Viskas iki 4,99€ + knygos su defektais! Naršykite ČIA >>
„Kartą Alkibijadas prasitarė Sokratui, kad jo žmonos Ksantipės barimasis tapo nepakeliamas:
– Jau pripratau, – atsakė Sokratas. – Kaip priprantama prie nuolatinio vištų kudakavimo. Ar tu pats negali pakęsti ir savo žąsų gargėjimo? – Na taip, – tarė Alkibijadas. – Bet žąsys deda kiaušinius ir veda žąsiukus.
– O manoji Ksantipė man pagimdė vaikus.“
Diogenas Laertietis, Iškilių filosofų gyvenimai, mokymai ir posakiai, III a.
Platono dialogo „Puota“ pagrindu parašytame pasakojime „Įsimylėjęs Sokratas“ į diskusijų šventę susirenka iškiliausi Atėnų vyrai: poetai, oratoriai, politikai ir, žinoma, šelmiškasis filosofas Sokratas. Šviesiausi senovės Graikijos protai svarsto seną kaip pasaulis klausimą – kas yra meilė? Išminties ir vaizdingų mitų prisodrintose kalbose meilė pasirodo daugybe pavidalų, tačiau kol draugijoje puotauja ir Sokratas, galime būti tikri, jog pavyks užčiuopti bent kraštelį tiesos apie meilę – kūnišką ir dvasinę, švelnią ir aistringą, laikiną ir amžiną…
“Puošnioje puotos salėje svečiai jau išsitiesę ant priešais valgius sustatytų gultų. Nekantrauja: ar jau galima pradėti gerti ir valgyti Agatono pergalės proga, ar reikėtų palaukti dar neatvykusio Sokrato? Visi žino, kad filosofas turi įprotį sustoti apmąstymams ten pat, kad ir kur būtų, ir dažnai sako, kad atrasta ir suprasta tiesa yra verta atidėtų malonumų. Tad svečiai leidžiasi kelti taures ir sakyti sveikinimo kalbas, kaip yra pratę.“
Apie Sokrato asmenį žinoma nedaug, o mus pasiekusi informacija yra iš antrinių šaltinių, tad jos autentiškumas kelia nemažai ginčų. Minties pribuvėjos vaidmenį atlikęs, polio gyventojus nenuvargdamas klausinėjęs ir taip juos provokavęs, Sokrato asmuo įkvėpė daugelį apie jį rašiusių ir kalbėjusių. Filosofo išvaizda, asmenybė, elgesys, o taip pat ir pažiūros bei metodas aptarinėti tiek jo mokinio Platono raštuose, tiek Aristofano komedijose. Atėnų filosofo teismas ir pasmerkimas myriop tapo tarsi akademinės filosofijos santykį su likusiu pasauliu grindžiančiu mitu. Nepatogus, provokuojantis ir tarsi viena koja ne šiame pasaulyje – toks Sokrato kaip paradigminio filosofo vaizdinys tebėra gajus ir šiandien.
Kad ir koks įtakingas Vakarų mąstymui, Sokrato (469-399 m. pr. Kr.) asmuo vis dar lieka apgaubtas paslapties skraiste. Neparašęs nė sakinio, Sokratas yra vienas iš nedaugelio filosofų, kurių mąstymas ženklina lūžį filosofijos istorijoje. Iki Sokrato – mitais ir metaforomis apipintas išminčių mintijimas. Po Sokrato – žymusis diskusijomis grįstas išminties meilės kelias.
Salimas Mokaddemas - kinų vaikas. O taip pat ir afrikietis. Patarinėjo princams dviejuose žemynuose. Salimas Mokaddemas turi filosofijos laipsnį. Universitete moko žinojimo, kaip gerai gyventi, dialektikos meno. Dažnai sako, kad vaikai vieninteliai rimtai klausinėja.
Iliustratorius Yannas Le Bras šiuo metu kuria iliustracijas vaikų knygoms, nors yra baigęs skulptūros studijas. Šiuo metu menininkas gyvena Strasbūre, kur kuria ir užsiima edukacija. Jo pirmoji iliustruota knyga – Mažųjų Platonų serijos Dieviškojo Sokrato mirtis – sulaukė Paryžiaus Knygų Salono pripažinimo kaip itin meniškai vertingas darbas.
Knygelės vertėja Daina Habdankaitė filosofines knygas vaikams pradėjo versti 2018 metais, kai nerūpestingai vaikštinėdama Paryžiaus gatvelėmis aptiko Les Petits Platons knygyną. Jaunoji filosofė tiki, jog filosofija gali ir turi būti prieinama ne tik akademinio pasaulio specialistams, bet visiems žmonėms, nepriklausomai nuo jų amžiaus ar žinių bagažo. Mažųjų Platonų serijos knygos, jos manymu, yra itin patrauklus būdas prieiti prie sudėtingo, dažnai kvapą gniaužiančio ir daug peno dvasiai teikiančios filosofijos pasaulio.
Apie Mažųjų Platonų seriją
Jeanas Paulis ir Morina Mongin Mažųjų Platonų leidyklą įkūrė 2009 m. savo namų virtuvėje. Per tuos metus pora ne tik susilaukė keturių vaikų bei įkūrė knygynėlį Paryžiuje, kur vyksta gyvi filosofų susitikimai su jauniausiais skaitytojais, bet ir išleido daugiau nei 40 filosofinių knygelių vaikams, kurios po pasaulį pasklido išverstos į daugybę kalbų.
Mažieji Platonai, skirtingai nei kitos Vakarų Europos leidyklos, kurios taip pat leidžia filosofines knygeles vaikams, akcentuoja filosofijos istorijos ir filosofinių asmenybių reikšmę mąstymo ugdymui. Užuot tiesiog kėlę klausimus apie daiktus, žmones, reiškinius ir kitus su vadinamąja gyvenimo prasme susijusius dalykus, Mažųjų Platonų autoriai imasi iššūkio perteikti didžiųjų mąstytojų tyrinėtus klausimus bei metodus, jų nesupaprastindami ir kartu nenuslysdami į biografinį pasakojimą.
Knygelių serijos išskirtinumas – teksto ir vaizdo dermė. Kūrybingą ir įtraukiantį tekstą kaskart lydi įspūdingos, originalios iliustracijos, kurios tampa lygiavertėmis prasmės nešėjomis. Knygelių kūrėjai Prancūzijoje pradeda nuo teksto, kurį rašo žinomi ir patyrę filosofai, o iliustratoriai prie kūrybinio proceso prisijungia jau sukūrus tekstą. Tekstus rašo profesionalūs filosofai, nemažai metų paskyrę tam tikrų filosofinių mokyklų ir idėjų studijoms, tad jų pasakojimai yra ne tik įtraukiantys ir literatūriški, bet juose apstu ir filosofinių subtilybių, kurios neretai atsiskleidžia tik žinantiems filosofinį klausimo ar mąstytojo idėjų kontekstą. Dėl šios priežasties serijos knygelės yra daugiasluoksnės, prie jų verta grįžti keičiantis skaitytojo amžiui ir apsiskaitymo lygiui.
Autorius: | Salimas Mokaddemas, Yannas Le Bras |
Serija: | Mažieji Platonai |
Leidėjas: | Phi knygos |
Išleidimo metai: | 2021 |
Knygos puslapių skaičius: | 64 |
Formatas: | 15x21, minkšti viršeliai |
ISBN ar kodas: | 9786098236156 |
Vertėjas: | Daina Habdankaitė |
Iš kokios kalbos versta: | prancūzų |
Parašykite atsiliepimą apie „Įsimylėjęs Sokratas (serija "Mažieji Platonai")“