Ezopas (apie 620 m. pr. Kr. – m. apie 560 m. pr. Kr.) – legendinis graikų pasakėtininkas.

Ezopas knygos

Rasta: 3
Rasta: 3

Šiandien Ezopo vardą žino kone kiekvienas, nes jam priskiriamos dauguma populiarių pasakėčių. Tačiau iš tiesų niekas nežino ar Ezopas iš tiesų egzistavo, nes apie jį neišliko beveik jokių žinių.

Vienuose mituose pasakojama, kad jis buvo iš vergijos išlaisvintas vergas, kituose manoma, kad Ezopas buvo tiesiog sugalvotas, o vėliau niekas nežinojo kuo tikėti.

Dar viena populiari legenda teigia, kad Ezopas galėjo būti vienu iš septynių išminčių, kurie keliaudavo ir pasakodavo istorijas karaliams, vargšams, dvarininkams ir visiems, kas norėjo ir galėjo klausytis. Viduramžiais buvo sukurta dar egzotiškesnių pasakėtininko kilmės legendų.

Ezopas šiandien vadinamas pasakėčių žanro pradininku ir daugybė visiems žinomų istorijų priskiriamos būtent jam. Ir ne tik tos, kurios kurtos autoriaus menamu gyvenamuoju laikotarpiu, bet gerokai vėlesnės, vis dar yra pasakojamos Ezopo vardu. Taigi, šis vardas nurodo labiau žanrą nei tikrąją kūrinio autorystę.

Visos Ezopui priskiriamos pasakėčios į vieną vietą surinktos ir paskelbtos buvo tik prabėgus beveik trims šimtams metų po jo mirties (jei visgi manytume, kad Ezopas egzistavo). Tą maždaug 300 m. pr. Kr. padarė atėnietis oratorius Demetrijas Falerietis. Vėliau Ezopo pasakėčių rinktinė buvo perrašyta dar ne kartą, nuolat pildoma ir kito.

Ezopo pasakėčių veikėjai, dažniausiai, yra gyvūnai, kartais daiktai. Jiems visiems būdingos žmogiškos savybės ir iškyla žmogiškos problemos. Pasakėčios – trumpi alegoriniai tekstai, kurie visada baigiasi aiškiu pamokymu. Šio žanro kūriniuose akcentuojama tiesa, išmintis, drąsa, draugystė, sumanumas, darbštumas bei kitos teigiamos vertybės. Taip pat visada juokiamasi iš pasipūtusių personažų, kvailių bei tinginių.

Knyga „Ezopo pasakėčios“ į lietuvių kalbą pirmą kartą išversta 1706-ais metais. Nuo tada rinktinė sulaukė ne vieno leidimo, buvo pildoma bei taisoma. Taip pat Ezopo pasakėčios pritaikytos ir vaikams, o šių istorijų motyvai pasirodo ir kitų autorių kūriniuose, ir ne tik knygose, bet ir spektakliuose, filmuose ar animaciniuose filmukuose.

„Ezopo pasakėčios“ prajuokina ir pamoko, šias istorijas smagu skaityti, kartu su visa šeima, tad kviečiame vertingą klasiką įsigyti internetu.