Lietuvos gyventojai išgyvena dar vieną ilgą žiemą. Šaltuoju metų laiku daugelio nuotaikos prisitaiko prie sezono – norisi ramybės, dažnai trūksta energijos ir motyvacijos, o ilgos naktys ir nemalonūs orai tampa puikia dingstimi vakarus praleisti namie, nekišant nosies į lauką. Kaip šaltasis metų laikas atrodo dar atšiauresniuose kraštuose? Kokie svarbūs istoriniai įvykiai vyko stingdančio šalčio akivaizdoje? Kaip ilgas žiemas ir saulės trūkumą išgyvena kiti, kokios mintys užvaldo žmones, iš kur semiamasi vidinės šviesos ir šilumos? Interneto knygynas patogupirkti.lt pristato įvairių žanrų knygas, kurių veiksmas vyko šaltuoju metų laiku.
„Šiaurės elnių švytėjimas“
Vos kelios valandos dienos šviesos ir vėl visas kraštas panyra į tamsą ir šaltį. Tą tenka išgyventi šiauriau poliarinio rato gyvenančiai samių tautai. Kartą slidinėdama devynmetė samė elnių ganytojų dukra Elsa pamato, kaip švedas iš gretimo kaimo žiauriai užmuša jos mylimą šiaurinių elnių jauniklį. Samiams šiauriniai elniai – gerbiami ir mylimi gyvūnai, tačiau vietos policija šių didžių gyvūnų nužudymus registruoja kaip vagystes ir tyrimų nesiima. Situacija nepasikeičia ir praėjus dešimtmečiui, tad Elsa nebeapsikenčia ir nusprendžia pasipriešinti apatiškai policijai. Viskas apsiverčia aukštyn kojom, kai vaikystėje sutiktas medžiotojas pradeda persekioti pačią Elsą.
Romanas „Šiaurės elnių švytėjimas“ – kūrinys apie meilę gamtai ir gyvūnijai, apie menkai žinomą samių bendruomenę ir iššūkius, su kuriais jai tenka susidurti iki šių dienų. Knygos autorė Ann-Helén Laestadius turi samių šaknų, tad šiuo kūriniu siekia atkreipti skaitytojų dėmesį į negailestingą šios tautos likimą, niekingą elgesį su šiaurės elniais bei rasistinį požiūrį į jų augintojus. Šis romanas – jaunos moters kova, siekiant apginti savo tautinį paveldą. Kūrinys patiks mėgstantiems skaityti apie tautines mažumas ir išankstinius nusistatymus, apie ekologines krizes ir meilę gamtai, apie stebuklingą kraštovaizdį, šiaurės pašvaistes ir sniego nuklotus kraštus.
„Akinantis sniegas“
Islandija – šalis, garsėjanti nuostabiu kraštovaizdžiu ir ilga, vėjuota, užsitęsiančia žiema. Būtent čia ir kviečiami nusikelti skaitytojai kartu su islandų rašytoju Ragnar Jónasson detektyviniame romane „Akinantis sniegas“. Siglufjorduras – idiliškas Islandijos šiaurėje įsikūręs žvejų miestelis, supamas fjordų. Dėl sunkios ekonominės padėties, teologiją studijavęs jaunas policininkas Aris Touras yra priverstas palikti mylimą merginą Reikjavike ir persikraustyti dirbti į šiaurę.
Vienišas Aris atsiranda kalnų ir nedraugiškų gyventojų supamoje gyvenvietėje. Jo dienos slenka vienodai ir niūriai, be sniego čia nieko ypatingo nevyksta, nusikaltimų nėra. Iki kol vieną dieną vietinio teatro scenoje randamas negyvas garsus rašytojas, o kitą – sniege iki pusės nuoga, kraujuojanti mergina. Viską apsunkina ir sniego lavina, užvertusi vienintelį išvažiavimą iš miestelio. Klaustrofobiška įtampa auga, gyventojų paslaptys persipina su policijos tyrimu, o išsiaiškinti kas iš tikro buvo nusikaltimų aukos tampa taip pat svarbu, kaip ir surasti žudiką. Įspūdingas, tačiau atšiaurus kraštas, didėjantis noras sužinoti, kuo viskas baigsis ir spalvinga veikėjo išgyvenimų paletė laukia skaitytojų romane „Akinantis sniegas“.
„Ledinis pragaras. Žiemos karas, 1939–1940 m.“
Informatyvus leidinys apie Suomijos ir Raudonosios armijos karą patiks istorijos ir politikos knygų mėgėjams. Amerikiečių istoriko William R. Trotter knygoje detaliai apžvelgiama, kaip Kremliaus planas greitai išspręsti „Suomijos klausimą“ baigėsi netikėta pragaištimi.
Knygoje „Ledinis pragaras. Žiemos karas, 1939-1940 m.“ vaizdingai pateikiama, kaip kruvinojo diktatoriaus Josifo Stalino vadovaujama Sovietų Sąjunga norėjo palaužti Suomijos nepriklausomybę ir kaip didvyriška nedidelė šiaurės tauta rėžė atkirtį jų pačių žaidime. Ši istorija itin aktuali dabartinio Rusijos karo su Ukraina kontekste. Grasinimai, šantažas, provokacijos, ginkluota agresija – po daugiau nei aštuoniasdešimties metų dabartinė Rusijos politika mažai kuo skiriasi nuo Antrojo pasaulinio karo metais vykusios tvarkos.
„Kairė tamsos ranka“
Žiema sukausto ne tik Žemę, bet ir kitas planetas! Žemėje gimęs Dženlis Ai su misija atvyksta į nesvetingą, įšalo kaustomą Geteno planetą. Čia viskas kitaip nei Žemėje – niekada nekyla karai, o žmonių lytis taki: atėjus laikui jie gali trumpam tapti moterimis arba vyrais, kaskart kitaip. Planetoje yra vienintelis žmogus, kuris Dženliu patiki ir trokšta, kad jo misija būtų sėkminga. Įveikę šimtus mylių per ledyną, per pūgas, per stingdantį speigą jie patirs, kad draugystei ir meilei skirtybės netrukdo.
Pirmą kartą 1969 m. išleistas amerikiečių autorės Ursulos K. Le Guin fantastinis romanas „Kairė tamsos ranka“ atgyja naujam gyvenimui. 1970 m. ši knyga pelnė Hugo ir „Nebulos“ premijas, skirtas mokslinės fantastikos kūriniams, vėliau kultinio mokslinės fantastikos žurnalo „Locus“ apklausoje pateko į geriausiųjų trejetuką – kartu su Franko Herberto „Kopa“ ir Arthuro C. Clarke’o „Vaikystės pabaiga“. Tad pasinerdami į šį kūrinį patirti gilią žiemą galės ir mokslinės fantastikos mylėtojai, dievinantys kosmosą, ateivius ir keliones po kitas planetas.
„Sanatorija“
Šiurpuliukų ir įtampos gerbėjams – kelionė į įspūdingus Šveicarijos Alpių kalnus su detektyviniu romanu „Sanatorija“. Nuostabaus grožio vietovėje stūkso ištaigingas viešbutis, įsikūręs anksčiau buvusioje sanatorijoje, skirtoje sergantiems tuberkulioze. Detektyvė Elina Vorner čia atvyksta į brolio Izaoko sužadėtuvių šventę, tikėdamasi stoti į akistatą su broliu ir išsiaiškinti vaikystėje įvykusią šeimos tragediją. Vis dėlto, vos atvykus detektyvei, prasideda keistų įvykių virtinė – pradingsta brolio sužadėtinė, nužudoma kambarinė, o visą viešbutį užpusto stipri pūga, neleidžianti nei išvykti iš viešbučio, nei tikėtis pagalbos iš išorės.
Britų rašytojos Sarah Pearse sukurtame siužete narpliojamos dvi istorijos – dabartinė, vykstanti kraupioje buvusioje sanatorijoje ir praeities, Elinai bandant išsiaiškinti, kas įvyko vaikystėje. Prie sudėtingos situacijos prisideda ir ne pati geriausia psichinė bei emocinė pagrindinės veikėjos būklė. Veiksmo nestokojančiame detektyviniame romane šiurpi atmosfera susipina su žiauriais vienas kitą vejančiais įvykiais, tad tamsūs žiemos vakarai su šia knyga įgaus papildomo įtampos prieskonio.
„Žiemos kareivis“
Kelionė po atšiaurius pasaulio kampelius šįkart sustoja ties Karpatų kalnais. 1914 m. – Europą užplūsta Pirmasis pasaulinis karas. Iš kilmingos šeimos kilęs medicinos studentas Liucijus Kželevskis, neseniai Vienoje atšventęs dvidešimt antrąjį savo gimtadienį trokšta atsidurti priešakinėse karo gydytojų gretose, tad pasisiūlo tarnauti, tikėdamasis dirbti gydytojo asistentu gerai organizuotoje karo lauko ligoninėje.
Vis dėlto, jį paskiria dirbti Karpatų kalnuose, kur atvykęs Liucijus išvysta kelių trobelių kaimelį su bažnyčia, paversta laikina ligonine. Visur karaliauja utėlės ir žiurkės, siaučia šiltinė, ligoninėje skamba kareivių aimanos, o aplinkui – stingdantis šaltis. Paaiškėja, jog ankstesnysis daktaras paspruko iš mirtį nešančios vietos ir jau kurį laiką ligoniais rūpinosi vienuolė sesuo Margaretė. Niekada skalpelio rankoje nelaikęs Liucijus yra priverstas imtis daktaro vaidmens ir padėti kenčiantiems nelaimėliams. Bandant įveikti likimo skirtą išbandymą, netikėtai į širdį pasibeldžia ir pirmosios meilės Margaretei užuomazgos. Amerikiečių gydytojo ir rašytojo Daniel Mason romanas „Žiemos kareivis“ – elegantiška karo ir meilės istorija, paliečianti pareigos šeimai, atlaidumo ir savo kelio paieškų temas.
„Sniego senis“
Lietuvos skaitytojams gerai pažįstamas kriminalinių romanų rašytojas iš Švedijos Jo Nesbo savo kūrinių bagaže taip pat turi romaną, kurio veiksmas vyksta sniegui nuklojus žemę. Septintajame serijos apie detektyvą Harį Hūlę romane „Sniego senis“ autorius nukelia skaitytojus į prabangių namų rajoną, kuriame, vos iškritus pirmajam sniegui, Bekerių kieme mįslingai atsiranda sniego senis. Tą pačią naktį berniukas Jonas, pažadintas keisto garso eina ieškoti mamos, tačiau namie jos nėra, o lauke jis išvysta tą patį sniego senį, ryšintį rožinį mamos šaliką.
Detektyvui Hariui Hūlei ėmusis šios keistos bylos paaiškėja, kad per pastarąjį dešimtmetį be žinios dingo jau vienuolika moterų ir kaskart tuo pat metu – vos tik iškritus pirmajam sniegui. Žudikas diktuoja žaidimo taisykles ir, rodos, iš arti stebi kiekvieną Hario Hūlės žingsnį. Kūrinys, kurį galima įrašyti į kriminalinių detektyvų klasikos sąrašus suteiks papildomą dozę adrenalino, nuobodžiai leidžiantiems ilgus žiemos vakarus.
Palikite komentarą