NEMOKAMAS pristatymas nuo 20€ į paštomatus Lietuvoje! Daugiau ČIA >>

Ernestas Hemingvėjus (angl. Ernest Miller Hemingway; 1899 m. liepos 21 d., Čikaga – 1961 m.

Ernestas Hemingvėjus (Ernest Hemingway) knygos

Rasta: 7
Rasta: 7

liepos 2 d., Kuba) – amerikiečių rašytojas, „prarastosios kartos“ atstovas, Nobelio literatūros premijos laureatas (1954).


Žymiausi kūriniai: „Senis ir jūra“, „Atsisveikinimas su ginklais“, „Kam skambina varpai“.

Ernestas Hemingvėjus gimė Ilinojaus valstijoje Ouk Parke. Tėvas buvo gydytojas, dažnai vykdavo į indėnų rezervatus ir kartu pasiimdavo sūnų. Trečiojo gimtadienio proga Ernestas gavo dovanų meškerę ir pirmą kartą išvyko su tėvu žvejoti. 8-erių metų Hemingvėjus žinojo visų medžių, gėlių, paukščių, gyvūnų ir žuvų pavadinimus. Tėvas tikėjosi, kad sūnus susidomės gamtos mokslais ir seks jo pėdomis - taps gydytoju.
Motina buvo namų šeimininkė ir augino vaikus, tačiau labai mėgo muziką, todėl norėjo, kad muzikuotų ir jaunasis Hemingvėjus - ji vertė jį groti violančele ir giedoti bažnyčios chore. Ji tikėjo, kad sūnus gabus muzikai.

Pats Hemingvėjus mėgo skaityti ir klausytis senelio (kurį vėliau daug kartu minėjo savo romanuose) pasakojimų. 12-mečiui Ernestui senelis padovanojo šautuvą - nuo tada medžioklė tapo didžiąją Hemingvėjaus aistra.

Jaunystėje Hemingvėjus buvo labai stiprus ir sveikas berniukas, labai mėgo futbolą ir boksą.
Pirmuosius kūrinius išspaudino mokyklos žurnale. Baigęs vidurinę mokyklą, pradėjo dirbti Kanzas Sičio laikraštyje „Star”, kur rašė apie gaisrus, muštynes, nusikaltėlius, vagystes. Dėl apžvalgų tematikos dažnai lankydavosi kalėjime.

Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui Hemingvėjus tarnavo Raudonajame kryžiuje Italijoje. Dėl blogo regėjimo galėjo būti tik  vairuotoju.

Po karo grįžo į Ameriką ir įsidarbino Mičigane žurnalistu. 1921 m. išvyko į Paryžių kaip laikraščio „Toronto Star“ užsienio korespondentas. Prancūzijoje pateko į Gertrūdos Stain ratą, kur susipažino su E. Pound, Francis Scott Fitzgerald, S. Andersen ir kt. Tuo metu pasirodė jo romanas „Fiesta“.

Per savo literatūrinę karjerą Hemingvėjus kelis kartus išgyveno kūrybinę krizę, nuo kurios gelbėdavosi keliaudamas. Vienos tokios krizės metu jis išvyko į kelionę po Afriką.

Naujas kūrybinis pakilimas susijęs su Ispanijos revoliucija, kuomet jis dirbo karo korespondentu. Šiuo metu parašytas romanas „Kam skambina varpai“.

Kūrybinė krizė vėl užklupo Antrojo pasaulinio karo pabaigoje. Po karo 1949 m. Hemingvėjus persikėlė gyventi į Kubą. Čia parašė istoriją „Senis ir jūra“, kuri apdovanota Pulitzerio premija. 1954 metais, rašytojas buvo apdovanotas Nobelio literatūros premija.

Po karo, Hemingvėjus labai daug keliavo, daugiausia po Afriką.

1960 m. grįžo į Ameriką. Buvo aišku, kad Hemingvėjus serga. Jį kankina persekiojimo manija ir depresija. Hemingvėjus buvo paguldomas į psichiatrinę ligoninę, tačiau gydymas nepadėjo.
1961 m. liepos 2 d. savo namuose rašytojas nepalikęs jokio atsisveikinimo laiško nusišovė savo mėgstamu šautuvu.

Praėjus penkiasdešimčiai metų po mirties FTB paviešino informaciją apie Ernestą Hemingvėjų:  jis tikrai buvo sekamas, jo namuose buvo įmontuotos pasiklausymo „blakės“, jis pokalbių telefonu buvo klausomasi  net psichiatrijos ligoninėje.




Įdomūs faktai apie E. Hemingvėjų:



  • Sirgo peirofobija (baimė viešai kalbėti) ir niekada netikėjo net pačiais nuoširdžiausiais skaitytojų ir gerbėjų pagyrimais.

  • Hemingvėjus buvo plaukikas, snaiperis, matadoras, jūrininkas, slidininkas, kariškis, rašytojas, žurnalistas ir, žinoma, kačių mylėtojas. 1957 metais jo viloje specialioje patalpoje gyveno 57 katės.

  • Pergyveno penkis karus, keturias avarijas ir dvi aviakatastrofas.

  • 1919 m. Ernestas buvo vienas iš pirmųjų sužeistų amerikiečių kareivių. Jį sužeidė skeveldra kovotojams priešakinėse fronto linijose dviračiu vežant saldainius ir cigaretes.

  • Karo Ispanijoje metu viename iš apkasų jis susipažino su prancūzų karo pilotu Antoine de Saint-Exupéry.

  • Ilgą laiką buvo stebimas JAV Fedaralinio tyrimų biuro.

  • Buvo vedęs keturis kartus.

  • Gydant psichiatrinėje ligoninėje Hemingvėjui buvo taikomas elektros šokas, nuo kurio jis prarado atmintį ir galimybę rašyti.

  • Nusišovė šautuvu Vincenzo Bernardelli - šis modelis dabar vadinamas Hemingway.