Užsisakykite iki gruodžio 23d. 15:30 val. ir atsiimkite užsakymus pirmadienį iki 16 val. - patogupirkti.lt sandėlyje Vilniuje, Kalvarijų g. 143 Daugiau ČIA >>
Įrašykite savo el. paštą ir informuosime, kai prekę turėsime
„Mažylio receptai“ – nauja lietuviška autorinė knyga, kurioje ne tik daugiau nei 200 sveikų ir greitai paruošiamų patiekalų receptų vaikams nuo pirmųjų tyrelių iki šeimos stalo, bet ir pripažintų specialistų patarimai bei daug naudingos informacijos apie maisto produktus, jų parinkimą, paruošimą, vaikų maitinimo subtilybes.
Knygos receptai originalūs, pritaikyti Lietuvoje įprastų produktų asortimentui ir lietuviškam mažylių skoniui.
Pateikiama daug naudingos informacijos apie įvairių produktų maistingumą, pasirinkimą, paruošimo būdus, sezoniškumą, alergijų pavojus, taip pat patarimų bei gudrybių, padėsiančių maistu sudominti nevalgius vaikučius.
„Mažylio receptai“ yra praktiškai vienintelė rinkoje originali, moderni, lietuviška knyga apie maistą vaikams.
Vaikų mitybos klausimais rengiant knygą konsultavo pripažinti Lietuvoje medikai – biomedicinos mokslų daktaras, docentas, vaikų gastroenterologas Vaidotas Urbonas, medicinos mokslų daktarė, docentė, vaikų alergologė Odilija Rudzevičienė, gydytoja dietologė Lina Viniarskaitė.
AUTORĖS ŽODIS
Pirmojo maisto pradėjęs ragauti mažylis įžengia į naują raidos etapą. Naują visiems - ir įvairų skonį atrandančiam kūdikiui, ir juo besirūpinantiems artimiesiems. Atsakymų į tūkstančius klausimų paprastai teiraujamasi mamų, tetų, vaikučius jau auginančių draugių ar ieškoma interneto platybėse, BET... Kuo daugiau skirtingų nuomonių ir patarimų, tuo sudėtingiau apsispręsti.
Taip ir gimė „Mažylio receptai" - iš kasdienės praktikos, iš kylančių klausimų ir noro sužinoti teisingus atsakymus, noro išmokti savo mažiesiems gaminti sveiką maistą ir troškimo pasidalyti su jumis sukaupta vertinga patirtimi, padrąsinti bei paskatinti jus gaminti.
„Mažylio receptuose" rasite daug naudingos informacijos apie įvairių produktų, su kuriais supažindinsite pradedančius skanauti mažuosius, maistingumą, paruošimo būdus, alergijų pavojų, Lietuvoje augančių daržovių, vaisių ir uogų sezoniškumą. Knygos pradžioje rasite lentelę, kuri primins, kokius produktus ir kada reikia įtraukti į mažylio racioną. Šią informaciją parengėme konsultuodamiesi su pripažintais Lietuvos gydytojais: biomedicinos mokslų daktaru, docentu, vaikų gastroenterologu Vaidotu Urbonu, medicinos mokslų daktare, docente, vaikų alergologe Odilija Rudzevičiene, gydytoja dietologe Lina Barauskiene.
Receptai knygoje „auga" kartu su jūsų mažyliu - nuo pirmųjų tyrelių iki skanumynų, skirtų bendram šeimos stalui. Knygą galite skaityti įvairiai: nuo pradžių iki galo arba atsižvelgdami į mažylio amžių. Du pirmieji knygos skyriai skirti pačių mažiausiųjų artimiesiems. Pirmuosius kūdikio metus suskirstėme etapais
(4-6 mėn., 6-7 mėn., 7-9 mėn. ir 10-12 mėn.) - juk šiuo vaikučio gyvenimo laikotarpiu svarbus kiekvienas mėnuo. Antrame skyriuje rasite daug informacijos apie kiekvieną kūdikystės tarpsnį ir naujus maisto produktus, taip pat pirmųjų makalainių derinius. Pradiniai knygos puslapiai bus aktualūs, netgi jei jūsų mažyliai jau ūgtelėję, nes informacija apie produktų pasirinkimą, apdorojimą naudinga ir gaminant kiek vyresniems vaikučiams, o daugelis receptų kuo puikiausiai tiks ir didesniųjų pilveliams. Trečiame skyriuje - visa, kas tinka 1 metukų sulaukusiam mažyliui, o ketvirtame - vėliausiai mažylio racione atsirandantys produktai ir patiekalų receptai, tinkantys ne tik mažyliui, bet ir visai šeimai.
Knygoje pateikiami receptai nesudėtingi, daugumai jų prireiks tik Lietuvoje auginamų bei randamų produktų. Patiekalai paprastai bei greitai paruošiami, bet sveiki ir naudingi.
Mažasis šeimos narys jūsų ruošiamus patiekalus ragaus, kartais paprašys pakartoti, o kartais tiesiog surauks nosį ir tvirtai sučiaupęs lūpas atsisakys net mažiausio kąsnelio. Tikime, kad jūsų mažylis ilgainiui tikrai išsirinks savo mėgstamiausius. Būkite kantrūs, mokykitės vieni iš kitų, būkite išradingi, kūrybingi, aukite kartu ir kaupkite po širdimi tą mielą ir abipusiškai naudingą patirtį, taip padėdami tvirtus pagrindus tolesnei sveikai mažylio mitybai ir teisingiems valgymo įpročiams. Ir, žinoma, nepamirškite ruošiamų patiekalų kaskart pagardinti visur tinkančiu prieskoniu MEILE - šios sudedamosios dalies niekada nebus per daug...
Skanaus, mažyliai!
KNYGOS IŠTRAUKA
Kada ir kaip pradėti mažylio pažintį su nauju maistu?
Kūdikį primaitinti papildomu tirštu maistu reikia tuomet, kai jau pakankamai subrendusi jo nervų, raumenų bei virškinimo sistema. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) kūdikių ir vaikų mitybos ekspertai pataria primaitinti mažylį nuo 6 men., bet visi kūdikiai skirtingi, kartais galima ar būtina pradėti primaitinti ir anksčiau. Bet kuriuo atveju būtina pasitarti su mažylj prižiūrinčiu gydytoju, nes pradėję primaitinti mažylj per anksti arba uždelsę primaitinimo pradžią, galite pakenkti mažylio sveikatai. Per anksti pradėję siūlyti makalainių, galite sumažinti jo norą žjsti, taip pat kyla alergijų, viduriavimo pavojus, gali pablogėti maisto virškinimas ir pasisavinimas. Pradėję primaitinti per vėlai, iš mažylio atimate jvairias maisto medžiagas, vitaminus, kurių nuo 6 mėn. vaikučio organizme sparčiai mažėja.
Ženklai, rodantys, kad mažylis yra pasirengęs papildomam maistui:
• jau sėdi ir tvirtai, tiesiai laiko galvytę;
• rodo susidomėjimą jūsų valgomu maistu, siekia šaukšto;
• dažnai čiulpia kumštuką, įvairius daiktus kiša į burną;
• labai greitai išalksta ir daug dažniau nori valgyti;
• pamažu atsikrato maisto išstūmimo iš burnos reflekso.
Kelios naujo maisto ragavimo taisyklės
• Jeigu maitinate mažylį krūtimi, su daržovių ar kruopų tyre jį pažindinkite prieš žindymą - prie-šingu atveju mažylis pasisotins pienuku ir tikrai nenorės ragauti paruoštos tyrės.
• Neduokite kelių naujų produktų iš karto.
• Maitinkite lėtai ir kantriai. Kad mažylis priprastų prie naujo patiekalo, jį gali tekti siūlyti bent 8-10 kartų.
• Maitindami mažylį, būtinai kalbėkite: „Mažylis nori košytės... Va kaip išsižioja... aaaam." Šitaip mokysite mažylį valgyti.
• Nesistenkite mažylio pamaitinti apgaule - jis gali pradėti atpylinėti ar bjaurėtis bet kokiu jūsų siūlomu maistu.
• Maitinkite mažylį maitinimo kėdutėje, o ne priešais televizorių, ant sofos ar kur papuola. Mažylis turi įprasti prie nuolatinės dėmesio ne-blaškančios valgymo vietos ir aplinkos.
• Nesiūlykite mažyliui maisto per prievartą. Nustokite maitinti, jei matote, kad vaikas nesidomi maistu, nusisuka į šoną ar užmiega.
ATMINKITE: jūsų mažylis - asmenybė, todėl leiskite pačiam spręsti, kada ir kiek valgyti!
Kai mažylis nenoriai valgo
Prieš pavadindami savo mažyl „nevalgiuku" atkreipkite dėmesį į tai, kad mažylio skrandukas yra gerokai mažesnis nei suaugusiojo, todėl nevertinkite jo suvalgomo maisto pagal suaugusiųjų porcijas. Susirūpinti reikėtų, jei mažylio ūgis ar svoris per mažas, vaikas išblyškęs, nelabai aktyvus, mieguistas. Daugiau valgyti padės ir kai kurios mažos gudrybes.
Patarimai
• Įpratinkite mažylį prie dienos režimo - svarbu, kad jis panašiu laiku valgytų pusryčius, pietus ir vakarienę.
• Naujo maisto siūlykite po truputį - nedidelį kiekį įdėkite į lėkštelę šalia mažyliui jau įprasto maisto. Jei mažylis atsisako naujo produkto ar patiekalo pirmuosius 5-6 kartus, dažniausiai 7 kartą jo paragaus. Tiesiog mažyliams patinka tai, kas pažįstama, įprasta ir saugu, o naujas kvapas, skonis, pojūtis dažniausiai išgąsdina, suerzina, todėl jie išdrįsta paragauti ko nors nauja ne iš pirmo karto. Venkite siūlyti dar neragauto maisto, kai dygsta dantukai ar mažylis sirguliuoja.
• Maitinkite vaiką plastikiniu ar mediniu šaukšteliu. Metaliniai arba sidabriniai šaukšte¬liai netinka, nes mažylio dantenos yra labai jautrios. Be to, sidabrinis šaukštelis turi ir specifinį kvapą bei skonį, tad dar labiau gali atbaidyti mažylį nuo tyrelės.
• Sutelkite visą dėmesį į mažylio maitinimą ir neužsiimkite pašaliniais darbais, pvz., maitindami mažylį nemaišykite verdančios sriubos, nevartykite žurnalo ir nekalbėkite telefonu.
• Stenkitės kuo daugiau laiko su mažyliu leisti gryname ore. Būdami gamtoje mažyliai įkvepia daugiau deguonies, tai gerina medžiagų apykaitą, mažyliai tampa energin-gesni, daugiau juda, tad paskui geriau valgo.
• Jei matote, kad mažylis valgyti nebenori, neleiskite jam žaisti su maistu.
• Nepamirškite mažylio pagirti ir pasidžiaugti, jei valgė patiekto maisto.
• Išbandykite skirtingą to paties maisto konsistenciją: mažyliui gal nepatiks vaisių tyrė, bet mielai valgys smulkiau ar stambiau sutarkuotą, mažais gabalėliais supjaustytą vaisių.
• Būkite kantrūs, nes mažylio apetitas ir skonis keičiasi palaipsniui, svarbiausia - nebijoti eksperimentuoti gaminant maistą ir išradingai jį patiekti.
Autorius: | Jurgita Surplienė |
Leidėjas: | Right thing |
Išleidimo metai: | 2020 |
Knygos puslapių skaičius: | 255 |
Formatas: | 20x27, minkšti viršeliai |
ISBN ar kodas: | 9786099558400 |
Atsiliepimai išfiltruojami pasirinkus eilutę