Nina Nekrasova - pedagogė metodininkė, daugiau nei trisdešimt metų dirbusi su įvairaus amžiaus vaikais, žurnalistė. Zariana Nekrasova (Zabelina) - žurnalistė, pedagogė.
Liaukitės vaikus auklėti - balsas, siekiantis apginti tėvus, iškamuotus begalinių patarimų, pareigos jausmo, neturinčius nei laiko, nei jėgų "auklėti". Autorės siūlo nutraukti tą sunkų ir apskritai nemalonų procesą ir pradėti draugauti su savo vaiku, suprasti jį, suvokti, kas jam svarbu, tiesiog MYLĖTI.
Liaukitės vaikus auklėti ir padėkite jiems augti - tai balsas, siekiantis apginti vaikus, iškamuotus pamokslų, draudimų ir taisyklių.
Knygoje nerasite nė vieno patarimo ar taisyklės, užtat joje gausu testų, žaidimų ir eilėraščių. Be to, yra sakytum "raktinių šnibžtelėjimų į ausį" tėvams, kaip elgtis kiekvieną dieną ir beveik kiekvienu atveju. Tačiau tie "šnibžtelėjimai" čia ne todėl, kad viskas būtų daroma "pagal knygą", o kad suaugusieji pamatytų pasaulį taip, kaip jį mato vaikai, ir iš jų išmoktų būti laimingi, kupini džiaugsmo dabar, o ne tik paskatinti ar pagirti.
ĮŽANGA
Vaikas - tai toks žavingas žmogutis, nuo kurio negalite atitraukti akių, o jeigu atitraukėte - tai patys kalti. Dvi minutės tylos vaikų kambaryje gali reikšti įkvėpimo šuorą, per kurį jūs neteksite ir naujos sofos, ir naujo lūpdažio: tai, ko gero, didžiulės meilės visam pasauliui pasekmė, - na kam gi dar ateitų į galvą šokoladukais maitinti videomagnetofoną?
Dėl to pernelyg daug tėvų pasižada neprarasti budrumo: jie žino, kad bet kada gali susilaukti kuo netikėčiausių... hmm... siurprizų, todėl kiekvieną kaimynų pranešimą: "O jūsų sūnelis..." pasitinka sklandžia įprastine fraze: "O jūs patys..."
Tokių tevų gyvenimas pernelyg greitai pavirsta nesibaigiančiu maratonu, ir jiems sunku rodyti meilę tam, kurį stengiasi išgelbėti (arba nuo kurio nori išsigelbėti). Įtemptas budrumas itin greitai nuveda į dvasinę disharmoniją, sukelia depresiją, chronišką nuovargį ir t. t. O pats vaikas, pavargęs gyventi tarsi po stiklu, pradeda agresyviai kovoti už savo savarankiškumą ir užauga chuliganas, ramybės drumstėjas, jei kaskart leidžiasi aprėkiamas, tai berniukas užauga lepšis, mamytės sūnelis, mergaitė - aikštinga panelė (o mūsų pasaulyje tai labai pavojinga).
Kai kurie tėvai su tuo susitaiko, kai kurie būna labiau linkę pasirinkti kitą kelią - suimti vadžias į rankas. O kai kurie ima ieškoti atsakymų pas pedagogus ir psichologus, tačiau ir čia jų tyko didelis pavojus. Mat profesionalai visi kaip vienas kalba apie pedagoginius principus, tėvų atsakomybę... tuo visiškai pribaigdami ir taip jau atsakomybės iškamuotus tėvelius, mamas ir tėčius.
Ir vis dėlto mes esame optimistai. Nėra viskas taip blogai! Priešingai, padėtis netgi geresnė, negu jūs manote. Iš tikrųjų galima būti gerais tėvais ir auklėti vaiką protarpiais tarp savo darbų, kad ir vaikui jūsų pakaktų, ir jūs patys jaustumėtės esą žmonės.
Čia svarbu įsisąmoninti tik vieną paslaptį: vaikams nereikia, kad jiems atiduotumėte geriausius savo gyvenimo metus ir visą gyvenimą rūpindamiesi tik jais. Vienintelis dalykas, kurio jiems reikia, - tai jūsų besąlygiška meilė. Kas tai yra ir kodėl ji tokia svarbi, kaip ją rodyti ir kuo ji skiriasi nuo paprastos meilės - apie tai papasakosime pirmoje knygos dalyje.
Jeigu jūsų meilė vaikui besąlygiška, kitaip sakant, nepriklauso nuo jo pažymių ir elgesio, kaimynų nuomonės, jūsų darbų grafiko ir kitų smulkmenų, jums bus nesunku duoti vaikams tai, ko jiems labiausiai reikia. O labiausiai jiems reikia trijų paprastų dalykų:
• pagarbos,
• pasitikėjimo,
• saugumo.
Tai tie trys dėmenys, kurie padarys mylimą žmogų laimingą. Apie juos - pirma knygos dalis.
Visokie auklėjimo sunkumai ir problemos prasideda tuomet, kai prarandama besąlygiška meilė. Tačiau kaip pastebėti, kad jos nebetenkame, kaip išsaugoti ją savo ir vaikų širdyse? Kaip rasti reikiamą ribą - duoti vaikui tai, kas jam būtina, ir nebrukti to, kas nebūtina, tai aprašyta antroje knygos dalyje. Ji skiriama pasakojimui, kaip tėvams išmokti augti drauge su vaiku.
Iš tiesų geri tėvai įgauna patirties drauge su mažyliu ir taip pat auga. Vaiko kūdikystė ir yra (arba buvo) jūsų pirmieji žingsniai į šį sudėtingą, bet nuostabų mokslą būti tėvais. Ši patirtis liko su jumis, kai kūdikio linksmos (ir nelabai) išdaigos pasibaigė ir persikraustė į šeimos kronikas. Iš šios pirmosios patirties jūs galbūt jau pasidarėte tris naudingas išvadas:
• Bet kokie sunkumai - laikinas reiškinys.
• Su vaiku galima susitarti. VISADA!
• Iš bet kurios situacijos visada galima rasti išeitį - ir netgi ne vieną. Toji patirtis jums byloja: neapsunkinkite sau gyvenimo. Priimkite savo
vaikus tokius, kokie jie yra. Gyvenkite ir džiaukitės drauge su jais. Vaikų auklėjimas - visiškai nesunkus dalykas, netgi atvirkščiai, - linksmas ir įdomus.
Apie tai trečia dalis: auginkite vaikus kaip gėles. Juk tada, kai iš žemės išdygsta mažas daigelis, mes jo neskubiname ir tuo labiau netempiame už lapelių, kad greičiau užaugtų. Į saulę jis stiebsis pats, be mūsų, nes tokia jo prigimtis. Mes jį tik saugome. Mes tiesiog sukuriame palankias sąlygas jo augimui. Tiesiog džiaugiamės ir laukiam, kada jis paaugs, kada pumpuras sustiprės ir kada žiedlapiai prasiskleis.
Kiekvienas sodininkas žino: medis užaugs, gėlės pražys. Augimui paprasčiausiai nereikia kliudyti.
Tiesiog reikia viską daryti laiku: ir palieti, ir patręšti dirvą, ir išravėti piktžoles, ir aptverti; ir būtinai turėti omeny, ko reikia šitai gėlei šiuo momentu ir šitoje jos vystymosi stadijoje.
Taip elkimės ir su vaikais.
Vaikai auga patys. Ir viskas būna reikiamu laiku.
Tam natūraliam procesui turime ne kliudyti, o padėti, palaikyti jį, saugoti.
Taigi viskas paprasta - ir trečioji knygos dalis nėra sudėtingesnė negu penktosios klasės algebra (kurią jums, beje, irgi dar prireiks išmokti). Reikia tiesiog pakeisti savo elgesio strategiją ir taktiką: ne auklėti vaiką, o žaisti su juo tai, kas jam reikalinga ir naudinga. Žaidimas - pats patikimiausias būdas, kai turime spręsti sudėtingas problemas, kurių su pavydėtinu pastovumu mums vis mesteli mūsų įpėdiniai.
Na, o kliudys jums šią nuostabią programą įgyvendinti trys priešai: kaltės jausmas, jūsų pačių vaikystės chimeros ir jūsų pačių gyvenimo patirtis (kuri, tiesą sakant, ne visada tinka mūsų vaikams). Apie spąstus geriems tėvams mes IRGI PAPASAKOSIME ŠIOJE KNYGOJE. Taigi galėsite pasižiūrėti priešams į akis ir išmokti su jais sugyventi.
Na o kad knyga ginkdie nebūtų panaši į vadovėlį, mes gausiai pridėjome į ją žaidimų, praktinių užduočių ir testų - linksmų, lengvų ir labai labai svarbių.
Beje, štai pirmas testas tėveliams. Jis parodys, koks jūs sodininkas savo tylimiems vaikučiams, ar gerai žinote, kokie jūsų vaiko poreikiai, ir ar nepainiojate jų su savo pačių įsivaizdavimu, ką norėtųsi turėti jūsų sūnus ar dukrelė.