOGU
10,17 
Įprasta kaina: 11,30 
-10% su kodu: PATOGU
Kupono kodas: PATOGU
Akcija baigiasi: 2024-11-26
-10% su kodu: PATOGU
2024-11-30 11.304 InStock
Knygą turime sandėlyje
Nemokamas pristatymas į paštomatus lapkričio 26 d. užsakymams nuo 20,00 

Knygos aprašymas

Mirtis nuo seniausių laikų buvo įprasminama ir "jaukinama" įvairiai. Kiekviena kultūra turi savitas formas žmogaus žemiško gyvenimo baigčiai pagerbti, jo buvimui tarp gyvųjų įamžinti, jo pomirtiniam keliui palengvinti.


Knyga "Mirtis LDK kultūroje XVI - XVII a." - pirmas nuoseklus bandymas aprašyti mirties jaukinimo ir įprasminimo būdus LDK. Kaip buvo rengiamasi mirčiai? Kaip išlydimas mirusysis? Kokios yra jo atminimo formos? Galiausiai - kaip buvo regimas pats gyvenimas iš mirties perspektyvos?


Mindaugas Paknys - kultūros ir dailės istorikas - atsakymų į šiuos klausimus ieško jau daugelį metų, o pirmoji jo publikacija mirties sampratos tema paskelbta 1995 metais.


Turinys


Pratarmė / 7 

 

Įvadas / 9

Mirties reiškinio ir tyrimo apibūdinimas / 10 

Istoriografija, tyrinėtos temos / 12 

Šaltinių grupės / 17

 

1. Mirčiai artinantis: jausmai ir suvokimas / 21

Mirties supratimo pokyčiai Viduramžių pabaigoje / 22

Gerosios mirties vadovėliai / 24

Gyvenimas su gerosios mirties vadovėliu rankose / 30

Mirties nuojauta / 33

Mirties baimė / 38

Elgsena besiruošiant mirčiai ir pavyzdingos mirtys / 40 

Ligonių patepimas / 46 

Testamentai / 48 

Fundacijų reikšmė / 53

 

2. Pirmos valandos ir dienos po mirties / 59

Panieka kūnui / 59 

Sielvartas ir paguoda / 62

Laidotuvės. Kartu su mirusiuoju - šarvojimas, gedėjimas / 70 

Laidotuvės. Mirusiojo palydos - iškilmių organizavimas, procesijos / 80 

Laidojimo vieta - bažnyčia, šventorius, kapinės / 99

 

3. Mirties priežastys ir būdai / 111

Epidemijos / 114

Ligos ir jų gydymas / 123

Vaikų ir gimdyvių mirštamumas / 126

Netikėtų mirčių priežastys / 128

Mirties bausmė ir nusikalstamumas / 129

Savižudybės / 132

Špitolių istorija, prieglauda ir gydymas / 135

 

4. Pripratimas prie mirties / 143

Pomirtinio pasaulio vizija: mirusiųjų ir gyvųjų bendravimas / 145 

Pomirtinio pasaulio vizija: pragaras, skaistykla ir Dangus / 153

 

5. Mirties atvaizdas / 161

Laidotuvių kalbos / 162 

Antkapiai ir epitafijos / 166 

Kitos atminimo formos / 180 

Vaikų įamžinimas / 182 

Galerijos kaip atminimo forma / 184 

Mirties simboliai / 186

 

Pabaiga / 195

 

Rodyklės / 199

Pratarmė


Neįmanoma tiksliai aprašyti nei artimųjų skausmo, nei mirštančiojo siaubo, net iš arti matant mirtį. Dar sudėtingiau pasakoti, kaip buvo senesniais laikais, apie kuriuos informuoja tik istorinių šaltinių fragmentai. Šioje knygoje stengiamasi išryškinti daugiau 'išorinę" mirties pusę - kaip ją matė, kaip stebėjo, kaip buvo jai ruošiamasi, kaip prisimenama mirtis ir mirusysis. Su mirtimi siejasi daugybė reiškinių, o čia norėta aptarti bent tuos, kurie atrodo svarbiausi.

Studijoje siekiama aptarti įvairiapusę mirties suvokimo kaitą Europoje ir Lietuvoje XVI-XVIII a., pasinaudojant labai įvairiais šaltiniais. Nagrinėjama, kaip per kelis šimtmečius keičiasi žmonių pasiruošimas mirčiai, kokia paties mirštančiojo ir artimųjų elgsena mirties akivaizdoje, kaip planuojamas gyvenimas po mirties. Nuo XVII a. egzistavo gerosios mirties vadovėliai, padedantys pasiruošti pavyzdingai sutikti mirtį. Iš viso XVII-XVIII a. LDK buvo išleista keliolika tokių leidinių, tarp jų keletas lietuvių kalba, kas rodo vadovėlių naudojimą įvairiuose sluoksniuose. Per visą LDK laikotarpį akivaizdžių pokyčių patiria ir artimųjų santykis su mirštančiu žmogumi, laidotuvių apeigos, atminimo išsaugojimo formos. Skirtingi jausmai deklaruojami mirštant artimam ir svetimam žmogui. Baroko epochoje atsiranda nusižeminimas, kuklių laidojimų prašymai, tačiau būtent šiuo metu išpopuliarėja ištaigingiausios pompa funebris laidotuvių tradicijos. Mirties samprata stipriausiai ima keistis jau XVIII a.pab., todėl suvokimo transformacijos turėtų labiausiai atsiskleisti tyrinėjant mirties reiškinius XIX a. Mirties samprata LDK laikotarpiu artimesnė Viduramžių suvokimui negu šiandieniniam.

Nagrinėdamas mirties reiškinius nuolat savęs klausdavau - ar skiriasi jų apraiškos nuo šiandieninių. Pati mirtis liko tokia pat, nors keitėsi ligonio priežiūra, laidotuvių tradicijos, mirusiojo atminimo išsaugojimo formos. Kintant tradicijoms tai atrodo savaime suprantama. Tačiau taip pat skiriasi ir šiandienio žmogaus požiūris į pačią mirtį. Šiais laikais dažnai tai traktuojame kaip kasdienybę, neišvengiamybę, vieną iš gausių sudedamųjų gyvenimo dalių. Anksčiau mirtis buvo traktuojama kaip bene pagrindinė gyvenimo dalis - jai ruoštasi visą gyvenimą. Šiandienio žmogaus gyvenime apmąstymai apie mirtį užima niekingai menką dalelę. Mąstymai apie atliktus darbus arba padarytas klaidas dabar suprantami veikiau kaip laiko švaistymas. Naujos galimybės, technologijos, iššūkiai tarsi verčia savo žvilgsnį koncentruoti tik pirmyn. Dažnas LDK gyventojas kur kas daugiau laiko skirdavo tiek savo sąžinės ataskaitoms ir gyvenimo apmąstymams, tiek mintims ir pokalbiams apie mirtį. Šiandieniniam žmogui mirtis neturi trukdyti gyventi, o anuometinis vadovavosi principu "Gyvenk taip, kad tinkamai pasiruoštum mirčiai".

Informacija

Autorius: Mindaugas Paknys
Leidėjas: Aidai
Išleidimo metai: 2009
Knygos puslapių skaičius: 206
Formatas: 14x21, minkšti viršeliai
ISBN ar kodas: 9789955656616

Pirkėjų atsiliepimai

Tik registruoti vartotojai gali rašyti apžvalgas. Kviečiame, prisijungti arba užsiregistruoti