"Kapinių knyga"
Vienas naujausiųjų N. Gaimano kūrinių - "Kapinių knyga" - dar kartą patvirtina jo stulbinantį meistriškumą kuriant mitologinių, folklorinių ar literatūrinių archetipų interpretacijas. Šįkart jis savaip interpretuoja garsiąją R. Kiplingo ,,Džiunglių knygą“, kruopščiai pakartodamas pagrindinius jos siužeto žingsnius, todėl skaitytojas, jei, aišku, augo ne džiunglėse, gali atspėti, kaip baigsis vienas ar kitas skyrius.
Rašytojas pasakoja berniuko, vardu Niekaskitas (sutrumpintai – Kitas) Ovenso gyvenimo istoriją. Žuvus visai šeimai, atsidūrusį kapinėse, kūdikį priglaudė nauji tėvai vaiduokliai – Ovensai. Būdami gyvi jie neturėjo vaikų, todėl berniuko priežiūrai ir auklėjimui pasitelkė vampyrą Sailą bei panelę mokytoją – vilkolakę Lupesku. Be to, auginti vaiką jiems padėjo visi velioniai – senųjų kapinių, siekiančių romėnų laikus, gyventojai, nes Kitą vis medžiojo Džekas, išžudęs visą jo šeimą.
Knyga pirmiausia skirta vaikams, todėl vis pasigirsta priekaištų dėl veiksmo vietos pasirinkimo. Tačiau N. Gaimanas atsako argumentuodamas, kad „Kapinių knyga“ – apie gyvybės, gyvenimo, šeimos vertės suvokimą. Anot jo, reikia leisti vaikui pačiam pajusti baimę ir išmokyti ją įveikti, o kapinėse ir bet kur kitur žmonėms rimtai pakenkti gali tik gyvieji. N. Gaimano teigimu, knygoje viso labo viena žiauri scena jos pradžioje, kurios sukeltus šiurpuliukus suvaldžiusiems vėliau nebus dėl ko bijoti.
Taigi knygoje susipina anapusinis gyvenimas, siaubo pasakų elementai, vaikiškas nuoširdumas, nuotykiai ir meilė, sužavėsianti bet kokio amžiaus skaitytoją, tikintį gėrio pergale ir visą gyvenimą išsaugantį dalelę vaikiškos sielos.
Anot skaitytojų, užvertus paskutinįjį ,"Kapinių knygos" puslapį lieka labai malonus lengvumo jausmas, džiugus tikėjimas stebuklu, o vyresnieji tarsi patys tampa dešimtmečiais, plačiai atmerktomis akimis žvelgiančiais į pasaulį, kuriame ir džiaugsmas, ir nesėkmės, ir atradimai, kuriems, regis, nėra pabaigos…
Tai, kad ,"Kapinių knyga" įrodo N.Gaimano – geriausio šiuolaikinio pasakų kūrėjo reputaciją, liudija už šią knygą jam įteiktų apdovanojimų gausa: ,"Hugo" premija, skiriama už geriausią fantastinį romaną, ,"Lokus" premija už geriausią romaną paaugliams, Džono Nuberi premija už geriausią knygą vaikams JAV bei ,"Carnegie medal" – premija už metų geriausią britų rašytojo knygą vaikams. "Kapinių knyga" įtraukta į Niujorko viešosios bibliotekos ir Amerikos bibliotekų asociacijos sudarytą rekomenduojamų vaikams perskaityti knygų sąrašą. Be to, į ,"Kapinių knygą", kaip ir į daugelį parašytų N. Gaimano knygų vėl nusitaikė Holivudo kino kūrėjai, paskelbę, kad knygos ekranizaciją režisuos Neilas Jordanas, sukūręs pasaulinio garso filmus "Interviu su vampyrai", "Mes ne angelai", "Pusryčiai Plutone" ir kitus.
Neilo Gaimano "Kapinių knyga", kaip ir tarptautiniu bestseleriu tapusi, visuotinai išgirta "Koralaina", neabejotinai sužavės ir nustebins ne tik paauglius, bet ir daug suaugusiųjų Neilo Gaimano gerbėjų.
"Odas ir šerkšno milžinai"
Netekęs tėvo per nelaimingą atsitikimą, atėjus nesibaigiančiai žiemai, Odas paliko patėvio namus. Kai patyręs daug nuotykių pagaliau grįžo, vis dar kuklus, bet jau žinodamas, kas yra sėkmė, jam nebegrėsė būti užguitam pašaipių bendraamžių.
„Odas ir šerkšno milžinai“ – miela, ilgesinga ir smagi istorija, kviečianti į pašėlusią, magišką kelionę milžinų ir dievų žemėn.
Šioje knygoje – ne tik įprasta vikingų berniuko Odo kasdienybė, bet ir stebuklais alsuojantys, kalbantys gyvūnai bei nekasdieniai jų nuotykiai.
Rašytojas Neilas Gaimanas, gimęs 1960 m. Didžiojoje Britanijoje,
pelnytai vadinamas vienu geriausių šiuolaikinių vaikų literatūros
kūrėjų, už knygą „Koralaina“ apdovanotas „Hugo“ ir „Nebula“ premijomis.
Jo parašyta „Kapinių knyga“ įvertinta dviem aukščiausiais
apdovanojimais, skiriamais vaikų literatūros kūrėjams – „Carnegie Medal“
ir „Newbery Medal“.
Iš anglų kalbos vertė Emilija Ferdmanaitė
"Pagaliau pienas"
Talentingasis vaikų ir jaunimo literatūros kūrėjas Neilas Gaimanas pelnė dešimtis garbingų apdovanojimų, tarp jų – „Hugo“ ir „Carnegie Medal“ (už „Kapinių knygą“ – geriausią britų rašytojo metų knygą vaikams), „Newbery Medal“ (už ryškiausią metų įvykį amerikiečių vaikų literatūroje (už „Kapinių knygą“).
Kartais jo kūriniuose tėčiai – išsiblaškę, įnikę į laikraščius užuomaršos. Tačiau šios knygos herojus kitoks. Jis veikia tai, ką veikia tikri tėčiai, – nueina ir nuperka pieno vaikų sausiems pusryčiams.
Aišku, jis nuveikia ir kitų dalykų, be kurių pieno taip paprastai nenupirksi, – pabėga nuo žalių ištižėlių ateivių, eina lenta XVIII amžiaus piratų laive, per plauką išvengia lemties tapti auka ugnikalnio dievui ir, o kaipgi, išgelbėja pasaulį.
„Pagaliau pienas“ – knyga, pateikianti didžiuosius klausimus, kurių vaikai norėtų paklausti savo tėčių.
Kas nutinka, kai atidarai kosminio laivo duris ir įleidi erdvėlaikio kontinuumą?
Ar pikti ateiviai pertvarkys Žemę pagal savo skonį, išraudami visus medžius ir jų vietoje primėtydami pagalvėlių, o Australiją pakeisdami milžiniška pietų lėkšte su Australijos piešiniu?
Ar mes gyvename dabartyje, kaip atrodo mums, ar tolimoje, tolimoje ateityje, kaip tvirtina Profesorius Stegas?
Pradedantiems skaityti ir jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikams skirta knyga „Pagaliau pienas“ gausiai iliustruota tarptautinį pripažinimą ir gausybę apdovanojimų pelniusio dailininko Skottie Youngo piešiniais.
Iš anglų kalbos vertė Emilija Ferdmanaitė