Ši knyga "Lietuvos gydytojų odontologų sveikata. Ergonomika odontologijoje" pravers gydytojams odontologams, odontologų padėjėjams, burnos higienistams, odontologijos specialybės studentams ir gydytojams rezidentams, taip pat dantų technikams.
Pratarmė
2006 metais, atlikus tyrimą„Odontologinių paslaugų kokybė ir prieinamumas Lietuvoje", buvo išsiaiškinta, kad nemažai gydytojų odontologų nėra sveiki. Daugumai jų kartojasi tos pačios sveikatos problemos: rankų, pečių juostos, nugaros skausmai, nuovargis, nerimas. P sirodo, kad šie ir daugelis kitų negalavimų didele dalimi yra profesiniai, jais skundžiasi ir kitų kraštų odontologai, burnos higienistai, odontologų padėjėjai, dantų technikai.
Knygoje „Lietuvos gydytojų odontologų sveikata. Ergonomika odontologijoje" pateikėme Lietuvos odontologų nuomonę apie jų fizinę ir psichikos sveikatą, norėjome paaiškinti priežastis, kodėl taip anksti, jau studijų metais, būsimieji gydytojai odontologai pradeda jausti pirmuosius, su būsimąja profesija susijusius, negalavimus. Knygoje gausu geros ir ne geros gydytojo odontologo darbo praktikos pavyzdžių.
Autorių kolektyvas tikisi, kad ši knyga paskatins kitaip vertinti gydytojo odontologo profesiją, traktuoti ją kaip fiziškai ir psichologiškai sunkią. Visa tai turėtų žinoti jaunuoliai, universitetuose besirenkantys odontologijos studijas, norintys savo gyvenimą paskirti labai įdomiai, bet sunkiai profesijai.
Rašydami knygą vylėmės, kad gydytojų odontologų mokymo programose atsiras daugiau vietos studentų ergonomikos žinioms gilinti ir mokyti, kaip išlikti sveikiems.
Odontologinė komanda, planuodama dirbti ir pertvarkyti savo darbo vietas, turėtų vadovautis jau esama pasaulio patirtimi, kaip įrengti gydytojo odontologo darbo vietą, nes naujausios technologijos, nemaža jų kaina dažnai neužtikrina, kad bus nupirkti maksimaliai gydytojo reikmėms pritaikyti instrumentai, įranga ir baldai.
Remiantis ergonomikos raida ir įvairių šalių specialistų mokslinių tyrimų patirtimi, galima teigti, kad ergonomikos reikalavimų laikymasis sumažina profesinių ligų ir susižeidimų skaičių, padidina ekonominį darbo efektyvumą, turi didelės įtakos funkciniam žmogaus būviui ir darbingumui. Linkime, kad ateities gydytojas odontologas būtų sveikas savo profesija besidžiaugiantis asmuo.
Praktinio ergonomikos pritaikymo diapazonas yra labai platus.Tikime, kad pateiktos odontologinių kabinetų įrengimo rekomendacijos, sveikatinimo pratimai bus naudingi projektuotojams, odontologijos mokytojams, studentams, rezidentams, gydytojams odontologams ir odontologams specialistams, taip pat kitų specialybių odontologinės komandos darbuotojams: burnos higienistams, gydytojo odontologo padėjėjams ir dantų technikams.
Įvadas
Pasaulio sveikatos organizacijos apibrėžtyje sveikata apibūdinama kaip visiška fizinė, protinė bei socialinė gerovė, o ne vien ligos ar fizinės negalios nebuvimas (Pasaulio sveikatos organizacijos konstitucija, 1948; Ženeva).
Šiuolaikinė odontologija nusakoma kaip mažai žalinga sveikatai specialybė, nors nustatyta nemažai kenksmingų aplinkos veiksnių, nuolat keliančių didesnį ar mažesnį pavojų bendrai gydytojo odontologo savijautai ir sveikatai.
Ištyrus Lietuvos gydytojų odontologų sveikatą buvo nustatyta, kad gydytojai odontologai turi įvairių sveikatos sutrikimų. Dažniausiai skundžiamasi kaulų ir raumenų sistemos sutrikimais, psichologinėmis problemomis ir psichikos sveikatos sutrikimais. Darbo pobūdis turi įtakos gydytojo odontologo fizinei ir psichikos sveikatai.
Sveikatos sutrikimų išaiškinimas ir akcentavimas verčia ieškoti įvairių problemos sprendimo būdų: nuo ergonomikos mokymo universitetuose iki pačių gydytojų sąmoningumo ir pastangų rūpintis savo sveikata skatinimo. Todėl šioje knygoje detaliau analizuotos gydytojų odontologų sveikatos problemos, išsamiau aprašytos sveikatos sutrikimų priežastys ir jų poveikio mechanizmai, pateikta nemažai patarimų, kaip tinkamai dirbti tausojant save.
Fizinė ergonomika šioje knygoje apžvelgiama plačiausiai, kadangi gydytojai daugiausia skundžiasi fizinės sveikatos sutrikimais. Supažindinama ir su kitomis ergonomikos rūšimis bei taisyklėmis. Knygoje pateikiama nesudėtingų, lengvai darbo vietoje atliekamų pratimų, kurie turėtų padėti atsipalaiduoti, pailsinti nuvargusį kūną.
Tikimės, kad ši gydytojams odontologams skirta knyga padės išmokti, kaip reikia taisyklingai dirbti ir kaip nuvargus atsigauti, padės išmokti branginti savo sveikatą.