Doris May Lessing (mergautinė pavardė Tayler, g. 1919 m. spalio 22 d. – m. 2013 m.

Doris Lessing knygos

Rasta: 2
Rasta: 2

lapkričio 17 d.) – kultinė, rafinuotoji britų rašytoja, 2007 m. jai skirta Nobelio literatūros premiją.

Doris Lessing gimė 1919 m. spalio 22 d. Persijoje (dabar Iranas). 1925 m. tėvai persikėlė į Zimbabvę. Metai, praleisti Afrikos gilumoje, vėliau tapo neišsenkančiu kūrybos šaltiniu.
Iki keturiolikos metų mokėsi Romos katalikų vienuolyno mergaičių mokykloje Salisburyje, kurios taip ir nebaigė. Daugiau Doris nesimokė. Jaunystėje dirbo slaugytoja, telefono operatore, žurnaliste.
1939 m. ištekėjo už pirmojo vyro Franko Visdomo, su kuriuo susilaukė dviejų sūnų. Su pirmuoju vyru išsiskyrė 1943 m.
1945 m. sutiko vokiečių emigrantą Gotfrydą Lesingą, su kuriuo susituokė ir susilaukė sūnaus. 1949 m. santuoka su Gotfrydu Lesingu iširo ir Doris, Afrikoje palikusi brolį, pirmąjį vyrą, du sūnus ir antrąjį vyrą, su jauniausiu sūnumi išvyko iš Afrikos į Londoną siekti rašytojos karjeros.

Doris Lessing rašė ne tik romanus, bet ir apsakymus, pjeses, publicistiką.
Pimasis jos romanas "The Grass is Singing" pasirodė 1949 m. Vėliau ji daug rašė apie Pietų Afriką, o jos romano "Children of Violence" (19519-1959) veiksmas vyksta būtent ten.
Visuose kūriniuose rašytoja vienaip ar kitaip gvildena socialines problemas. Jaunystėje Doris Lessing vos neįstojo į komunistų partiją (kuria vėliau nusivylė), o jos vėlyvieji romanai turi ryškų feministinį atspalvį (ypač 1961 m. pasirodęs romanas "Auksiniai užrašai" ("The Golden Notebook").
Vėliau rašytoja susidomėjo fantastika ir mistika. Šis susidomėjimas labai ryškus romanuose "Briefing for a Descent into Hell" (1971) ir romanų cikle "Canopus in Argos: Archives" (1979-1983). Pagal vieną iš šio ciklo romanų Pilypas Stiklo 1982 m. sukūrė operą.

Apdovanojimai:
Mediči premija (Prancūzija)
Ispanijos Astūrijos princo literatūros premija
Somerseto Maugham'o britų apdovanojimas
Tarptautinė Grinzane Cavour premija
David Cohen apdovanojimas už nuopelnus britų literatūroje
The Times paskelbė, kad "50 didžiausių britų rašytojų nuo 1945 m." sąraše Doris May Lessing užėmė penktą vietą
Nobelio literatūros premija
Doris May Lessing atsisakė britų imperijos kavalieriaus ordino, nes, anot jos, Britų imperija neegzistuoja