Įrašykite savo el. paštą ir informuosime, kai prekę turėsime
Ar tikrai jie jaučia kitaip? Kai jūsų šuo ar katė jus žadina patekėjus saulei, vargu ar galvojate, jog gyvūnai yra tokie pat empatiški kaip žmonės. Dažnai žmonės mano esą vienintelės protaujančios būtybės Žemėje ir suteikia sau išskirtinį statusą. Vokiečių gamtininkas Peter Wohlleben knygoje „Kaip gyvūnai jaučia ir supranta pasaulį. Nuostabą keliančios įžvalgos“ ryžtasi persvarstyti šią nuostatą – galbūt gyvūnai taip pat jaučia meilę, sielvartą ir užuojautą? Knyga kelia moralines dilemas ir kviečia persvarstyti žmogaus ir gyvūnų santykį.
Mąstyme mes tikrai lenkiame visas rūšis. Tačiau emocijos yra gyvybiškai būtinos visoms gyvūnų rūšims. Jei mes - gyvūnai ir žmonės - vienodai jaučiame alkį, troškulį ir skausmą, galbūt gyvūnai taip pat jaučia ir tokias emocijas kaip džiaugsmas, liūdesys ar atjauta?
Remdamasis naujausiais moksliniais atradimais ir savo asmeniniais pastebėjimais, vokiečių gamtininkas ieško gyvūnų ir žmonių analogijų ir kuria nepamirštamą pasakojimą. Pagrindiniai jo herojai – prieraišumą demonstruojančios kiaulės, neištikimos šarkos ir slaptų kėslų turintys gaidžiai. Visos Peter Wohlleben pasakojamos vaizdingos istorijos – jo ilgametės patirties stebint gyvūnus atspindys. Nuo girių tankmės iki bičių avilio – skaitytojui atsiveria visiškai nauja mus supančio gyvojo pasaulio perspektyva.
"Tikrasis mano noras - kad atsirastų bent kiek daugiau pagarbos mus supančiam gyvajam pasauliui, nesvarbu, koks jis būtų - gyvūnų ar augalų. Pagarba nereiškia, kad nereikia jais naudotis, tačiau tikrai reiškia tai, jog savus patogumus ir suvartojamų biologinių gėrybių kiekius privalu riboti. Tačiau jei atpildas už visa tai bus linksmi arkliai, ožkos, vištos ir kiaulės, jei už tai galėsim matyti patenkintus elnius, kiaunes ar kranklius, jei vieną dieną netgi išgirsim, kaip pastarieji šaukia vienas kitą vardais - tuomet, centrinei nervų sistemai išskyrus hormonų, mus apims laimė ir nuo šio jausmo niekaip neapsiginsime!"
Knygos „Kaip gyvūnai jaučia ir supranta pasaulį“ tikslas nėra įrodyti, kad žmonės ir gyvūnai yra absoliučiai lygūs. Jie nuo mūsų skiriasi savo elgesiu, tačiau tuo pat metu yra daug panašesni į mus, nei atrodo. Vis daugiau mokslininkų įrodo, jog gyvūnų vidiniame pasaulyje netrūksta emocijų ir išgyvenimų. Tai leidžia Peter Wohlleben kurti nepaprastus šios knygos personažus – savo vaikus auklėjančias antis, netinkamų poelgių besigailinčias žiurkes, vardais į bičiulius besikreipiančius varnus. Tai tarsi vaikystės pasaka, pagrįsta moksliniais įrodymais – apie šį, o ne išgalvotą, pasaulį.
Autorius „sužmogina“ gyvūnijos pasaulį – naudoja literatūrinius žmonėms taikomus apibūdinimus. Iš pradžių tai atrodo tarsi linksmas žaidimas. Tačiau taip Peter Wohlleben kelia klausimą, ar teisinga ir tikslinga vertinti gyvūnų veiksmus, pasitelkiant žmonių gyvenimo sampratas ir žodyną? Kai kas tvirtina esą tai nemokšiška, svajokliška ar net ezoteriška. Tačiau Peter Wohlleben primena, kad niekada nereikia pamiršti vienos elementarios tiesos - grynai biologiškai žmogus irgi yra gyvūnas.
„Tokie palyginimai leis pamatyti, kad gyvūnai nėra kvaili padarai, kurie evoliuciškai sustojo daug žemesnėje pakopoje. Žmogus, supratęs, kad taurieji elniai, šernai ar varnos gyvena puikų savą gyvenimą ir juo džiaugiasi, galbūt gerbs ir smulkučius straubliukus, kurie smagūs ir patenkinti šmirinėja tarp lapų sengirėse“, – pasakoja knygos autorius.
Vokiečių gamtininkas Peter Wohlleben geriausiai žinomas dėl savo knygos „Paslaptingas medžių gyvenimas“. Joje jis kvietė pažinti medžius ir pažvelgti į juos kaip į socialias tarpusavyje bendraujančias būtybes. „Kaip gyvūnai jaučia ir supranta pasaulį“ – antroji ciklo, skirto gamtos paslaptims, knyga. Knygos autorius vadovauja kalnuose įsikūrusiai aplinkai draugiškai Eifelio girininkijai, kuri siekia atkurti sengires. Dažnai svečiuojasi TV laidose ir skaito paskaitas.
„Žmonių ir kitų gyvūnų sąmonė, emocijos ir moralinis suvokimas labai panašūs. Galbūt nustebsite, bet visa tai realu.“
Prof. Marc Bekoff
„Didžiulis skaitymo malonumas kiekviename puslapyje. Perskaitę šią knygą nebeabejosite: ne vien žmonės, bet ir kitos gyvos būtybės Žemėje gyvena nuostabų, spalvingą ir įdomų gyvenimą.“
Jonathan Balcombe, etologas
Iš vokiečių k vertė Kristina Sprindžiūnaitė
Autoriaus knyga vaikams "Ar girdi, kaip medžiai šneka?"
TURINYS
Pratarmė 9
1. Motinos meilė iki nukritimo 12
2. Instinktai - menkavertės emocijos? 19
3. Apie meilę žmonėms 25
4. Sviesi galva 34
5. Kvaila kiaulė 44
6. Dėkingumas 49
7. Melas ir apgaulė 53
8. Laikykit vagį! 58
9. Drąsiau! 64
10. Juoda ir balta 69
11. Šiltos bitės, šalti elniai 75
12. Spiečiaus intelektas 84
13. Tylūs ketinimai 89
14. Mažoji daugybos lentelė 93
15. Tiesiog smagu 97
16. Geismas 100
17. Iki pat mirties 104
18. Vardo davimas 108
19. Liūdesys 114
20. Gėda ir apgailestavimas 118
21. Atjauta 125
22. Altruizmas 131
23. Auklėjimas 134
24. Kaip atsikratyti vaikų? 138
25. Laukinis ir liks laukinis 141
26. Tilvikų mėšlas 149
27. Ypatingas aromatas 153
28. Patogumo paieškos 158
29. Blogas oras 163
30. Skausmas 168
31. Baimė 172
32. Aukštuomenė 189
33. Geras ir blogas 192
34. Kai ateina dėdė miegas 199
35. Gyvūnai orakulai 203
36. Gyvūnai irgi sensta 210
37. Kitoniški pasauliai 216
38. Dirbtinės gyvenimo erdvės 223
39. Tarnaujant žmonėms 229
40. Žinios perdavimas 233
41. Kur ieškoti sielos? 239
Epilogas: ženkime žingsnį atgal 243
Padėka 249
Nuorodos 253
Autorius: | Peter Wohlleben |
Leidėjas: | Kitos knygos |
Išleidimo metai: | 2018 |
Knygos puslapių skaičius: | 264 |
Formatas: | 14x21, kieti viršeliai |
ISBN ar kodas: | 9786094273308 |
Atsiliepimai išfiltruojami pasirinkus eilutę