Friedrich Nietzsche (1844 m. spalio 15 d., Rekenas, Vokietija - 1900 m.

Friedrich Nietzsche knygos

Rasta: 7
Anapus gėrio ir blogio: ateities filosofijos preliudija | Friedrich Nietzsche
-10% su kodu: PATOGU
9,16 
10,18 
Turime sandėlyje
Štai taip Zaratustra kalbėjo | Friedrich Nietzsche
-25% su kodu: PATOGU
11,95 
15,93 
Turime sandėlyje
Apie istorijos naudą ir žalą gyvenimui | Friedrich Nietzsche
-10% su kodu: PATOGU
Antikristas | Friedrich Nietzsche
-26% su kodu: PATOGU
11,39 
15,39 
Turime sandėlyje
Ecce homo | Friedrich Nietzsche
-10% su kodu: PATOGU
5,84 
6,49 
Turime sandėlyje
Rasta: 7

rugpjūčio 25 d., Veimaras, Vokietija) - vokiečių mąstytojas, filosofas, rašytojas, kompozitorius, poetas.


Nietzsche gimė Rekene, netoli Leipcigo, protestantų pastoriaus šeimoje. Mokėsi garsioje Landesschule Pforta gimnazijoje, kur studijavo antikos tekstus, bandė rašyti, troško tapti muzikantu. Baigęs gimnaziją studijavo teologiją ir filologiją Bonos universitete, vėliau tesė mokslus Leipcigo universitete.


Kartą senų knygų parduotuvėje Leipcige, Nietzsche netyčia surado Arthur'o Schopenhauer'io knygą "Pasaulis kaip valia ir vaizdinys", kurį paliko jam didelį įspūdį ir turėjo įtakos tolesniam jo likimui.


24 metų amžiaus Nietzsche buvo pakviestas dirbti profesoriumi Bazelio universitete - tai buvo precedento Europos universitetuose neturintis įvykis. Šiame universitete Friedrich Nietzsche beveik 10 metų dėstė klasikinę filologiją.


Per Prancūzijos-Prūsijos karą dirbo sanitaru, lydėdamas traukinį su ligoniais apsikrėtė dizenterija ir difteritu ir vos nemirė.


1868 m. susipažino su kompozitoriumi Wilhelm Richard Wagner. Juos ilgus metus siejo draugystė, bet vėliau bendravimas nutrūko, nes daugeliu klausimų Wagner'io ir Nietzsche požiūriai labai skyrėsi. Be to kompozitorius buvo žymiai vyresnis ir jam nepatiko Nietzsche prieštaravimai - jo filosofiniai ieškojimai Wagneriui atrodė nerimti ir neverti dėmesio.


Friedrich Nietzsche visada buvo silpnos sveikatos. Jau nuo 18 metų jis kentė stiprius galvos skausmus, jį kankino nemiga, o sulaukus 30-ties sveikata dar pablogėjo. Jis beveik apako, jį nuolat kankino galvos ir skrandžio skausmai, kuriuos jis gydė opiatais.
1879 m. išėjo iš universiteto. Visą likusį gyvenimą jis kovojo su vis labiau ryškėjančia psichikos liga.
Išėjęs iš universiteto Friedrich Nietzsche dešimt metų keliavo, gyveno Italijoje ir Šveicarijoje. Nuo 1880 m. gyveno ir gydėsi slaugos namuose Jena, vėliau pas motiną. Nepaisant ligos, 1879-1889 m. buvo patys produktyviausi Friedrich Nietzsche biografijoje, šiuo laikotarpiu jis sukūrė geriausius ir žinomiausius savo kūrinius. 1889 m. psichikos liga paūmėjo. 1889 m. sausio mėn. Turino gatvėje Nicoje Nietzsche patyrė priepuolį. Jis buvo perkeltas į psichiatrijos ligoninę, o vėliau atiduotas šeimos globai.


Nietzsche niekada nebuvo vedęs ir neturėjo vaikų. Jo gyvenime, žinoma, buvo moterų ir jis kelis kartus piršosi, tačiau jo pasiūlymai nebuvo priimti.


1900 m. Friedrich Nietzsche mirė.