Ar kada nors jus buvo apėmusi stipri panika, nes niekaip negalėjote prisiminti aktoriaus, vaidinusio prieš savaitę matytame filme, vardo? Arba užėję į kambarį pamiršote, kokiu tikslu čia atėjote? Jei jums virš keturiasdešimties, dabar greičiausiai nesijuokiate. Netgi galite būti sunerimę, kad šie atminties „iškritimai“ galbūt yra ankstyvieji Alzheimerio ligos ar demencijos požymiai. Realybėje daugeliui iš mūsų šie užmiršimo pavyzdžiai yra visiškai normalūs. Kodėl? Nors atmintis yra nuostabi, jai toli iki tobulybės. Mūsų smegenys nėra sukurtos taip, kad galėtų prisiminti kiekvieną išgirstą vardą, visus ateities planus ar kasdienes patirtis. Atmintis kartais klysta, bet tai nereiškia, kad ji pažeista ar signalizuoja ligą. Iš tiesų pamiršimas yra žmogiškosios būties dalis.
Knygoje „Atsimink“ neuromokslininkė ir talentinga rašytoja Lisa Genova gilinasi į tai, kaip kuriami prisiminimai ir kaip mes juos atkuriame. Sužinosite, ar pamiršti atsiminimai nepasiekiami tik laikinai, ar yra ištrinami amžiams ir kodėl kai kurie prisiminimai sukuriami vos kelioms sekundėms (pavyzdžiui, slaptažodis), o kiti gali išlikti visą gyvenimą (jūsų vestuvių diena). Suprasite aiškų skirtumą tarp normalaus pamiršimo (kur pasistatėte automobilį) ir Alzheimerio ligos sukelto pamiršimo (kad išvis turite automobilį). Pamatysite, kokią didelę įtaką atminčiai daro reikšmė, emocijos, miegas, stresas ir kontekstas. Kai suprasite atminties kalbą ir suvoksite, kaip ji veikia, kai pažinsite jos neįtikėtinas stiprybes ir siaubingus trūkumus, jos natūralias silpnybes ir potencialias supergalias, galėsite ženkliai pagerinti savo gebėjimą prisiminti bei jausite mažiau nerimo, kai neišvengiamai pamiršite. Galite nustatyti realius lūkesčius savo atminčiai ir taip su ja kurti geresnius santykius. Jums nebereikia jos bijoti. Ir tai gali pakeisti gyvenimą.
„Niekas kitas taip puikiai neaprašo ryšio tarp smegenų, proto ir širdies. „Atsimink“ – tai nuostabi, intriguojanti ir svarbi knyga apie žmogiškosios atminties paslaptis, paaiškinanti, kas tai, kaip tai veikia ir kas nutinka, kai atminties netenkame. Tai mokslinis ir literatūrinis desertas, kurio dar ilgai nepamiršite.“
Danielis Gilbertas, Harvardo universiteto psichologijos profesorius, „The New York Times“ bestselerio „Stumbling on Happiness“ autorius
„Knygoje „Atsimink“ Liza Genova siūlo lengvai įgyvendinamus, konkrečius patarimus, kaip maksimaliai išnaudoti vieną svarbiausių smegenų funkcijų – atmintį. Dar svarbiau, ji taip pat leidžia suprasti, kad nors atmintis yra nuostabi dovana, jūs esate daugiau, nei vien tai, ką gebate prisiminti!“
Rudolphas E. Tanzi, Harvardo medicinos mokyklos neurologijos mokslų daktaras, knygos „The Healing Self“ bendraautoris
„Smegenų mokslas narplioja atminties mįsles ir nė vienas negalėtų papasakoti šių istorijų paveikiau už mokslininkės akį ir menininkės gyslelę turinčią Lizą Genovą. Tai knyga, kurios nepamiršite.“
Davidas Eaglemanas, Stanfordo universiteto neuromokslininkas, „The New York Times“ bestselerių autorius
„Pasitelkdama savo, kaip neuromokslininkės, patirtį ir pasakotojos talentą Genova paaiškina žmogiškosios atminties ypatybes. Kaip ir ankstesni jos darbai, ši knyga yra įtraukiantis ir pamokantis skaitinys.“
Stevenas Pinkeris, Harvardo universiteto psichologijos profesorius, knygos „How the Mind Works“ autorius
„Kaip ir ankstesni jos darbai, ši knyga yra įtraukiantis ir pamokantis skaitinys.“
Stevenas Pinkeris, Harvardo universiteto psichologijos profesorius, knygos „How the Mind Works“ autorius
„Genovos asmeninio ir profesinio gyvenimo istorijos yra artimos skaitytojams, o žinios apie atmintį ir smegenis virto knyga, įžvalgesne už visus kitus šios temos leidinius. Rašydama konkrečiai ir paprastai ji sukūrė įtraukiantį skaitinį.“
„Kirkus Reviews“
Pavadinimas originalo kalba: | Remember: The Science of Memory and the Art of Forgetting |
Autorius: | Lisa Genova |
Leidėjas: | Liūtai ne avys |
Išleidimo metai: | 2022 |
Knygos puslapių skaičius: | 272 |
Formatas: | 12x19, minkšti viršeliai |
ISBN ar kodas: | 9786094930010 |
Vertėjas: | Elena Sungailienė |
Tik registruoti vartotojai gali rašyti apžvalgas. Kviečiame, prisijungti arba užsiregistruoti