Taros Westover autobiografinė knyga „Apšviestoji“ pasirodė 2018-tais metais ir gerokai sukrėtė skaitytojus. Sunku patikėti, kad istorija pasakoja apie praėjusio šimtmečio pabaigą ir šio pradžią, o ne devyniolikto amžiaus vidurį!
„Apšviestoji“ – knyga, apie kurią daugelis kalba su pasibaisėjimu. Ji šokiruoja, kelia užuojautą ir prieštaringus jausmus, nes autobiografija aprašo ne tik protu nesuvokiamą patirtį, bet ir moters stiprybę.
Pagrindinė knygos veikėja – pati Tara Westover, gimusi ir augusi mormonų tikėjimo šeimoje. Jos tėvas buvo laikomas itin radikaliu net mormonų bendruomenėje. Tara buvo jauniausia iš septynerių vaikų. Savo atžalas Westoveriai slėpė nuo visuomenės. Jie neturėjo dokumentų, buvo mokomi namuose, negalėjo susitikti su kitais žmonėmis, gydytojais. Tara iki šiol nežino savo tikrosios gimimo datos, nes iki devynerių metų neturėjo gimimo liudijimo, o jos mama negalėjo atsiminti tikslaus laiko, kad gimė dukra.
Taros tėvas buvo survivalistas – žmogus įtikėjęs pasaulio pabaiga ir įnirtingai jai besiruošiantis. Įbauginta šeima dienų dienas kaupė maisto, ginklų ir kuro atsargas bei mokėsi niekuo nepasitikėti. Ypač valdžios atstovais. Mokslas namuose buvo chaotiškas ir skurdus, o mergaitė, kartu su broliais dienas leisdavo dirbdama autolaužyne, kur kiekvieną minutę kilo grėsmė jos gyvybei. Bet kokią traumą tėvai gydė tikėjimu ir homeopatija, nes tradicinė medicina buvo didžiausias tabu.
Visgi, net gyvendama uždarame pasaulyje, Tara norėjo daugiau. Ji buvo gabi mergaitė ir galiausiai sugebėjo įtikinti tėvą ją leisti į mokyklą. Taip pamažu prasidėjo jos išsilaisvinimas. Autorė ne tik išlaikė egzaminus, bet ir įstojo į mormonų bendruomenės universitetą. Šokiruoja ne tik jos žinių spragos, bet ir tokie elementarūs dalykai, kad suaugusiai merginai teko atrasti higienos svarbą bei kitus mums kasdienius dalykus.
Tara rado jėgų išsilaisvinti iš niokojančios aplinkos. Pasipriešinusi tėvo valiai ji baigė Jutos Brigamo Jango universitetą, vėliau studijavo Kembridže ir Harvarde, baigė doktorantūros studijas.
Autobiografinėje knygoje „Apšviestoji“ aprašytas sunkus autorės kelias nuo vaikystės iki „apšvietimo“. Autorė pasidalino kiekviena kraupia smulkmena, smurtu, vidiniais išgyvenimais ir baimėmis. Ji ilgą laiką nesugebėjo atsiriboti nuo savo šeimos, kentė nepasitikėjimo priepuolius, nuolat save skaudino bandymais įtikti tėvui. „Apšviestoji“ – ne tik biografija, tai ir įkvepianti psichologinė knyga apie vaikystės traumas ir tai, kaip jos veikia žmogaus ateitį.
Knyga „Apšviestoji“ sulaukė itin daug palankių atsiliepimų. Ją į mėgstamiausių sąrašus įtraukė prezidentas Barakas Obama verslininkas Bilas Geitsas. „The Washington Post“, „Oprah Magazine“, „Time“, „The Guardian“, „The Economist“, „Publishers Weekly“, „ „Book Riot“ ir kiti leidiniai 2019-tais metais autobiografiją išrinko metų geriausia knyga. „Times Magazine“ 2019-tais metais Tarą Westover įvardino viena iš šimto įtakingiausių žmonių.
Tara Westover (g. 1986 m.) – istorijos mokslų daktarė, rašytoja. Brigamo Jango universitete ji įgijo humanitarinių mokslų bakalauro laipsnį, Kembridže studijavo filosofijos magistro studijų programoje, vėliau apsigynė istorijos mokslų daktarės laipsnį.
Mėgstate knygas, paremtas realiais faktais? Autobiografija „Apšviestoji“ jus nustebins labiau nei išgalvoti siužetai, nes bus sunku patikėti, kad pasaulyje yra tokių šeimų, kaip Taros. Kviečiame knygą įsigyti internetu. Pirkti online verta ir kitų žanrų literatūrą, nes knygyne dažnai vyksta akcijos bei išpardavimai, kurių metu knygos kainuoja pigiau. Pasirinkimas didelis, tad gali būti keblu išsirinkti. Siūlome skaityti apžvalgas ir įvertinti santraukas su trumpais aprašymais, pavartyti ištraukas, atsižvelgti į puslapių skaičių. Visa tai padeda apsispręsti, ką gi įsigyti!
Autorius: | Tara Westover |
Leidėjas: | Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla |
Išleidimo metai: | 2018 |
Knygos puslapių skaičius: | 456 |
Formatas: | 15x22, kieti viršeliai |
ISBN ar kodas: | 9786094800511 |
Vertėjas: | Aušra Stanaitytė-Karsokienė |
Iš kokios kalbos versta: | anglų |
Atsiliepimai išfiltruojami pasirinkus eilutę