Kiekvienam, kuris siekia sėkmės darbe ir didesnio uždarbio, būtina
suprasti, kad šiuos du tikslus įmanoma įgyvendinti tik mielame darbe.
Pirmiausia paklauskite savęs: ko aš noriu. Ne ko aš siekiu ar kur galima
daugiau uždirbti, bet - ką aš noriu daryti.
Nors universalios formulės, kaip apskaičiuoti savo atlyginimą, nėra,
bandyti verta. Nesvarbu, kad nebūsite pakviesti į matematikų olimpiadą.
Bent jau turėsite šie tiek aiškumo ir išvengsite esminių klaidų:
nusipiginti arba užsiprašyti per daug.
Visada daug daugiau naudos duoda aiškios taisyklės, nuo ko priklauso
darbuotojo atlyginimas, tiksli informacija, ką darbuotojas turi
padaryti, kad uždirbtų daugiau, kada konkrečiai peržiūrimi atlyginimai
ir kada vyks pokalbis su vadovu.
Aiškumas ir dar kartą aiškumas. Kai bendrovėje naudojama pareigų svorio nustatymo sistema, išlošia visi.
"Kaip rasti širdžiai mielą darbą, kaip uždirbti daugiau - temos, dominančios kiekvieną. Todėl ir nusprendėme pasiklausti profesionalų, kaip tai padaryti. Žinia, pasiglemžti visus patarimus tik sau ir su niekuo nesidalinti - negražu. Tad siūlome jums tai, ką išpešėme iš geriausių mūsų šalies karjeros specialistų."
Agnė Ranonytė
"Sakote, kur mūsų nėra, ten veršiai midų geria? Tai pesimisto požiūris. Man labiau prie širdies mintis, kad išmiegi taip, kaip pasikloji. Pasiekti, kad darbas teiktų ir džiaugsmo, ir pinigų, nėra labai jau sudėtinga. Svarbiausia žvelgti pozityviai ir mokytis iš svetimų, o ne iš savų klaidų ir patirčių."
Rasa Dževeckytė
"Knyga „Atlyginimą renkamės patys. Kaip uždirbti daugiau" būtent dėl to ir vertinga, jog, nepretenduodama pateikti vieno teisingo sprendimo, atskleidžia daug galimybių, kaip daugiau užsidirbti Lietuvoje. Ir tik nuo mūsų priklauso, kaip jomis pasinaudosime. Autorių surinkti ekspertų patarimai skatina pamąstyti apie tinkamo darbo pasirinkimą čia, Lietuvoje, apie tikrąją savo vertę, savęs „pardavimą", požiūrį į atlygį ir daug kitų dalykų, kurie lemia mūsų atlygio dydį.
Ne mažiaus vertinga ir tai, jog knygoje kartu su konkrečiais pavyzdžiais pateikiami ekspertų patarimai apie atlyginimų nustatymo principus, su rezultatais susietas atlygio sistemas, sėkmingai taikomas Lietuvos įmonėse, darbuotojų informavimo reikšmę. Todėl knyga naudinga ne tik darbuotojams, bet ir darbdaviams bei personalo specialistams - kaip patvirtinimas, jog efektyvi atlyginimų sistema galima ir dabartinėmis mūsų rinkos sąlygomis, kai darbuotojai jau gali rinktis darbdavius."
Jūratė Jurgilienė, personalo valdymo profesionalų asociacijos valdybos pirmininkė
Ištrauka
Įžanga
Norite uždirbti daugiau? O kas nenorėtų. Mes taip pat. Žinoma, galima paprieštarauti, kad dirbti einame ne vien todėl, jog mums už triūsą atsilyginama pinigais. Darbas vieniems yra tapęs hobiu, kitiems - saviraiškos forma, tretiems - kryžiumi, kurį privalu tempti per gyvenimą. Kad ir kaip vertintume savo užsiėmimą, kad ir kokios būtų mūsų pareigos ir išsilavinimas, tačiau darbas dar yra ir finansinių išteklių šaltinis.
Pinigai nesuteikia laimės, skelbia sena išmintis. Tiesa, bet bent jau pasirinkimo laisvę tai tikrai duoda. Tiesiog malonu, kai nevaržomai gali rinktis, važiuoti ar nevažiuoti atostogauti, ne dėl to, kad nėra už ką, o todėl, kad pačiam labiau norisi ant sofutės drybsoti.
Knygų apie tai, kaip uždirbti daugiau, kaip išsiderėti didesnį atlyginimą, rašyta ir prirašyta. Yra tokių ir mūsų knygynuose. Kodėl sumanėme „iškepti" dar vieną? Priežastis paprasta: dauguma tokių knygų - verstinės, o kiekvienoje šalyje vis kita specifika. Kas aktualu Vokietijos, Prancūzijos, Jungtinių Amerikos Valstijų ar dar kokios šalies bei regiono dirbantiesiems, visai nebūtinai rūpi ir mūsų šalies gyventojams. O drauge - ir šios knygos autorėms.
Taigi šioje knygoje pirmiausia stengėmės atsižvelgti į tai, kas būdinga Lietuvos darbo rinkai. Tiesa ta, kad joje vykstantys pokyčiai gerokai palankesni ne darbdaviui, o darbuotojui. Kai šių stinga, lengviau ir mėgstamą darbą gauti, ir pasiderėti dėl trokštamo atlyginimo bei nepiniginių priedų.
Žinoma, svarbiausia ir yra tas trokštamas darbas. Darydamas tai, prie ko širdis nelinksta, stulbinamų rezultatų, sykiu - ir atlyginimo vargu ar galėsite tikėtis. Juk moka mums visiems ne už gražias akis, o pirmiausia už veiklos vaisius.
Prisimenate, kaip sunku būdavo atsakyti, kur stosi studijuoti, kai jums tebuvo, tarkime, septyniolika? Nemažai yra žmonių, kurie ir gerokai vėliau neranda atsakymo į šį esminį klausimą. Šios knygos konsultantai pataria, kaip savomis jėgomis išsiaiškinti, kokia veikla jums teiktų daugiausia malonumo, kaip pasirinkti bendrovę - svajonių „nuotaką".
Nors vieningo recepto, kaip susiskaičiuoti savo galimą atlyginimą ir nėra, ekspertai pateikia patarimų, kurie jums padės bent jau susiorientuoti užmokesčio vingrybėse. Lygiai taip čia rasite pasiūlymų, kaip tapti geidžiamu specialistu darbo rinkoje ir netgi - geidžiama perviliotojų „auka". O tai, žinia, padeda pasididinti atlyginimą.
Kita vertus, visai nebūtina pasikelti atlyginimą keičiant darbovietę. Įvairiausių galimybių paprastai galima rasti ir esamame darbe. Bene didžiausia klaida - įsivaizduoti, kad jau išmanote viską ir niekas jūsų nebenustebins. Tada taip ir kyla pagunda nuslinkti į kokį ramų užutekį ir dirbti kasdienius rutininius darbus. Tokiems darbuotojams tikrai vargu ar kas pasiūlys didesnį atlyginimą ar atsakingesni darbą.
Tad ši knyga pravers kiekvienam, kuris nori ir siekia daugiau.
O gal esate tikras aktyvistas, bet bendradarbiai (ar net pats vadovas) stengiasi jus „pastatyti į vietą". Atsakymas paprastas - nepasiduokite ir pamėginkite susirasti palaikymo komandą. Taisyklė, kad vienas darbe ne karys, galioja ir siekiantiesiems uždirbti daugiau.
Šioje knygoje pateikiame ne vien naudingų patarimų, bet ir konkrečių gyvenimiškų pavyzdžių, kurie pailiustruos, kaip vienomis ar kitomis aplinkybėmis elgėsi darbdaviai ir darbuotojai. Bei kokias išvadas galima pasidaryti iš šių patirčių.
Siūlome ir orientacinius įvairių atlyginimų variantus, kuriuos papildo komentarai, kas gi lemia, kad tos pačios srities profesionalas vienoje įmonėje gauna, tarkime, 3.000 Lt, o kito alga, žiūrėk, skaičiuojama dešimtimis tūkstančių.
Nesvarbu, ar keičiate darbą, ar toje pačioje bendrovėje kovojate dėl galimybės užsidirbti, derėtis su darbdaviu yra tekę kone kiekvienam. Arba bent kartą per metus aptarti nuveiktus darbus ir padėlioti kitų metų planus. Gerai parengtos derybos gali palengvinti jūsų kelią į sėkmę.
Taigi, galima sakyti, kad ši knyga kilo iš noro sužinoti daugiau apie tai, kiek ir kaip galima uždirbti. Šia tema pakamantinėjome ne vieną konsultantą. Sukauptomis žiniomis dalijamės ir su jumis.