✅ Žaislai ir žaidimai -25% PIGIAU! Naršykite čia >> ✅

Karel Čapek (1890 m. sausio 9 d., Male Svatonovice, Čekija – 1938 m. gruodžio 25 d., Praha, Čekija) – čekų rašytojas, dramaturgas, kritikas.

Karel Čapek knygos

Rasta: 1
Rasta: 1

Išgarsėjo mokslinės fantastikos knygomis, socialinėmis utopijomis, buvo septynis kartus nominuotas Nobelio premijai.


Žinomiausi jo darbai – fantastinės knygos „R.U.R“ ir „Karas su salamandromis“.


Karel Čapek gimė nedideliame Šiaurės Čekijos kaime prie Trutnovo miesto. Rašyti pradėjo 14 metų, pirmuosius apsakymus rašė kartu su broliu Josef Čapek. Turėjo seserį Heleną, tačiau su broliu juos siejo kur kas artimesnis ryšys. Karel buvo jauniausias iš trijų vaikų.

Baigė filosofijos ir estetikos studijas Prahos Karlo universitete, ten įgijo bakalauro laipsnį, vėliau studijavo filosofiją Berlyne ir Paryžiuje. Nuo 1917 metų dirbo žurnalistinį darbą įvairiuose leidiniuose, buvo kultūros, politikos skyrių redaktorius, dirbo Prahos teatre Divadlo na Vinohradech dramaturgu.

Pirmajame pasauliniame kare Karel Čapek nedalyvavo dėl silpnos sveikatos. Jau vėliau dėl ligos jis atsisakė ir pretenduoti į Tarptautinio PEN klubo prezidentus, nors 1925 metais pats įkūrė Čekoslovakijos PEN klubą ir buvo pirmasis jo vadovas.

Pirmoji jo kaip rašytojo sėkmė buvo knyga „R.U.R“ (Rosumovi Univerzální Roboti, liet. Rosumo universalūs robotai), išleista 1921 m. Ši distopija jau 1922 m. buvo išversta į anglų kalbą. Joje pirmą kartą buvo pavartotas terminas „robotai“, kuris vėliau įsitvirtino visame pasaulyje. Nors buvo manoma, kad termino autorius yra Karel Čapek, jis pats atskleidė, kad šį terminą sukūrė jo brolis. Termino kilmė – daugelyje slavų kalbų vartojamas žodis „robota“, reiškiantis darbą.

1935 metais K. Čapek po ilgos draugystės vedė aktorę Olgą Scheinpflugovą.

Karel Čapek septynis kartus pretendavo į Nobelio literatūros premiją, tačiau jos negavo. Šis faktas sieja jį su kitu itin populiariu distopijų autoriumi Aldous Huxley - pastarasis buvo nominuotas Nobelio premijai devynis kartus. Ir Aldous Huxley, ir George Orwell kūriniai buvo įkvėpti Karel Čapek. Visų šių autorių kūrybai būdinga savita ir originali modernaus gyvenimo interpretacija, groteskas, satyra, praeities idilė ir fantastinės ateities prognozės.

Antrojo pasaulinio karo metais rašytojas priešinosi tiek komunizmui, tiek fašizmui. Naciams okupavus Čekoslovakiją, buvo paskelbtas visuomenės priešu, tačiau atsisakė galimybės trauktis į Angliją.

Silpnos sveikatos Karel Čapek peršalo remontuodamas šeimos vasarnamį ir 1938 m. mirė nuo plaučių uždegimo. Naciai kurį laiką nežinojo apie jo mirtį ir po kelių mėnesių atvyko jo suimti. Sužinoję, kad rašytojas miręs, suėmė ir tardė jo žmoną, o vėliau suėmė ir brolį, kuris mirė koncentracijos stovykloje 1945 metais.