✅ Žaislai ir žaidimai -25% PIGIAU! Naršykite čia >> ✅
Andrzej Szczeklik (Andžejus Ščeklikas, 1938) - profesorius, habil.dr., Krokuvos Jogailos universiteto Vidaus ligų katedros vedėjas, širdies ir plaučių ligų specialistas. Daugelio prestižinių apdovanojimų, Londono Karališkojo medicinos koledžo, Lenkijos mokslo fondo laureatas.
2003 metais išėjusi jo knyga "Katharsis" išversta į prancūzų, vengrų, anglų, rusų ir ispanų kalbas. 2008 metais "Kora" buvo nominuota garbingiausiai Lenkijos literatūrinei Nikės premijai gauti.
Ši knyga "Kora" - labai asmeniškas A. Szcekliko vadovas po mediciną ir humanistiką, kuriame kompetentingas naujosios biologijos dėstymas susiejamas su intuicija menininko, žinančio, kad ir fizinė sveikata dar nėra viskas, nes būti žmogumi - tai ir klausti apie rytdieną, apie sielą, apie gyvenimo prasmę, apie begalybę.
"Kora graikiškai yra mergaitė. Ir akies vyzdys. Pasak graikų, sielą mažos mergaitės pavidalu galima išvysti akies vyzdyje. Iš kur jie galėjo žinoti, kad vyzdys yra vienintelis langelis, atveriantis vaizdą į smegenis, į regos nervus? O kur šiandien dėjosi siela? Ką mums apie ją sako medicina? Ar ji irgi ieško savo sielos? Taip, ieško savo senuose pasauliuose - kažkur tarp gyvenimo ir mirties, sveikatos ir ligos, mokslo ir meno, o taip pat - meilėje.
Tad eime ieškoti drauge su ja. Tegu ji mus veda. Mūsų laukia žygis ieškoti sielos. Medicinos sielos."
Andrzej Szczeklik
"Rašydamas apie daugybę praktinių medicinos problemų, autorius sugebėjo pakilti iki filosofinio-mokslinio jų apibendrinimo, viską apjungdamas puikia menine forma. Stebėtina, kaip sumaniai jis manipuliuoja istoriniais faktais, siedamas juos su naujausiais medicinos ir ne vien jos atradimais."
Akademikas Jurgis Brėdikis
"Šiuolaikinėje visuomenėje nemažai dėmesio susilaukiant diskusijoms eutanazijos, dirbtinio apvaisinimo, žmogaus genomo tyrimo ir kitais medicinos sferoje iškylančiais klausimais, Andrzejaus Szczekliko knyga primena, kad medicina nėra ir nebuvo vien tikslusis mokslas, siekiantis tik suregistruoti ir suklasifikuoti fizinius simptomus, kuriems būtų galima pritaikyti aiškų algoritmą ir manyti, kad gydytojo darbas jau beveik atliktas. Nuo pat pirmųjų knygos puslapių autorius, pats būdamas praktikuojantis gydytojas, pateikia situacijas iš savo praktikos ir parodo, kaip svarbu su kiekvienu pacientu rasti ryšį ir įsiklausyti į jo pasakojimą. Pabrėžiama, kad dažnas ligonis, net ir mirtinas, ne tik tikisi pasveikti, bet ir laukia iš gydytojo kiek daugiau nei vien „techninės“ pagalbos, o gydytojo pareiga esanti rūpintis ne tik paciento kūnu, bet ir jo „siela“. Szczekliko manymu, šiuolaikinė medicina neturėtų atmesti sielos egzistavimo, sielos, kurią graikai vaizdavo kaip „mažą lėlytę, matomą per akies vyzdį, todėl pavadino ją kora“ (p. 46).
Szczeklikas aprašo medicinos istoriją nuo antikos laikų, koncentruodamasis į tai, kaip mokslininkai ir medikai, veikiami savo laikotarpio pasaulėžiūros, suprato ligas ir gydymą. Knygoje nemažai įdomių faktų iš medicinos istorijos, be to, autorius pateikia ir savo nuomonę apie įvairius tyrimus, gydytojo atsakomybę ir medicinos etiką. Knyga turėtų būti įdomi tiek medikams, tiek platesnio rato skaitytojams, nes yra parašyta lengvu stiliumi, o svarstomų klausimų spektras labai platus: nuo konkrečių klinikinių atvejų iki naujausių tyrimų kamieninių ląstelių, DNR, RNR srityse. Šios knygos privalumu galima laikyti autoriaus bandymą pažvelgti į medicinos sferoje sprendžiamas problemas per filosofijos, meno ir poezijos prizmę."
Aistė Bartkienė
Iš lenkų kalbos vertė Kazys Uscila
Autorius: | Andrzej Szczeklik |
Leidėjas: | Mintis |
Išleidimo metai: | 2010 |
Knygos puslapių skaičius: | 256 |
Formatas: | 15x21, kieti viršeliai |
ISBN ar kodas: | 9785417010101 |
Atsiliepimai išfiltruojami pasirinkus eilutę