✅ Žaislai ir žaidimai -25% PIGIAU! Naršykite čia >> ✅

🚛 Nemokamas pristatymas nuo 20€ į paštomatus. Daugiau čia >> 🔥 SUPER KAINŲ lentynos! Nuo -20% iki -80% pigiau! Naršykite čia >> 🔥
Šiuo metu neparduodama

Įrašykite savo el. paštą ir informuosime, kai prekę turėsime

Knygos aprašymas

Knygoje „Mezgimo ornamentai“ pateikiama daugiau nei 800 mezgimo ornamentų jau mokančioms megzti. Raštai grupuojami pagal pavidalą ir dydį.


Jeigu sumanėte nusimegzti drabužį ar kokį daiktą namams, tuomet čia surasite raštus, kurie padės jį įgyvendinti.

Raštas, ornamentas - bet kokio rankdarbio pradžia. Raštą galima išmegzti kiauraraščiu, keleto spalvų siūlais, išnerti vąšeliu, išsiuvinėti, išausti.

Pratarmė


Šiuo metu mezgimas virbalais visame pasaulyje labai populiarus Kiekviename pasaulio garsenybių madų pristatyme galima pamatyti ypatingo žavesio jvairiausių mezginių - suknelių, švarkų, kepurių, papuošalų namų dekoro daiktų ir kt. Pasižiūriu ir negaliu atsistebėti kaip tokiais paprastai įrankiais - dviem metalo virbais šiais laikais, kai pilna įvairiausios technikos, reikia dirbti, kad padarytum stebuklą savo rankom. O svarbiausia, mezga visur, netik Lietuvoj, bet Amerikoje, Afrikoje, Australijoje. Numegzti virbalais galima labai daug ką - netik vestuvinę suknelę ar kokį papuošalą, bet ir paveikslą, žaislą ar net baldą, pavyzdžiui, kėdę, nors be abejo reikalingiausi paprasčiausi kasdieniai drabužiai.

Kai buvau maža mergaitė mane išmokė megzti mama. Ji mezgė daugiaspalvius lietuviškus ornamentus, labai gražiai derino spalvas. Mezgu ir dabar kiek prisimenu mamos aukštaitiškus raštus, bet nedaug ką atsimenu. Juk tiek metų prabėgo. Pasivartau knygas, puslapius internete, atsivežu pavyzdžių iš kelionių. Bet lietuviškų mezgimo raštų retai kada tenka pamatyti. Man labai įdomu kaip atrodė senieji lietuviški mezginiai. Bet teko matyti tik A. Tamošaitienės mezgimo knygą, bet tokios prastos kokybės, kad tik daikto kompoziciją ten įžiūrėjau. Deja, be tinkamo ornamento nebus ir daikto kompozicijos, mezginys nebus dailus.

Žiemos Lietuvoje visuomet buvo šaltos ir neabejoju, kad lietuviai mezgė vilnonius drabužius visą laiką. Pažiūriu lietuviškų tautinių drabužių albumus ir atrodo, kad šaltų žiemų Lietuvoj nebuvo, beveik nematyti žieminių šiltų drabužių, kepurių, ir kt. įdomu, kuo rengėsi valstiečiai prižiūrėdami gyvulius ir dirbdami laukuose? Abeju, kad lietuvės moterys apsigobusios galvą baltu drobiniu nuometu melžė tvarte karves. Bet matyt senuosius vilnonius paprastus kasdienius mezginius kandys suėdė, niekas jų neperpiešė, nenufotografavo, jie neišliko. Man norisi išmegzti įvairius lietuviškus raštus. Susirinkau visus senuosius audeklus knygose bei gulėjusius draugių ir giminių spintose ir pradėjau perpiešti jų ornamentus, tinkamus mezgimui.

Bet koks mezginys prasideda nuo rašto, kurio pagrindas ornamentas. Juos įvairiai dėliojant, komponuojant, parenkant siūlus ir numezgamas daiktas. Ši knyga ir skirta mezgimo raštams, siekiant palengvinti mezgėjų triūsą, kad kiekviena galėtų pasirinkti gatavų ornamentų, juos susidėlioti pagal savo skonį, pasirinkti siūlus ir jų spalvas ir megzti savo mezginį. Dailiausiai ornamentai atrodo mezgami keleto įvairių spalvų siūlais, bet čia nepateikiame jų rekomenduojamų spalvų derinių, jas kiekvienas galės pasirinkti pagal savo galybes. Bet tuos pačius ornamentus galima išmegzti įvairia technika - gerosiomis ir išvirkščiosiomis akimis, kiauraraščiais. Dailiai jie atrodo išnerti vąšeliu.

Lietuvių ornamentams kaip ir visų baltų bei skandinavų, būdinga geometriškumas, nuosaiki puošyba. Lietuviškuosius mezgimo raštus sudaro įvairūs smulkūs geometriniai motyvai, pasikartojantys ritmiškai; dėliojami juostelėmis ar ištisai mezgami per visą gaminį, dažnai išdėstomi 45° kampu. Audžiant juostas, motyvai apkarpomi, ar net nuskeliami pusiau, susiaurinami, bet norint išmegzti tenka juos suklijuoti, padauginti, nupiešti papildomas jungtis, nes dažnai mezgame plačius, palyginti su juostomis, daiktus. Lovatiesių didelius ornamentus tenka smulkinti, iškirpti atskirus fragmentus. Taip pritaikomas mezgimui audinio ornamentas.

Pritaikant audinių raštus mezgimui reikia prisiminti, kad patogu megzti raštą tuomet kai nėra ilgų, ilgesnių nei per 5 akis, palaidų siūlų. Priešingu atveju reikia siūlą atskirai pritvirtinti, ši procedūra pasimiršta, nėra patogu. Audimui naudojami ploni, palyginus su mezgimu siūlai, taigi mezginio akutė bus kelis kartus didesnė nei audinio langelis. Paprasčiau kalbant, juostos 5 -7 cm raštą išmezgus vidutinio storio siūlais, bus 20 -25 cm pločio šalikas. Bet mezgant lovatiesės ornamentą, kur vienas langelis apie 0,5 cm, dažniausiai jis sumažėja numezgus įprastais 2 ar 3 numerio virbalais.

Sako, kad lietuviškieji ornamentai žymi mūsų pagoniškus dievus, saugo mus, bet aš tų ženklų čia nenagrinėsiu, juk knyga skirta rankdarbiams, ne ornamentų istorijai. Raštus grupavau pagal pavidalą ir dydį.

Informacija

Autorius: Vitalija Bagdžiūnienė
Leidėjas: Conto litera
Išleidimo metai: 2014
Knygos puslapių skaičius: 234
Formatas: 15x21, minkšti viršeliai
ISBN ar kodas: 9786099525372

Pirkėjų atsiliepimai

Atsiliepimai išfiltruojami pasirinkus eilutę

5 1
4 0
3 0
2 0
1 1
3 2 atsiliepimai
Rašyti atsiliepimą

Tik registruoti vartotojai gali rašyti apžvalgas. Kviečiame, prisijungti arba užsiregistruoti

2023-11-16

Daug visokių raštų, tik gaila, kad nėra tų ornamentų nuotraukų.

2021-02-03

Sveiki. Kažką gražaus apie knygą parašyčiau, bet jos laukiu nuo gruodžio10. Ir pinigėliai sumokėti. Gaila