Viskas iki 4,99€ + knygos su defektais! Naršykite ČIA >>
Noras patirti azarto jaudulį, laukiant nežinomos baigties ir tikintis sėkmės, viltis greitai ir lengvai praturtėti yra žmogaus psichologijos ypatybė. Azarto priešingybė - nuobodulys ir rutina. Azartui pasiduoda visi, bet ne visi geba jį valdyti. Bene daugiausiai ginčų keliantis azarto poreikio tenkinimo būdas - lošimai. Nepaisant tūkstantmetės istorijos, jie vis dar nepakankamai ištirti.
Lošimo paslaugų mokslinio pažinimo stokojama ir Lietuvoje. Nepakanka duomenų apie turinčiojo priklausomybę nuo azarto asmenybę, socialines sąlygas, skatinančias priklausomybės formavimąsi, lošimus, sukeliančius didesnių ar menkesnių grėsmių. Trūksta duomenų ir apie laisvalaikio lošėjus, kurie dėl lošimo nepatiria nei finansinių, nei profesinių, nei šeimyninių sunkumų, valdo azarto poreikį ir lošia savo malonumui. Sparčiai kintant lošimo paslaugoms, tokių duomenų stoka kliudo įgyvendinti racionalią jų reguliavimo politiką, plėtoti lošimų verslą ir apsaugoti lošėjus.
Atsižvelgdama į nepakankamo lošimų paslaugų mokslinio pažinimo problemą, Mykolo Romerio universiteto Žmogaus ir visuomenės studijų fakulteto Edukologijos ir socialinio darbo instituto tyrėjų grupė atliko lošimų, lažybų, loterijų paslaugų tyrimą, kuris pristatomas monografijoje „Lošimų paslaugų paplitimas Lietuvoje“.
Tyrimu siekta visapusiškai įvertinti lošimų, lažybų ir loterijų paplitimą, skirtingų lošimo būdų keliamą riziką ir poveikį visuomenei, lošimo paslaugų pokyčius, įvykusius per penkerius metus, bei palyginti Lietuvos ir kitų šalių lošimų situaciją.
Dera pažymėti, kad socialinių tyrimų srities longitudiniai tyrimai Lietuvoje yra gana reti, o toks lošimų paslaugų srities tyrimas, kuriame naudotos tarptautiniu mastu pripažintos metodikos, atliktas pirmą kartą.
Tyrimo duomenys analizuojami platesniu lošimų paslaugų mokslinių tyrimų spektru, kuris pristatomas pirmojoje monografijos dalyje. Ji skiriama aptarti lošimų istorinę raidą ir tyrinėjimus. Šioje dalyje taip pat apžvelgiama lošimų paslaugų Lietuvoje teisinė ir finansinė aplinka.
Antroji monografijos dalis skirta aptarti drauge su visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų įmone UAB „Vilmorus“ 2017 m. ir 2022 m. atliktų lošimų, lažybų, loterijų tyrimų metodologiją ir tyrimo dalyvių bendrąsias charakteristikas. Tyrimo generalinė aibė buvo ta Lietuvos populiacijos dalis, kuri galėtų naudotis lošimų paslaugomis. Būtent šią populiacijos dalį reprezentuojančią imtj ir sudaro apklausti respondentai. Jų kiekis ir atitikimas Lietuvos gyventojų socialinei, demografinei struktūrai leidžia teigti, kad respondentų patirtis ir nuomonė atstovauja bendrai, Lietuvos populiaciją atspindinčiai, patirčiai ir vertinimui.
Trečiojoje monografijos dalyje pristatomi duomenys apie respondentų dalyvavimo loterijose, momentinėse loterijose, lošiant kazino stalo lošimus ir A kategorijos automatais, lošiant lošimo salonuose B kategorijos automatais, lažinantis dėl realių sporto ir kitų įvykių, lošiant internetu, su draugais ir neregistruotose lošimų vietose bei ne Lietuvoje veikiančiose interneto svetainėse.
Ketvirtoji monografijos dalis skiriama įsitraukimo j lošimus, loterijas ir lažybas analizei. Joje taip pat nagrinėjamos tokio įsitraukimo priežastys ir pasekmės, apžvelgiamas Lietuvos visuomenėje paplitęs požiūris j azartą.
Paskutinė - penktoji - monografijos dalis skirta aptarti neatsakingą lošimą. Joje pateikiami duomenys apie priklausomybės nuo azarto pa-litimą, respondentų patirtis kovojant su šia priklausomybe, neatsakingo lošimo polinkį lemiantys veiksniai ir apžvelgiama neatsakingo lošimo prevencija.
Monografijos temos, penkerių metų laikotarpį atspindintys duomenys apie lošimo paslaugas ir lošėjus suteikia bene išsamiausios informacijos apie lošimus Lietuvoje.
Autorius: | Valdonė Indrašienė, Gediminas Navaitis, Romas Prakapas, Violeta Jegelevičienė, Odeta Merfeldaitė, Asta Railienė |
Leidėjas: | Mykolo Romerio universitetas |
Išleidimo metai: | 2022 |
Knygos puslapių skaičius: | 240 |
Formatas: | 15x21, minkšti viršeliai |
ISBN ar kodas: | 9786099596761 |
Parašykite atsiliepimą apie „Lošimų paslaugų paplitimas Lietuvoje“