Įpročių ugdymas – tiesiausias kelias į pokyčius!
Stulbinamos sėkmės sulaukusio pasaulinio bestselerio "Laimės projektas" autorė Gretchen Rubin naujoje knygoje "Kasdien geresnis: įpročių valdymo menas" kelia svarbų klausimą: kaip mes keičiamės?
Autorė išduoda reikšmingą produktyvios kasdienybės aksiomą: kiekvienas kruopščiai išugdytas įprotis – mūsų gyvenimo architektūrinis projektas – suteiks mums galimybę patiems sėkmingai keistis ir norima linkme pasukti savo karjerą ar asmeninę istoriją. Gali tekti paplušėti, kol įprotį įtvirtinsime, tačiau vėliau jis padės veikti negalvojant, sutaupyti jėgų, kurias galėsime nukreipti laimingesnio, prasmingesnio gyvenimo kūrimui.
Tad jei įpročiai yra kelias į pokyčius, turime žinoti, kaip juos keisti.
Gilindamasi į įpročių pokyčių temą, autorė ir pati tampa bandomuoju triušiu, išmėgina teorijas su šeima, draugais ir atsako į primygtinius skaitytojų klausimus, kuriuos kiti rašytojai ir tyrėjai yra linkę palikti užribyje.
Iš anglų kalbos vertė Marija Bogušytė
Turinys
Turinys
Žodis skaitytojui / 11
Apsispręsk iš anksto: Įvadas / 13
SAVĘS PAŽINIMAS
Įgimti polinkiai: Keturi polinkiai / 31
Skirtingos išeitys skirtingiems žmonėms: Skirtumai / 50
PAMATAI
Kontroliuojame tai, ką stebime: Stebėjimas / 67
Pirma tai, kas svarbiausia: Pamatiniai įpročiai / 82
Ką įsirašysi darbotvarkėn, tą ir atliksi: Planavimas / 100
Tave stebi: Atskaitomybė / 119
GERIAUSIAS METAS PRADĖTI
Pakanka pradėti: Pirmieji žingsniai / 133
Tai, kas laikina, galiausiai tampa pastovu: Ir vėl pradžia / 147
Vieno žmogaus patirtis: Žaibo reakcija / 155
TROŠKIMAI, PATOGUMAI IR DINGSTYS
Atsisakyti skrudintų bulvyčių: Susilaikymas / 171
Sunku palengvinti: Patogumas / 182
Keisti aplinką, o ne save: Nepatogumas / 194
Suklupimas gali saugoti nuo nuopuolio: Saugos priemonės / 201
Viskas turi padarinius: Pastebėti spragas / 213
Luktelėk penkiolika minučių: Nukreipk dėmesį / 228
Jokios finišo linijos: Atlygis / 238
Tiesiog todėl: Dovanos / 250
Sėdėti - tolygu rūkyti: Gretinimas / 262
IŠSKIRTINIS - TOKS, KAIP VISI
Tarp dviejų šieno kupetų: Aiškumas / 275
Išrankioji: Individualybė / 290
Ne visi tokie, kaip aš: Kiti / 301
Kasdienis gyvenimas Utopijoje: Išvados / 316
Padėka / 325
Testas: Keturi polinkiai / 327
Užsakoma medžiaga / 330
Suburkite „Kasdien geresnis"grupę / 333
Siūloma papildoma literatūra / 335
Pastabos / 339
Žodis skaitytojui
Žodis skaitytojui
Šioje knygoje gvildename klausimą: Kaip keičiamės? Vienas iš galimų atsakymų - keisdami įpročius.
Įpročiai - tarsi nematomi kasdienio gyvenimo architektai. Kartojame apie 40 procentų savo kasdienių veiksmų, taigi įpročiai formuoja dabartį ir ateitį. Keisdami įpročius, keičiame savo gyvenimą.
Ši mintis verčia susimąstyti: Kaipgi pakeisti savo įpročius? Į šį klausimą ir mėginsime atsakyti.
Panagrinėsime, kaip keisti įpročius, bet neįvardysime, kokių įpročių turėtume siekti. Nesakysime - anksti rytą sportuoti, desertą valgyti dukart per savaitę ar palaikyti tvarką darbo vietoje. (Nors vieną įprotį, kuris, mano manymu, ypač naudingas, vis dėlto įvardysiu. Bet tik vieną.)
Tiesa, vieno visiems atvejams tinkamo patarimo nėra. Galime tik pasvajoti, kad, sekdami veiklių ir kūrybingų žmonių įpročiais, pasieksime panašių rezultatų. Iš tiesų kiekvienas turime ugdyti tokius įpročius, kokie tinkamiausi mums. Vieniems geriau pradėti nuo mažų dalykų, kitiems - nuo didelių. Vieniems geriau kam nors atsiskaityti, kitiems geriau stengtis patiems. Vieniems patinka nuo gerų įpročių retsykiais „paatostogauti", kitiems geriau jų laikytis visada. Nieko keista, kad kurti įpročius taip sunku.
Svarbiausia - pažinti save ir pasirinkti tinkamiausią strategiją.
Iš pradžių išsirinkite kelis norimus įgyti įpročius arba pagalvokite, ką savo gyvenime norėtumėte keisti. O skaitydami apsvarstykite, kokius etapus pasirengę pereiti. Patarčiau užsirašyti šiandienos datą knygos priešlapyje, kad žinotumėte, kada pradėjote keistis.
Į savo blogą nuolat įkeliu patarimų, kurie turėtų padėti mokytis naujų įpročių; be to, esu sukaupusi nemažai literatūros, kuri padės pagerinti savo gyvenimą. Bet tikiuosi, kad didžiausio įkvėpimo pasisemsite iš knygos, kurią laikote rankose.
Įpročius vertinu, remdamasi savo pačios patirtimi; ši knyga sukurta gvildenant mano bruožus ir pomėgius. Turbūt pamanysite: „Jei kiekvienas įpročius ugdo savaip, kam man skaityti knygą, kaip kažkas kažką darė?"
Tyrinėdama įpročius ir laimę, pastebėjau keistą dalyką: dažnai daugiau sužinau iš kito asmens patirčių, nei iš mokslinių studijų ar filosofijos traktatų, todėl Šioje knygoje gausu individualių įpročių keitimo pavyzdžių. Galbūt jusų nevilioja Nutella, darbo reikalais daug nekeliaujate ar nesikankinate, rašydami dėkingumo dienoraštį, bet visi galime vieni iŠ kitų pasimokyti.
Įpročius keisti paprasta, bet nelengva.
Tikiuosi, ši knyga paskatins susiimti ir keisti savo gyvenimą. Nesvarbu, koks jūsų gyvenimo laikotarpis, kur gyvenate - dabar skaityti tinkamiausias laikas ir vieta.