Knygoje aprašoma: ligų apibrėžtis, epidemiologija, priežastys, klinikiniai simptomai, gydymas, baigtys, tyrimai bei antrinė profilaktika.
Joje atsakoma į penkis pagrindinius klausimus, kurie turėtų rūpėti prieš paskiriant tyrimus ir gydymą insultą patyrusiems pacientams: ar tai insultas? Kurioje smegenų srityje yra insulto nulemta pažaida? Kokia insulto priežastis? Kokia išgyvenamumo ir neįgalumo tikimybė? Ką būtų galima padaryti siekiant optimizuoti ligos baigtį bei apsaugoti nuo kartotinio insulto?
PRATARMĖ
Kasmet insultu suserga 0,2 proc. bendrosios populiacijos gyventojų ir daugiau kaip 1 proc. vyresnių nei 65 metų žmonių. Iki 1/3 insultų atvejų baigiasi mirtimi. Išsivysčiusiose šalyse insultas yra trečioji pagal dažnį mirties priežastis po koronarinės širdies ligos ir vėžio. Mažiausiai 0,8 proc. bendrosios populiacijos gyventojų po įvykusio insulto išgyvena, tačiau pusė iš jų lieka neįgalūs. Gali išlikti fizinių, pažintinių, emocinių, socialinių ir profesinių funkcijų sutrikimų.
Iš 2000 pas bendrosios praktikos gydytoją užsiregistravusių gyventojų bent vieną kas tris mėnesius ištiks insultas, bent 16 nuolatos gydysis insulto liekamuosius reiškinius, iš kurių pusei bus reikalinga kito žmogaus nuolatinė priežiūra kasdieniame gyvenime bei aktyvioje veikloje. Bendrosios praktikos gydytojai - pirmieji atsakingi už insultų profilaktiką ir gydymą: pirminę prevenciją, diagnostiką, gydymą ūminiu periodu, tolimesnę reabilitaciją, socialinę rūpybą ir antrinę kartotinio kraujotakos sutrikimo profilaktiką. Bendrosios praktikos gydytojų vaidmuo nuolat kinta, vystosi ir plečiasi kartu su naujomis insulto prevencijos bei gydymo koncepcijomis.
Dar visai neseniai insultas buvo tik medicinos „pelenė", progresui trukdė ignoravimas, nihilizmas ir negatyvus pačių medikų bei visuomenės požiūris. Viskas pasikeitė per pastarąjį dešimtmetį. Suvokus insultų patogenezę, atsiradus naujiems neinvaziniams tyrimo būdams bei atlikus daugybę randomizuotų insulto gydymo ir prevencijos klinikinių tyrimų, suprasta insulto svarba ir sukurta atskira daugiadisciplinė subspecialybė.
Si knyga — glaustas atsakymų į dažniausiai bendrosios praktikos gydytojų užduodamus klausimus rinkinys: kas yra insultas, kokia jo epidemiologija, priežastys, klinika, tyrimai, gydymo metodai bei baigtys. Visi atsakymai pagrįsti patikimiausiais naujausių tyrimų įrodymais. Nors ši knyga skiriama pirmiausia bendrosios praktikos gydytojams, tačiau ji taip pat bus naudinga terapeutams, neurologijos rezidentams, medicinos studentams, pacientams bei juos slaugantiems asmenims, taip pat visuomenei.
Knygą sudaro 16 skyrių, kiekvieno pabaigoje yra pateikiamas rekomenduojamos literatūros sąrašas. 1-2 skyriuose analizuojama, kas yra insultas, kokios insultą patyrusių pacientų, juos slaugančių asmenų bei visuomenės problemos. 3-15 skyriuose nagrinėjami penki atraminiai
klausimai, kurie eilės tvarka turėtų apibūdinti visų patyrusių insultą pacientų diagnozę bei gydymo gaires:
■ Ar tai insultas? (3 skyrius)
■ Kur yra insulto pažaidos vieta (kuri smegenų sritis ir kokios arterijos baseinas pažeisti)? (4 skyrius)
■ Kokia insultų priežastis (infarktas ar kraujosruva ir kokia infarkto ar kraujosruvos priežastis)? (6-8 skyriai)
■ Kokios paciento gyvenimo ir darbingumo prognozės? (9 skyrius)
■ Kaip pagerinti ligos baigtį ir išvengti kartotinio insulto? (10-15 skyriai)
16-ame skyriuje aprašomi įvairių populiacijų insulto ypatumai (pvz., vaikų, nėščiųjų).
Informacija pacientams ir juos slaugantiems asmenims pateikiama kiekvieno skyriaus pabaigoje, o insulto organizacijų pašto bei interneto svetainių adresai pateikiami priede A.
Turinys
Dedikacija / vi
Pratarmė / vii
Kaip naudotis knyga / ix
1. / Terminologija ir apibrėžtys (kas yra insultas?) / 1
2. / Epidemiologija (koks insulto paplitimas populiacijoje?) / 9
3. / Insulto bei praeinančiojo smegenų išemijos priepuolio
diagnostika (ar tai kraujotakos sutrikimas?) / 19
4. / Pažaidos vietos nustatymas (kur yra pažaida?) / 63
5. / Patologinė anatominė diagnostika (kokia pažaidos kilmė?) 87
6. / Etiologinė diagnostika I (kokios galimos priežastys?) / 95
7. / Etiologinė diagnostika II (kokie galimi rizikos veiksniai?) / 137
8. / Etiologinė diagnostika III (kokių reikia tyrimų?) / 167
9. / Prognozė (kokios ligos baigtys?) / 185
10. / Ankstyvasis gydymas (ar būtina pacientus kuo greičiau gabenti į ligoninę?) / 195
11. / Gydymas ligoninėje (kur ir kaip pacientai turėtų būti gydomi?) / 203
12. / Bendrieji gydymo principai (insulto gydymo pagrindai) / 221
13. / Specifinis gydymas (kokie efektyviausi insulto gydymo metodai?) / 233
14. / Antrinė profilaktika (kaip išvengti kartotinio insulto?) / 261
15. / Priežiūra po insulto (kaip gydyti komplikacijas?) / 311
16. / Insulto ypatumai įvairiose populiacijose / 329
Priedas A. Savanoriai bei paramos grupės
ir interneto svetainės / 333
Priedas B. Įtariamo praeinančiojo smegenų išemijos
priepuolio ir insulto diagnostinis įvertinimas / 339
Literatūros sąrašas / 343
Žodynas / 373
Santrumpos / 375
Abėcėlinė rodyklė / 377