✅ Žaislai ir žaidimai -25% PIGIAU! Naršykite čia >> ✅
Nobelio premijos laureatas, pasaulinę šlovę pelnęs psichologas D. Kahnemanas knygoje "Mąstymas, greitas ir lėtas" pateikia originalių praktinių įžvalgų apie visų mūsų pasirinkimus darbe ir asmeniniame gyvenime.
Autorius įsitikinęs, kad mūsų sprendimus lemia dvi skirtingos mąstymo sistemos, kurias pažinę ir išmokę jomis naudotis galime apsisaugoti nuo apgaulingų proto signalų ir priimti racionalesnius sprendimus visose gyvenimo srityse.
Danielis Kahnemanas leidžiasi į novatorišką proto kelionę, išskirdamas du mąstymo būdus - dvi sistemas, kurios formuoja žmogaus vertinimus ir lemia visus jo sprendimus. Pirmajai sistemai būdingas greitas, spontaniškas, emocijomis ir nuojauta paremtas mąstymas. Antroji mąstymo sistema yra jos priešingybė ? lėta, racionali, reikalaujanti daugiau laiko ir proto pastangų.
Pateikdamas realių patirtimi ir stebėjimais grindžiamų pavyzdžių, autorius sumaniai atskleidžia šių dviejų - greitojo ir lėtojo - mąstymo būdų privalumus bei trūkumus.
Lengvu ir patraukliu stiliumi Danielius Kahnemanas įtraukia skaitytojus į gyvą bendravimą - pasitelkdamas pratimus ir nedidelius eksperimentus leidžia jiems patiems patyrinėti savo elgseną ir įsitikinti knygoje "Mąstymas, greitas ir lėtas" - pristatomos teorijos pagrįstumu. Autorius moko aklai nesikliauti nuojauta, naudotis lėtojo mąstymo privalumais, o svarbiausia - suderinti šiuos du mąstymo būdus taip, kad jie dirbtų mūsų naudai - padėtų adekvačiai vertinti aplinką ir žmones, leistų priimti teisingus, sėkmę lemiančius sprendimus tiek darbe, tiek asmeniniame gyvenime.
"Danielis Kahnemanas - vienas iš originaliausių ir įdomiausių mūsų laikų mąstytojų. Ko gera, mūsų planetoje nėra kito tokio žmogaus, kuris geriau suprastų, kaip ir kodėl gyvenime renkamės viena, o ne kita. Tai tiesiog nuostabi knyga. Autorius dalijasi viso savo gyvenimo išmintimi, pateikta paprastu ir patraukliu, bet kartu ir stebėtinai giliu būdu. Šią knygą būtinai turėtų perskaityti kiekvienas smalsaus proto žmogus."
Steven D. Levitt, knygos Freakonomics (lietuvių k. Keistonomika) bendraautoris
"Yra daug gerų knygų apie žmonių racionalumą ir iracionalumą, bet iš jų tik viena verta šedevro vardo. Tas šedevras - tai Danielio Kahnemano knyga Mąstymas, greitas ir lėtas. Tai vienas iš puikiausių ir patraukliausių įžvalgų į žmonių psichiką rinkinių, kokius tik man yra tekę skaityti."
William Fasterly, Financial Times
"Ši knyga neabejotinai nuostabi. Kiekvienam, kas bent kiek domisi, kaip veikia jo paties protas, ji tokia turtinga ir įdomi, kad bet kokia jos santrauka atrodytų absurdiška."
Michael Lewis, knygos Boomerang (lietuvių k. Bumerangas) autorius
Iš anglų kalbos vertė dr. Leonas R. Tamošiūnas
ĮVADAS
Manau, kiekvienas autorius galvoja apie aplinką, kurioje jo knygos skaitytojai turėtų naudos iš to, kad ją perskaitė. Manoji - prie kiekvienoje įstaigoje stovinčio geriamojo vandens aparato, kur darbuotojai dalijasi nuomonėmis ir paskalomis. Tikiuosi praturtinti tą žodyną, kurį jie vartoja kalbėdami apie kitų nuomones ir pasirinkimus, apie naują kompanijos politiką ar investicinius kolegų sprendimus. Tačiau kodėl domimės apkalbomis? Ogi todėl, kad daug lengviau ir maloniau rankioti ir kritikuoti kitų žmonių klaidas, negu pripažinti savąsias. Abejoti savo įsitikinimais ir norais nesame linkę net ir sėkmingiausiu laikotarpiu, o ypač lemiamą akimirką, tačiau visada galime kliautis autoritetinga kitų nuomone. Daugelis nejučiomis laukiame, kaip mūsų nuomones įvertins draugai ir kolegos, todėl mums svarbi tų laukiamų nuomonių kokybė ir turinys. Protingų apkalbų lūkesčiai - stiprus motyvas imtis rimtos savikritikos. Tas motyvas stipresnis nei naujamečiai pažadai sau pačiam gerinti sprendimų priėmimą darbe ir namie.
Jei nori būti geras diagnostikas, gydytojas turi būti sukaupęs didžiulį rinkinį klasifikacinių pavadinimų, susiejančių ligos idėją su jos simptomais, galimomis priežastimis, ankstesniais įvykiais, tolesne raida, padariniais ir būdais, kuriais tą ligą galima būtų išgydyti ar bent palengvinti jos tėkmę. Medicinos studijos iš dalies yra ir medicinos kalbos studijos. Norint giliau suprasti nuomones ir sprendimus, reikia ir įvairesnio - palyginti su kasdienės kalbos -žodyno. Su protingomis apkalbomis siejami lūkesčiai grindžiami tuo, kad didžiąją dalį klaidų žmonės daro pagal tam tikrus šablonus. Tokios sisteminės paklaidos vadinamos šališkumu: tam tikromis aplinkybėmis jos linkusios kartotis - jas galima numatyti. Pavyzdžiui, kai į tribūną pakyla gražus ir pasitikintis savimi oratorius, galite spėti, kad auditorija jo kalbą priims palankiau, nei jis to nusipelno. Tokio šališkumo - aureolės efekto - diagnozavimo etiketė palengvina galimybę jo tikėtis, jį atpažinti ir suprasti.
Paklausti, apie ką galvojate, dažniausiai turite, ką atsakyti. Jums atrodo, kad žinote, kaip mąstote: paprastai viena sąmoninga mintis nuosekliai veda prie kitos. Tačiau tai nėra vienintelis ir netgi įprastas mąstymo būdas. Dauguma įspūdžių ir minčių sąmonėje randasi jums nežinomu būdu. Juk negalite atsekti, kodėl esate tikras, kad tiesiai priešais jus ant rašomojo stalo stovi lempa, kaip kalbėdamas telefonu pašnekovo balse pagavote susierzinimo gaidelę arba per kokį stebuklą pavyko išvengti pavojaus kelyje pirma, nei sąmoningai jį suvokėte. Psichinė veikla, kurios rezultatas -įspūdžiai, nuojauta ir daugybė sprendimų, paprastai nepastebima.
Šioje knygoje nuodugniai gvildenamos nuojautos klaidos. Tačiau dėmesiu klaidoms nemėginama sumenkinti proto galimybių, lygiai kaip ligų nagrinėjimas medicinos tekstuose nepaneigia egzistuojant gerą sveikatą. Dauguma mūsų didžiąją laiko dalį esame sveiki, o mūsų nuomonės ir sprendimai dažniausiai atitinka situaciją. Gyvenimo kelyje paprastai vadovaujamės įspūdžiais bei jausmais, ir pasitikėjimas savo nuojauta, savo sprendimais beveik visada pasiteisina. Bet ne visada. Neretai pasitikime savimi net ir klysdami, ir koks nors objektyvus stebėtojas mūsų klaidas tikriausiai įžvelgia geriau už mus pačius.
Taigi pokalbiuose prie vandens aparato mano tikslas toks: lavinti gebėjimą įžvelgti ir suprasti samprotavimų bei pasirinkimo klaidas - kitų, o paskui ir savąsias - pirma pasirūpinus joms aptarti reikalingos kalbos gyvumu ir tikslumu. Tiksli diagnozė bent kai kuriais atvejais gali pakuždėti mintį įsikišti ir sušvelninti neteisingos nuomonės ir pasirinkimo daromą žalą.
Pavadinimas originalo kalba: | Thinking, Fast and Slow |
Autorius: | Daniel Kahneman |
Leidėjas: | Eugrimas |
Išleidimo metai: | 2016 |
Knygos puslapių skaičius: | 640 |
Formatas: | 15x22, kieti viršeliai |
ISBN ar kodas: | 9786094372834 |
Vertėjas: | dr. Leonas R. Tamošiūnas |
Iš kokios kalbos versta: | anglų |
Atsiliepimai išfiltruojami pasirinkus eilutę