Iki 12.20 12:00 val. pateiktus ir apmokėtus užsakymus - pristatysime į paštomatus Lietuvoje iki Šv. Kalėdų! Daugiau  ČIA >>

Euripidas (g. 480 pr. Kr. Salamite – m. 406 m. pr.

Euripidas knygos

Rasta: 2
Tragedijos: Trojietės, Hekabė, Andromachė | Euripidas
-10% su kodu: PATOGU
5,34 
5,93 
Turime sandėlyje
Rasta: 2

Kr., Makedonijoje) – senovės Graikijos dramaturgas, kurio kūriniuose vyravo psichologizmas, o ne dieviškoji lemtis, kaip buvo įprasta tuo metu. Euripido biografijoje teigiama, kad jis gimė svarbaus graikų mūšio prieš persus dieną, Salamino saloje, į kurią jo tėvai pateko bėgdami nuo artėjančios priešo kariuomenės. Dramaturgo šeima buvo gana pasiturinti, nors duomenys apie ją prieštaringi, o ypač apie Euripido motiną bei jos kilmę.

Jaunasis Euripidas buvo susidomėjęs sportu ir net norėjo dalyvauti olimpinėse žaidynėse, vėliau ėmėsi menų, susibičiuliavo su įvairiais garsiais to meto filosofais.

Autorius gyveno amžiuje, kuriame drama ypač klestėjo. Euripidas buvo Anaksagoro, Protagoro ir Prodiko mokinys bei Sokrato bičiulis. Aischilas, Sofoklis ir Euripidas buvo trys dramaturgai, kuriems šiandien priskiriami visi svarbiausi dramaturgijos raidos nuopelnai.

Eurpidas per savo gyvenimą parašė apie devyniasdešimt tragedijų. Iki šių dienų išliko septyniolika, tarp jų „Alkestidė“, „Elektra“, „Heraklidai“, „Hipolitas Apvainikuotasis“, „Hekabė“, „Heraklis“, „Medėja“, „Orestas“ ir kitos.

Lietuvos skaitytojams prieinama knyga „Tragedijos: Trojietės, Hekabė, Andromachė“, kur pirmą kartą mūsų kalba publikuotos šios tragedijos, vienijamos bendros Trojos karo temos. Autoriaus kūriniuose ypač ryškus moterų portretai bei jų vidinė kova tarp moralinių vertybių ir bandymo išgyventi.

Euripido kūriniai atvertė naują dramaturgijos puslapį. Pagrindiniai jo kūrybos bruožai gerokai skyrėsi nuo to paties laikmečio kolegų. Dramaturgo kūriniai pasižymi sudėtingu veiksmu, dramose jautriai analizuojamas žmogus, jo vidiniai išgyvenimai, jausmai ir emocijos. Euripido vaizduojami žmonės negali atsispirti aistroms, yra ydingi, kūriniuose gausu įvairių ginčų, monologų bei dialogų. Savo tragedijose autorius bandė perteikti netradicinę pasaulėžiūrą, ieškojo naujų kūrybos formų.

Euripido dramose juntamas ir kritinis požiūris tradicinės graikų religijos atžvilgiu. Už savo požiūrį jis buvo pajuokiamas kitų autorių, kurie kurdami komedijas nevengė pasišaipyti. Teigiama, kad pats Euripidas buvo vienišius ir didelių kompanijų bei susibūrimų vengė. Gyvenimo pabaigoje jis, karaliaus kvietimu, apsigyveno Makedonijoje.

Šios asmenybės darbai padarė didelę įtaką dramaturgijai, iki šių dienų statomi spektakliai, o dramos įdomios net ir šiuolaikiniam žmogui. Kviečiame susipažinti su autoriaus kūryba ir knygų patogiai įsigyti internetu.