Viskam extra -5% nuolaida su kodu: PIGU (išskyrus vadovėlius ir pratybas)

Nemokamas pristatymas nuo 20€ į paštomatus. Daugiau čia >> BIOK kosmetika -25% pigiau >>

Adauktas Marcinkevičius: 1954-1959 metų fotografijos

-10% su kodu: PATOGU
12,74 
Įprasta kaina: 14,99 
-10% su kodu: PATOGU
Kupono kodas: PATOGU
Akcija baigiasi: 2030-12-31
-10% su kodu: PATOGU
12,74 
Įprasta kaina: 14,99 
-10% su kodu: PATOGU
Kupono kodas: PATOGU
Akcija baigiasi: 2030-12-31
-10% su kodu: PATOGU
2024-11-30 14.99 InStock
Knygą turime sandėlyje
Nemokamas pristatymas į paštomatus lapkričio 5 d. užsakymams nuo 20,00 

Knygos aprašymas




Adauktas Marcinkevičius (1936 m. rugpjūčio 30 d. Kaunas – 1960 m. sausio 12 d. Vilnius) – Lietuvos fotožurnalistas, fotografas.

Pratarmė

PRATARMĖ


Su Adaukto Marcinkevičiaus vardu siejamas svarbus Lietuvos fotografijos etapas - išsilaisvinimas iš totalitarinės ideologijos suformuotų stereotipų ir posūkis į modernesnę raišką. Tačiau šis vertinimas paremtas tik keliais fotografo darbais ir skurdžiais faktais iš jo veiklos, todėl Marcinkevičiaus vaidmuo lietuvių kultūros sovietmečiu raidoje buvo iš dalies mitologizuojamas, nes pagrįsti pripažinimą, suprasti kūrybos mastą, išplėtoti asmenybės portretą įmanoma tik disponuojant kūrėjo archyvu. Žinomas ne vienas dingusio ar sunaikinto paveldo pavyzdys, - kai galimybė pažinti prarandama, svarbus istorijos epizodas lieka miglotas. Vis dėlto Marcinkevičiui buvo lemta sugrįžti ir išsklaidyti abejones.

Marcinkevičiaus pirmosios knygos leidybą inspiravo jo artimieji, ypač archyvu besirūpinantis sūnus, nusprendę pagaliau atverti fotografo kūrybinį palikimą visuomenei ir jį įprasminti. Albumo koncepciją ir jos vizualizavimą lėmė darbų kolekcija, o ją sudaro 1954 m. signuoti 5 originalūs atspaudai, 1955-1959 m. autoriaus darytų apie 110 fotografijų bei apie 1370 negatyvų. Rinkinys nemažas - juk sukauptas per kelerius trumpo, nors intensyvaus darbo metus: Adauktas mirė dvidešimt trejų.

Paprastai fotografo kūrybinius interesus, stilių, individualų braižą atskleidžia autoriniai atspaudai. Deja, Marcinkevičiaus atspaudų išliko nedaug. Vieni jų yra saviraiškos liudijimas, kiti - duoklė fotožurnalizmui. „Skeptikai", „Darbininkas", „Po lietaus", „Nerami jaunystė", „Prie seno malūno", „Prisimink netolimą praeitį" - tai kūriniai, kurių meninis statusas nekelia abejonių; jie eksponuoti parodose, publikuoti leidiniuose ir jau įrašyti į istoriją. Šie „atšilimo" metais novatoriškai suskambėję darbai atspindi lūžį lietuvių fotografijoje ir žymi bendrą kultūros vertybių kaitą. Tad iš originalių atspaudų ir kelių negatyvų, kuriuose akivaizdi sąmoningai reiškiama meninė idėja, suformuotas šios knygos skyrius „Fotoetiudai", nurodantis jo kūrybinį pobūdį: fotografas neturėjo vienos strategijos, neformavo kūrinių ciklų, išbandė piktorialistinę estetiką, jam rūpėjo psichologinis ir romantizuotas portretas, konstruktyvi forma. Ankstyvieji 1954-ųjų darbai yra atskirti nuo pagrindinio meninio bloko ir pristatomi knygos pradžioje kaip kūrybos preliudija.

Negatyvų atranką publikacijai lėmė nuostata, kad teisė juos paversti meno kūriniais priklauso tik pačiam autoriui. Kaip teigia fotografo bičiulis Lietuvos fotografijos istorikas Virgilijus Juodakis, tai yra tik plytos, iš kurių nežinia ką menininkas architektas statytų, todėl jų nedera savaip interpretuoti, suteikti joms kitą kategoriją, nei ta, kuri mus pasiekė. Į klausimą, kokiu tikslu Marcinkevičius fotografavo viena ar kita tema, atsakymų ieškota laikraštyje Literatūra ir menas, žurnaluose Švyturys ir Jaunimo gretos, su kurių redakcijomis jis bendradarbiavo. Peržiūrėti visi tų metų numeriai, atsektos visos, kai kurios anoniminės, publikacijos. Pasirodė tikslinga su jomis susieti neskelbtus negatyvus - tos pačios temos kadrai parodo ypatingą fotografo žvilgsnį, įdomų rakurso pasirinkimą, kompozicijos sprendimą, atveria potencialų kūrėjo talentą ir, žinoma, ribotą to talento paklausą sovietinio žurnalizmo epochoje.

Dvi temos („Portretai" ir „Rašytojų namuose") rodo tikslingą fotografo interesą ne pagal užsakymą vykdant autorinį projektą - įamžinant to meto kūrėjus. Dokumentalizmo pagrindu atliktus portretus nėra būtina autorizuoti, tad šiuo atveju at-ranka iš negatyvų „žaliavos" pateisinama - portretai traktuojami kaip laiko dokumentai, turintys ikonografinę vertę. Tiesa, jų visuma atskleidžia ne tik Marcinkevičiaus prasmingos misijos sampratą, bet ir atidų žvilgsnį į tai, kas slypi žmogaus viduje, ir estetinį santykį su fotografuojamu objektu.

Marcinkevičiaus indėlis į mūsų kultūrą pasireiškė ne tik kūryba, bet ir fotografijos srities administravimu: jo iniciatyva surengta pirmoji kolektyvinė meninės fotografijos paroda, suburta Respublikinė fotosekcija prie LSSR žurnalistų sąjungos - pirmoji sovietmečiu fotografijos sklaida Lietuvoje besirūpinanti institucija. Tarp knygoje publikuojamų unikalių dokumentų - fotosekcijos nario bilietas, darbų peržiūros fotodokumentacija. Marcinkevičius nespėjo savęs deramai re-alizuoti, tačiau jo pakloti pamatai, jo atsiribojimas nuo socrealizmo ir modernizmo įtvirtinimas fotografijoje įgijo tęstinumą vėliau kūrusių kolegų darbuose.

2016 m., minint Adaukto Marcinkevičiaus 80-ąsias gimimo metines išleista pirmoji knyga ir surengta pirmoji personalinė paroda liudija istorinį šios kūrybingos asmenybės sugrįžimą. Šiuos darbus atlikti padėjo ir ypatingos padėkos nusipelnė fotografo artimieji: Rymantė Šerkšnytė, Saulius Marcinkevičius ir Nerilė Marcinkė, taip pat knygos leidėja Giedrė Kadžiulytė, dailininkas Jokūbas Jacovskis, redaktorė Audra Kairienė, iliustracijas retušavusi Irena Aleksienė; be galo svarbi vykdant šį dvigubą projektą buvo ir Virgilijaus Juodakio, Aleksandro Remeikio, Lolitos Jablonskienės, Gintaro Česonio, Ernesto Pamiškio, Skirmantės Kvietkauskienės, Aleksandro Kavaliausko, Audronės Miliauskaitės, Julijos Matulytės, Ingos Vizgirdienės, Laurencijos Volungevičienės, Larisos Dmuchovskajos, Šarūnės Sederavičiūtės pagalba. Ačiū jiems visiems.


Sudarytoja

Informacija

Autorius: Margarita Matulytė
Leidėjas: Apostrofa
Išleidimo metai: 2016
Knygos puslapių skaičius: 222
Formatas: 24x28, kieti viršeliai
ISBN ar kodas: 9789955605966

Jums taip pat gali patikti

Lietuvos miestai. Vaizdų kaita | Vytas V. Petrošius
-70% su kodu: PATOGU
9,12 
30,39 
Turime sandėlyje
Girios portretai | Vilius Paškevičius
  • Nemokamas pristatymas
-10% su kodu: PATOGU
23,60 
27,77 
Turime sandėlyje
5000 valandų po vandeniu | Algirdas Stankevičius
-10% su kodu: PATOGU
5,49 
6,46 
Turime sandėlyje
Lietuvos piliakalniai (gali būti viršelio pažeidimas) | Balys Buračas
-10% su kodu: PATOGU
17,66 
20,78 
Turime sandėlyje
Tokia nuotrauka. Praktinis vadovas | Aušra Barysienė
-10% su kodu: PATOGU
12,77 
15,02 
Turime sandėlyje
Juozapas Čechavičius (1818 - 1888). Fotografijos | Jūratė Gudaitė
  • Nemokamas pristatymas
-10% su kodu: PATOGU
33,74 
39,69 
Turime sandėlyje
Egiptas. Neatskleistų paslapčių šalis (knyga su defektais) | Marcello Bertinetti
-10% su kodu: PATOGU
Vilius Naujikas. Mano gentis | Loreta Naujikienė, Vidmantas Jankauskas
-10% su kodu: PATOGU
100 metų kartu / 100 Years Together | Monika Požerskytė
  • Nemokamas pristatymas
-10% su kodu: PATOGU
29,74 
34,99 
Turime sandėlyje
Tarp žemės ir dangaus | Kęstutis Čepėnas
-10% su kodu: PATOGU
13,59 
15,99 
Turime sandėlyje
Skaitmeninės fotografijos žinynas (knyga su defektais) | Doug Harman
-10% su kodu: PATOGU
5,94 
6,99 
Turime sandėlyje
Tai Mažoji Lietuva ir Žemaitija. This is Lithuania Minor and Samogitia. Das ist Kleinlitauen und Niederlitauen. Малая Литва и Жемайтия | Gintautas Jurkėnas
  • Nemokamas pristatymas
-10% su kodu: PATOGU
33,05 
38,88 
Turime sandėlyje

Pirkėjų atsiliepimai

Tik registruoti vartotojai gali rašyti apžvalgas. Kviečiame, prisijungti arba užsiregistruoti