Dantė Aligjeris (Dante Alighieri, 1265 m. Florencija - 1321 m. rugsėjo 13 d., Ravena) – vėlyvųjų viduramžių italų poetas.

Dantė Aligjeris (Dante Alighieri) knygos

Rasta: 5
Dieviškoji komedija (Mokinio skaitiniai) | Dantė Aligjeris (Dante Alighieri)
-10% su kodu: PATOGU
Rasta: 5

Jo vardą išgarsinusi „Dieviškoji komedija“ laikoma italų literatūros šedevru.

Nors tiksli Dantės gimimo data nežinoma, ją tyrėjai skaičiuoja pagal pirmąją „Dieviškosios komedijos“ eilutę, kur lyrinis subjektas sako įveikęs „pusę gyvenimo kelio“. Poetas gimė Florencijoje, aristokratų šeimoje, jo protėviai dalyvavo Kryžiaus karuose. Dantes tėvas Šventosios Romos imperatoriaus ir popiežiaus konflikto metu palaikė pastarąjį. Kai popiežininkų grupuotė pralaimėjo, Alighieriai nesulaukė didesnių bausmių ir, manoma, džiaugėsi išsaugota socialine padėtimi.

Būdamas dvylikos, Dante Alighieri buvo sužadėtas su Gemma di Manetto Donati.


Būdamas devynerių metų Dante pirmą kartą pamatė kaimynystėje gyvenančią tėvo draugo dukrą Beatrice Portinari ir suprato sutikęs tikrąją gyvenimo meilę. Vėliau pamatė ją po 9 metų, jau vedusią moterį. Jai poetas paskyrė kūrinį Vita Nuova, kuriame apdainavo savo jausmus. Šis kūrinys išgarsino Dante. Vėliau Dante skyrė Beatricei dar ne vieną sonetą. Beatricė mirė 1290 m. 1291 m. Dante vedė Gemma di Manetto Donati, su kuria susilaukė septynių vaikų - šešių sūnų ir dukters.

Nors tikslių žinių apie Dante Alighieri išsilavinimą nėra, manoma, kad jis galėjęs mokytis namuose arba pradinėje mokykloje prie bažnyčios ar vienuolyno. Žinoma, kad jis tikrai domėjosi Toskanos poetų kūryba, o vėliau ir romėnų klasikais – Ciceronu, Ovidijumi ir Vergilijumi, kurį italų poetas ypač vertino.

Florencija tuo metu buvo atskira valstyė, o Dante aktyviai dalyvavo jos politiniame gyvenime. Jo šalininkams pralaimėjus, 1302 m. Dante Alighieri turėjo palikti Florenciją ir niekada į ją nebegrįžo. Sugrįžti galėjo tik sumokėjęs baudą, priešingu atveju, jo laukė bausmė - būti sudegintam ant kuolo. Dantės turtą nusavino politiniai oponentai. Jam neliko nieko kita, kaip persikelti į Veroną. 1308-1309 m. jis atvyko į Paryžių, vėliau persikėlė į Raveną. Nors visada troško sugrįžti į gimtąją Florenciją, kelių orumą žeminančių kvietimų atsisakė. Ravenoje gyveno paskutinius šešerius metus, glaudėsi pas kunigaikštį Guido I da Polenta. Susirgo maliarija ir 1321 m. mirė.

Vėlyvaisiais viduramžiais buvo įprasta tiek poeziją, tiek kitus literatūros kūrinius rašyti lotynų kalba, tačiau tokia forma kūriniai buvo prieinami tik visuomenės elitui, labiausiai mokytiems visuomenės nariams. XIV a. pradžioje Dante Alighieri išleido traktatą „Apie šnekamosios kalbos grožį“, kuriame gynė liaudies kalbą ir pareiškė, kad šnekamoji kalba ne mažiau tinkama kūrybai. Skirtingai nei kiti italų kalba rašę kūrėjai, Dante Alighieri pirmasis atkreipė dėmesį į italų kalbos grožį, jo dialektų gausą, suprato vieningos literatūrinės italų kalbos poreikį. Šia prasme jis laikomas ne tik italų literatūros pradininku, bet ir italų kalbos pradininku.

Garsiausias Dante kūrinys - „Komedija“, kurią Boccaccio pavadino „Dieviškąja komedija“. Sukurta 1307-1321 m. Joje pasakojama apie kelionę į pomirtinį pasaulį, į kurią leidžiasi poetas ir jį lydintis Vergilijus.