Kolektyvinėje monografijoje apibendrinamas kompleksinis ekonomikos modernizavimo procesų tyrimas. Išryškinami ekonomikos modernizavimo prioritetai, apibūdinami nauji ekonomikos modernizavimo iššūkiai atsižvelgiant į šiuolaikinius globalizacijos reiškinius ir jų lemiamą poveikį efektyvinant ekonomiką. Monografija skiriama tiek akademinei bendruomenei – ekonomikos, vadybos ir administravimo bei kitose srityse dirbantiems mokslo ir pedagoginiams darbuotojams, tiek įvairių sričių specialistams praktikams, tiek ir šiuolaikine ekonomika besidominčiai plačiajai skaitytojų auditorijai. Kolektyvinės monografijos medžiaga taip pat galima naudotis ir įvairaus profilio studijose, visų pirma – ekonomikos bei vadybos ir administravimo srityje.
PRATARMĖ
Ekonomikos modernizavimas - esminė prielaida užtikrinti šiuolaikinės visuomenės gyvenimo kokybės gerinimą, ekonominės gerovės didinimą, socialinį saugumą, taip pat po-litinį stabilumą ir plėtros visose gyvenimo srityse darną. Neabejotina, kad ekonomikos modernizavimas yra suvoktinas kaip itin svarbus valstybės vykdomos politikos prioritetas, taip pat kaip reikšmingas visos visuomenės dėmesį nuolat pritraukiantis reiškinys.
Ekonomikos modernizavimas - tai išskirtinai sudėtingi ir daugialypiai procesai, pasižymintys tiek trajektorijų, tiek „priežasties ir pasekmės" ryšių, tiek savo masto ir raiškos formų įvairove. Ekonomikos modernizavimu yra apimami įvairios kilmės ir skirtingai pasireiškiantys pokyčiai, būdingi visoms šiuolaikinės visuomenės grandims ir išryškėjantys visose be išimties gyvenimo srityse: ekonomikos modernizavimo procesai pasireiškia ir globaliu mastu, ir kiekvienoje šalyje ar kiekviename regione, jie nulemia raidos ir plėtros kryptingumą bei pokyčių pasekmes kiekviename politinio, socialinio ar ekonominio gyvenimo sektoriuje, kultūroje, visose mokslo bei technologijų pažangos srityse, jie lemia aplinkos dinamiką ir sąveikos su gamta formų kaitą.
Ekonomikos modernizavimo procesai gali būti suvokiami kaip nenutrūkstamas tiek ekonominių, tiek socialinių, politinių, technologinių, taip pat kitokio pobūdžio problemų sprendimas, pasižymintis kryptinga ekonominio gyvenimo ir ekonominės veiklos turinio, formų ir metodų kaita siekiant reaguoti į nuolat išryškėjančius naujus iššūkius ir naujų pokyčių poreikį. Galima teigti, kad ekonomikos modernizavimo procesai yra suvoktini ir kaip nenutrūkstama naujoms problemoms identifikuoti, reaguoti į šias problemas bei joms šalinti skirtų kryptingų visuomenės veiksmų grandinė, o tai reiškia, kad ekonomikos modernizavimo procesai traktuotini ir kaip apimantys nuolat vykdomas tiek socialinės tikrovės, kultūros, ekonominės raidos, technologinės ir informacinės aplinkos, taip pat pokyčių gamtoje mokslinio pažinimo, tiek kryptingo pokyčių valdymo funkcijas.
Akivaizdu, kad ekonomikos modernizavimo procesai yra vertintini kaip itin sudėtinga ir svarbi mokslinių tyrimų sritis - tiek ekonomikos modernizavimu paveiktinos socialinės tikrovės, kultūros, ekonominės raidos, technologinės ir informacinės aplinkos, taip pat pokyčių gamtoje mokslinio pažinimo, tiek kryptingo pokyčių valdymo dėlei yra būtina nuolat atlikti atitinkamus ekonomikos modernizavimo problematikai skirtus mokslinius tyrimus.
Akivaizdu ir tai, kad moksliniai ekonomikos modernizavimo tyrimai gali pasižymėti didžiule temų ir prioritetų įvairove, vadinasi, tokių tyrimų laukas iš esmės yra vertintinas kaip beribis. Kartu pažymėtina, kad konkrečiomis kiekvieno laikmečio sąlygomis visada išryškėja tam tikri konkrečiai apibrėžtini tokių tyrimų poreikiai ir gali būti įvardijami atitinkami itin reikšmingais laikytini tokių tyrimų prioritetai: ekonomikos modernizavimui skirtų mokslinių tyrimų tematikai ir problematikai itin didelę įtaką turi poreikiai ir veiksniai, skirtingu laiku ir skirtingomis sąlygomis pasireiškiantys ir ryškia specifika, ir didele įvairove.
Susidomėjimas moksliniais ekonomikos modernizavimo tyrimais nulemia poreikį nuolat apibendrinti tyrimų rezultatus įvairiose publikacijose, kartu - periodiškai leidžiant kolektyvines monografijas kaip tam tikrą tęstinę kolektyvinių monografijų seriją.
Ekonomikos modernizavimui skirta pirmoji kolektyvinė monografija „Ekonomikos modernizavimas: nauji iššūkiai ir ekonominės politikos prioritetai" buvo išleista Vilniaus universitete 2007 metais: toji monografija buvo skirta būtent tuo laikotarpiu išryškėjusioms itin reikšmingoms ekonomikos modernizavimo problemoms ir aktualijoms, kurias lėmė tuometiniai Europos Sąjungos plėtros procesai, Vidurio ir Rytų Europos šalių įsijungimas į Europos Sąjungą ir jos ekonominę sistemą, taip pat poreikis naujai suvokti ekonominės politikos prasmę ir prioritetus atsižvelgiant į esminius Europos integracijos nulemtus pokyčius.
Praėjus keliems metams po to, kai buvo išleista pirmoji ekonomikos modernizavimui skirta kolektyvinė monografija, išryškėjo poreikis pratęsti ekonomikos modernizavimo procesų nagrinėjimą atsižvelgiant į naujus reiškinius ir iššūlius, kartu - poreikis moksliniais tyrimais reaguoti į naujas aplinkybes, lemiančias tolesnio ekonomikos modernizavimo perspektyvą: išryškėjo būtinumas naujai įsigilinti į globalizacijos ir ekonomikos internacionalizavimo procesų lemiamus poreikius didinti ekonomikos efektyvumą, plėtoti mokslo ir technologijų pažangą bei kurti žinių ekonomiką, kryptingai reaguoti į globaliu mastu pasireiškiantį ekonomikos nuosmukį bei į krizių apraiškas, spręsti šiuolaikinei visuomenei aktualias socialines problemas ir efektyviai panaudoti įvairiose ekonominėse sistemose sukauptus išteklius. Apibendrinus atitinkamų tyrimų rezultatus buvo parengta antroji ekonomikos modernizavimui skirta kolektyvinė monografija „Ekonomikos modernizavimas: efektyvumo paieškos ir šiuolaikiniai prioritetai", kurioje dėstoma medžiaga leidžia susidaryti kompleksinį vaizdą apie šiuolaikinės ekonomikos efektyvinimo galimybes bei perspektyvas ir apie poreikį įgyvendinti naujus ekonomikos modernizavimo prioritetus.