Viskas iki 4,99€ + knygos su defektais! Naršykite ČIA >>

Nemokamas pristatymas nuo 20€ į paštomatus Lietuvoje * 🔥 SUPER KAINŲ lentynos! Nuo -20% iki -80% pigiau! Naršykite čia >>  🔥
Šiuo metu neparduodama

Įrašykite savo el. paštą ir informuosime, kai prekę turėsime

Knygos aprašymas

"Šiais laikais, kai puikiai pristatyta puiki mintis apskrieja pasaulį šviesos greičiu ir pasėja sėklas milijonuose protų, labai svarbu suprasti, kaip sėkmingai paleisti ją į kelią, – tai nepaprastai naudinga ir jums, būsimam pranešėjui, ir mums visiems, trokštantiems sužinoti, ką ketinate pasakyti. Ar jūs pasiruošę? Eikime ir uždekime ugnį!"


Chris Anderson (Krisas Andersonas, g. 1961 m.) – TED (Technology, Entertainment, Design) prezidentas, šiai organizacijai vadovaujantis nuo 2001 metų. Šiuo metu TED – reiškinys, apie kurį žino visi, o konferencijos nesustabdomai plinta po visą pasaulį.


Ch. Andersonas nuolat tarsi mantrą kartoja: „Idėjas būtina skleisti.“ Trumpos žinomų žmonių kalbos, skirtos įkvėpti, sudominti, pasidalyti žiniomis ir populiarinti jau pasidalytą su kitais svajonę ar viziją, erdvę pripildo įkvėpimo ir polėkio. Tinkamai paskleista vieša kalba gali pakeisti ne vieno žmogaus gyvenimą visame pasaulyje ir pasiekti didesnę auditoriją nei tas pats rašytinis tekstas. Tačiau kaip išmokti kalbėti daugybei žmonių, uždegti juos, padrąsinti ir įkvėpti?


„TED Talks. Viešasis kalbėjimas“ paaiškina, kaip atsiranda bendravimo su publika stebuklas, ir gali kiekvieną išmokyti, kaip užmegzti ryšį su auditorija. Svarbu ne tik turėti ką pasakyti – svarbu žinoti, kaip savo žinias, patirtį ir charizmą paskleisti pačiu įtaigiausiu būdu. TED neturi pranešimo sėkmės formulės: kiekvienas žmogus unikalus, o kiekviena kalba – vienintelė. Tačiau yra būdų, metodų ir įrankių, kurie būtini kiekvienam kalbėtojui, norinčiam pasiekti savo tikslą.


Ši knyga „TED Talks. Viešasis kalbėjimas“ – tai įkvepiantis, patikimas ir patikrintas pačios veiksmingiausios XXI a. komunikacijos vadovėlis.


"Ar mokate pasakoti? Ar mokate „užkrėsti“ savo idėjomis kitus, kaip tai sugeba padaryti iškiliausi pasaulio protai - išradėjai, profesoriai, aktoriai, rašytojai? Kaip jie to išmoko? Apie tai šioje knygoje paprastai ir vaizdžiai pasakoja Chris Anderson'as, su savo komanda sukūręs šiandieninę TED konferenciją, tapusią įtakingiausiu pasauliniu edukaciniu reiškiniu ir judėjimu."


Dr. Vladas Lašas, TED dalyvis ir rėmėjas nuo 2005 metų (TED Patron), konferencijos TEDxVilnius komandos narys


Iš anglų kalbos vertė Rūta Tumėnaitė


Turinys



Prologas. Naujasis ugnies amžius 9

PAGRINDAI

1. Iškalbos raštingumas. Įgūdis, kurio galima išmokti 19

2. Idėjos plėtojimas. Dovana, slypinti kiekvienoje geroje kalboje 29

3. Spąstai oratoriams. Keturi kalbų tipai, kurių reikia vengti 40

4. Kalbos stuburas. Kokia jūsų pagrindinė mintis? 49

KALBOS ĮRANKIAI

5. Ryšys. Sukurkite asmeninį santykį 67

6. Pasakojimas. Nenugalima istorijų trauka 86

7. Aiškinimas. Kaip paaiškinti sunkius dalykus 97

8. Įtikinimas. Kaip visiems laikams pakeisti mintis 113

9. Atskleidimas. Nustebinkite mane! 127

PASIRUOŠIMAS

10. Vaizdinės priemonės. Nuo tų skaidrių skauda akis! 145

11. Kalbos tekstas. Mokytis atmintinai ar nesimokyti? 164

12. Repeticijos. Palaukit, nejaugi man reikės repetuoti? 184

13. Kalbos pradžia ir pabaiga. Kokį įspūdį norite padaryti? 194

PASIRODYMAS SCENOJE

14. Apranga. Kaip man apsirengti? 219

15. Psichologinis pasirengimas. Kaip suvaldyti baimę? 224

16. Pagalbinės priemonės. Tribūna, pagalbinis monitorius, kortelės su užrašais ar (oi!) nieko? 231

17. Balsas ir laikysena. Suteikite savo žodžiams gyvybės, kurios jie nusipelnė 242

18. Novatoriškas formatas. Visą spektrą priemonių apimančios kalbos patrauklumas (ir pavojus) 255

APMĄSTYMAI

19. Viešosios kalbos atgimimas. Žinių tarpusavio sąsajos 275

20. Kodėl tai svarbu. Žmonių tarpusavio sąsajos 287

21. Dabar jūsų eilė. Filosofo paslaptis 298

Padėkos 305

Priedas. Knygoje minimos TED kalbos 308


Prologas


NAUJASIS UGNIES AMŽIUS

Salėje gęsta šviesos. Virpančiomis kojomis į sceną žengia moteris, jos delnai prakaituoja. Prožektoriai ryškiai apšviečia jos veidą, į ją susminga 1200 porų akių. Auditorija jaučia moters baimę. Salėje tvyrančią įtampą, regis, galima apčiuopti. Moteris atsikosti ir pradeda kalbėti.

Tai, kas nutinka vėliau, stulbina ir sukrečia.

1200 smegenų, tūnančių 1200 nepriklausomų žmonių galvose, ima funkcionuoti labai keistai. Veikti sinchroniškai. Kalbėtojos paskleisti kerai pasiekia kiekvieną klausytoją. Jie aikčioja kartu. Juokiasi kartu. Verkia kartu. Bet tuo metu vyksta dar šis tas. Gausybė įvairių ir sudėtingų neurologiškai koduotų informacijos modelių moters smegenyse kažkokiu būdu nukopijuojami ir perkeliami į 1200 klausytojų smegenis. Jose tie modeliai išliks visą gyvenimą ir galbūt darys įtaką žmonių elgsenai vėliau, po daugelio metų.

Moteris scenoje ne raganauja, o kuria stebuklą. Tačiau jos gebėjimų poveikis galingas lyg burtai.

Skruzdės bendrauja skleisdamos chemines medžiagas ir taip paveikia viena kitos elgesį. Mes tai darome stovėdami vieni priešais kitus, žiūrėdami vieni kitiems į akis, mojuodami rankomis ir iš burnos skleisdami keistus garsus. Žmogaus bendravimas su žmogumi yra tikras pasaulio stebuklas. Mes jį nesąmoningai kuriame kiekvieną dieną. O intensyviausias jis tampa nuo viešos scenos.

Šios knygos tikslas – paaiškinti, kaip įvyksta puikaus viešojo kalbėjimo stebuklas, ir padėti jums patiems išbandyti iškalbos galią. Tačiau iš pradžių turiu atkreipti dėmesį į vieną dalyką.

Nėra vienintelio būdo, kaip pasakyti puikią kalbą. Žinių pasaulis milžiniškas, o kalbėtojų, klausytojų ir aplinkos įvairovė neaprėpiama. Bet koks mėginimas taikyti vienintelę iš anksto paruoštą sėkmės formulę gali atnešti priešingą rezultatą. Klausytojai kaipmat tai pastebės ir pasijus manipuliuojami.

Net jei ir būtų viena sėkmės formulė, ilgai ji neišsilaikytų. Mat vienas iš patraukliausių puikios kalbos bruožų yra jos naujumas. Mes žmonės. Mums nusibosta vis tie patys seni dalykai. Jeigu jūsų kalba kažkuriam klausytojui pasirodys pernelyg panaši į girdėtą anksčiau, jos poveikis tikrai bus gerokai mažesnis. Mes jokiu būdu nenorime, kad visi pranešimai skambėtų vienodai ar kad visi pranešėjai kalbėtų nenuoširdžiai.

Todėl šioje knygoje pateikiamų patarimų nereikėtų laikyti taisyklėmis, nurodančiomis vienintelį kalbėjimo būdą. Verčiau manykite, kad jums siūlomas įrankių rinkinys, padėsiantis kurti įvairovę. Naudokitės tais, kurie tinka jums ir jūsų situacijai. Rėžiant kalbą, vienintelė tikra jūsų užduotis – pasakyti ką nors vertinga, ir pasakyti tai autentiškai ir unikaliai, kaip gebate tik jūs.

Galbūt pamatysite, kad jums pavyksta kur kas natūraliau, nei manėte. Viešasis kalbėjimas yra senovinis menas, giliai įsitvirtinęs mūsų protuose. Archeologai rado bendruomenės susirinkimų vietų, kur prieš šimtus tūkstančių metų mūsų protėviai susiburdavo aplink laužą. Vystantis kalbai, kiekvienos šioje žemėje egzistuojančios kultūros žmonės išmoko dalytis istorijomis, viltimis ir svajonėmis.

Įsivaizduokite tipišką vaizdą. Sutemo. Liepsnoja stovyklos laužas. Po žvaigždėtu dangumi traška ir žiežirbomis svaidosi degantys rąstai. Atsistoja senolis, ir visų akys nukrypsta į išmintingą raukšlėtą veidą, nutviekstą mirkčiojančios laužo šviesos. Jis pradeda pasakoti. Senoliui kalbant, visi klausytojai įsivaizduoja apibūdinamus įvykius. Visi pajunta tas pačias emocijas, kurias jautė istorijos veikėjai. Tai nepaprastai gilus ir galingas procesas. Tarsi daugybė protų susivienytų ir taptų viena bendra sąmone. Tam tikrą laiką žmonės prie stovyklos laužo elgiasi taip, lyg būtų viena gyvybės forma. Galimas daiktas, jie visi kartu atsistos, visi kartu pradės šokti, visi kaip vienas užtrauks tą pačią dainą. Tada bus likęs tik žingsnelis iki troškimo veikti visiems kartu, iki bendro sprendimo kartu patraukti į kelionę ar mūšį, pradėti statybas ar šventę.

Tas pats tinka ir šiandien. Lyderiui – ar kokio nors reikalo šalininkui – viešas kalbėjimas yra svarbiausias įrankis skatinant empatiją, sukeliant susižavėjimą, dalijantis žiniomis ar įžvalgomis ir žadinant bendrą svajonę.

Tiesą sakant, ištartas žodis jau įgijo naujų galių. Dabar mūsų stovyklavietė yra visas pasaulis. Kur nors vieną kartą pasakytą kalbą internete gali pamatyti ir išgirsti milijonai žmonių. Kaip kadaise spausdinimo presas labai padidino rašytojų galias, taip dabar internetas nepaprastai išplečia kalbėtojų įtaką. Bet kurioje pasaulio vietoje bet kuris žmogus, turintis interneto prieigą

(tikėtina, kad maždaug po dešimtmečio prie pasaulinio tinklo bus prisijungęs kiekvienas mūsų planetos kaimelis), gali į namus pasikviesti garsiausių pasaulio mokytojų ir mokytis tiesiai iš jų. Senovinis pasakojimo menas staiga įgijo globalų mastą.

Ši revoliucija įžiebė viešojo kalbėjimo atgimimą. Daugelis iš mūsų metų metus kentėme ilgas, nuobodžias paskaitas universitetuose, nesibaigiančius pamokslus bažnyčioje ar nykiai nuspėjamas agitacines politikų kalbas. Taip neturėtų būti.

Gera kalba įelektrina erdvę ir keičia klausytojų požiūrį į pasaulį. Gera kalba galingesnė už bet kurį rašytinį tekstą. Rašydami vartojame žodžius. Kalbėdami įgyjame visiškai naujų įrankių. Kai žiūrime į kalbėtojos akis, klausomės jos balso tono, juntame jos baimę, protą, išmintį ir aistrą, iš tikrųjų stebime visų mūsų pasąmonėje glūdinčius gebėjimus, tobulintus šimtus tūkstančių metų. Gebėjimus, kurie gali pažadinti, įkvėpti, suteikti jėgų.

Maža to, dabar oratoriai turi visas galimybes sustiprinti šiuos gebėjimus taip, kaip senovės žmonės net sapnuoti nesapnavo. Juk kalbėdami galime parodyti – čia ir dabar, puikiausios kokybės – bet kokį vaizdą, kokį tik žmogus gali nufotografuoti ar įsivaizduoti. Galime įpinti filmą ar muziką. Galime naudotis paieškos sistemomis, pateikiančiomis visas žmonijos žinias kiekvienam, turinčiam išmanųjį telefoną.

Gera naujiena ta, kad oratoriaus įgūdžių galima išmokti. Be jokios abejonės. O tai reiškia, kad atsiranda nauja ypatinga galia, galinti suteikti naudos kiekvienam, jaunam ar senam. Ji vadinasi iškalbos raštingumas. Gyvename tokiais laikais, kai geriausias būdas paveikti pasaulį ir palikti jame pėdsaką turbūt jau nebėra laiškas leidinio redaktoriui ar išleista knyga. Galbūt paprasčiausiai užtenka atsistoti ir ką nors pasakyti, nes ir žodžiai, ir aistra, su kuria jie tariami, dabar gali apskrieti pasaulį neįtikėtinai greitai.

Dvidešimt pirmame amžiuje iškalbos raštingumą reikėtų dėstyti kiekvienoje mokykloje. Tiesa, prieš prasidedant knygų erai, kalbėjimo menas buvo laikomas būtina svarbiausių mokymų dalimi (kartu su logika, gramatika, geometrija, astronomija ir muzika) ir vadinamas senoviniu žodžiu – retorika. Šiandien, interneto laikais, turėtume atgaivinti šį taurų meną ir padaryti jį ketvirtąja svarbiausia švietimo sritimi – rašymas, skaitymas, aritmetika ir... retorika.

Šis žodis visų pirma reiškia „meną įtaigiai kalbėti“. Iš esmės toks yra šios knygos tikslas. Suteikti retorikai naujų formų moderniame pasaulyje. Pasiūlyti naudingų veiksmų siekiant naujojo iškalbos raštingumo.

Šiame kelyje gali padėti TED organizacijos patirtis, sukaupta per pastaruosius kelerius metus. TED prasidėjo kaip kartą per metus vykstanti konferencija, suburianti draugėn žmones iš technologijų, pramogų ir dizaino sričių (technology, entertainment and design – iš čia ir kilo organizacijos pavadinimas TED). Bet pastaraisiais metais organizacija smarkiai išsiplėtė ir apima bet kurią visuomenei įdomią temą. TED pranešėjai, norėdami, kad jų mintys pasiektų įvairių sričių specialistus, sako trumpas, rūpestingai parengtas kalbas. Dideliam mūsų džiaugsmui, tokia viešo kalbėjimo forma tapo labai populiari virtualioje erdvėje – nuo 2015 metų kasmet peržiūrima daugiau kaip milijardas TED kalbų.

Mūsų komanda dirbo su šimtais TED pranešėjų, padėdama jiems tobulinti kalbas ir jų pateikimo būdą. Tie nepaprasti žmonės visiškai pakeitė mūsų požiūrį į pasaulį. Per pastaruosius dešimt metų daug sykių karštai ginčijomės tarpusavyje, kokiu būdu TED kalbėtojams pavyko sulaukti šitiek sėkmės. Kaip organizatoriai, turėjome laimės stebėti juos iš labai arti ir ne kartą pasijutome sudominti ar įsiutinti, informuoti ar įkvėpti. Galėjome prieiti ir tiesiai paklausti jų patarimo, kaip parengti ir pasakyti nuostabią kalbą. Talentingųjų TED pranešėjų dėka gavome daugybę įžvalgų, kaip per kelias minutes pasiekti neįtikėtinų dalykų.

Todėl ši knyga – bendrų pastangų vaisius. Ji parašyta bendradarbiaujant su TED oratoriais ir mano talentingaisiais kolegomis, ypač Kelly Stoetzel, Bruno Giussani ir Tomu Rielly, kurie drauge su manimi kuruoja bei veda pagrindinius TED renginius ir jau ne vienus metus atlieka svarbiausią vaidmenį formuojant TED Talks („TED kalbos“) konferencijos pobūdį bei atvedant nuostabių kalbėtojų į mūsų sceną.

Mes taip pat naudojamės tūkstančių vietinių TEDx renginių kolektyvine išmintimi (norėdami vesti TEDx konferencijas, vietos organizatoriai kreipiasi dėl licencijos, suteikiančios leidimą organizuoti į TED panašius renginius savame regione. Kasdien pasaulyje vyksta kokie aštuoni ar devyni tokie renginiai). TEDx kuriamas turinys dažnai mus stebina ir žavi, plėsdamas mūsų supratimą apie viešo kalbėjimo galimybes.

TED misija – puoselėti veiksmingų idėjų sklaidą. Mums nesvarbu, ar tai vyksta renginiuose, vadinamuose TED, TEDx, ar kitur, kur kalbama viešai. Džiūgaujame išgirdę, kad kitų konferencijų organizatoriai nusprendžia į programą įtraukti TED stiliui būdingus pranešimus. Juk galiausiai idėjų savininkų nelieka. Jos ima gyventi savo gyvenimą. Esame laimingi, šiandien matydami retorikos meno atgimimą, kad ir kur būtų sakomos kalbos, kad ir kas jas sakytų.

Todėl šios knygos tikslas nėra tik paaiškinti, kaip rėžti kalbą TED konferencijoje. Jis gerokai platesnis. Šios knygos tikslas – paremti bet kurią viešo kalbėjimo formą, padrąsinti bet kurį pranešėją, siekiantį paaiškinti, įkvėpti, informuoti ar įtikinti, nesvarbu, ar jis tai daro verslo aplinkoje, švietimo institucijoje ar viešo renginio scenoje. Tiesa, daugelis šioje knygoje pateikiamų pavyzdžių paimta iš TED Talks konferencijų, ir ne tik todėl, kad tas istorijas žinome geriausiai. Kadangi pastaraisiais metais TED Talks sukėlė itin didelį susidomėjimą, esame tikri, kad galime nemažai patarti visiems, kuriems tenka kalbėti viešai. Mūsų nuomone, TED principai gali pakloti tvirtus pagrindus iškalbos raštingumui plačiąja prasme.

Todėl šioje knygoje nerasite konkrečių patarimų, kaip pasakyti tostą vestuvėse, įtikinti klientą ar skaityti paskaitą universitete. Tačiau rasite patarimų bei įžvalgų, naudingų minėtais atvejais ir bet kada, kai reikia kalbėti prieš auditoriją. Be to, mes tikimės, kad pakeisite nuomonę apie viešąsias kalbas ir suprasite, kokia tai jaudinanti, kiek daug galių suteikianti veikla.

Senųjų stovyklų laužai įžiebė naują ugnį. Ugnį, kuri sklinda iš vieno proto į kitą, iš vieno ekrano į kitą – taip atėjus laikui įsižiebia naujos idėjos.

Visa tai svarbu. Kiekvienas prasmingas žmogaus pažangos elementas atsirado tik todėl, kad žmonės vieni su kitais dalijosi mintimis ir jas įgyvendindami bendradarbiavo tarpusavyje. Nuo pirmosios komandos, į kurią susibūrę mūsų protėviai drauge sumedžiojo mamutą, iki Neilo Armstrongo pirmojo žingsnio Mėnulyje, visais laikais stulbinami bendri žmonijos pasiekimai prasidėdavo nuo ištartų žodžių.

Dabar mums to reikia labiau negu bet kada. Idėjos, kurios padėtų spręsti skaudžiausias mūsų problemas, dažnai lieka neišgirstos, nes tie nuostabūs žmonės, kurių galvose jos gimsta, pritrūksta drąsos ar žinių, kaip rezultatyviai dalytis jomis su kitais. Tai tragedija. Šiais laikais, kai puikiai pristatyta puiki mintis apskrieja pasaulį šviesos greičiu ir pasėja sėklas milijonuose protų, labai svarbu suprasti, kaip sėkmingai paleisti ją į kelią, – tai nepaprastai naudinga ir jums, būsimam pranešėjui, ir mums visiems, trokštantiems sužinoti, ką ketinate pasakyti.

Ar jūs pasiruošę?

Eikime ir uždekime ugnį.

CHRIS ANDERSON

2016 metų vasaris

Informacija

Autorius: Chris Anderson
Leidėjas: Tyto alba
Išleidimo metai: 2017
Knygos puslapių skaičius: 312
Formatas: 15x22, kieti viršeliai
ISBN ar kodas: 9786094662386

Pirkėjų atsiliepimai

Atsiliepimai išfiltruojami pasirinkus eilutę

5 4
4 0
3 0
2 0
1 0
5 4 atsiliepimai
Rašyti atsiliepimą

Parašykite atsiliepimą apie „TED Talks. Viešasis kalbėjimas“

Būtina įvertinti prekę
2017-06-13

neabejoju, kad visi, kurie šią kyngą ne tik skaitys, bet ir dirbs su ja, tai pasieks gerų rezultatų darydami savo pranešimus ir ne tik.

2017-06-01

jau skaitau knyga ted talks, kol kas patinka. daug patarimu kaip savo pranesima padaryti idomesni ir labiau prisimenama

2017-05-30

pradėjau skaityti. kolkas atrodo puiki knyga

2017-05-30

Rekomenduoju