Mitai ir legendos žmoniją lydėjo nuo pat istorijos pradžios. Pasakojimai apie gamtos reiškinius, dievus, žmonių ydas ir žygdarbius, įkvepiančios istorijos ir pamokymai buvo perduodami iš kartos į kartą ir tapo svarbia įvairių šalių kultūros dalimi. Interneto knygynas patogupirkti.lt kviečia prisiminti savo mėgstamus mitus ir legendas, susipažinti su šiuolaikinėmis jų versijomis bei atrasti įdomių pasiūlymų, kuo sudominti mažuosius skaitytojus.
Madeline Miller „Kirkė“
Amerikiečių autorė Madeline Miller savo knygose siekia atgaivinti šių laikų skaitytojų meilę antikos mitams ir Olimpo dievams. Jos romanas „Kirkė“ – tai tikras graikų mitologijos delikatesas, pagardintas ryškiais veikėjais, dievų intrigomis ir šeimų nesutarimais, pasakojimu apie nepaprastą motinos meilę ir pasiaukojimą, stiprybę ir pergales vyrų valdomame pasaulyje.
Kirkė – deivė, saulės dievo Helijo ir okeanidės Persėjos dukra, nepateisinusi tėvų lūkesčių, užaugo ignoruojama gimdytojų bei skriaudžiama savo brolių ir seserų. Kai Kirkė galiausiai atranda savo galias, tėvus ji tik dar labiau išgąsdina ir mergina ištremiama į nuošalią Ajalos salą bei pasmerkiama vienatvei. Gyvendama tremtyje Kirkė sugeba atrasti meilę, draugų bei pabudinti savyje motinos instinktus. M. Miller kūryba ir paliestos aktualios šių laikų temos, įvilktos į mitų drabužį – tikras malonumas, nuo kurio nesinori atsitraukti.
Nikolajus Kunas „Senovės Graikijos legendos ir mitai“
Norintiems gilios ir išsamios pažinties su Graikijos legendomis ir mitais, verta paskaityti klasika tapusią autoriaus Nikolajaus Kuno knygą, kurioje aiškiai išdėstomi turtinga senovės graikų mitologija.
Tiek jauniesiems, tiek ir vyresniems skaitytojams naudinga knyga „Senovės Graikijos legendos ir mitai“ – tai durys į turtingą, stebinantį ir nepaprastų žygių kupiną senovės Graikijos legendų pasaulį nuo pat jo sukūrimo pradžios. Skaitytojai susipažins su galingais Olimpo dievais, didvyriais, įveikusiais dievų siųstus išbandymus, su siaubingomis pabaisomis ir valdovais, narsiai kovojusiais už savo vertybes.
Joseph Campbell „Deivės“
Autorius Josephas Campbellas – žinomas XX a. JAV mokslininkas, laikomas vienu įtakingiausių lyginamosios mitologijos specialistų pasaulyje. Jo naujausias darbas „Deivės“ gilinasi į moters paveikslą mituose bei legendose ir kelia klausimą, kaip moters vaidmuo pasikeitė šiuolaikinėje visuomenėje.
Moteris – tai mūza, gyvybės šaltinis ir žynė, tačiau tuo pačiu ir piktavalė dvasia, bei aistringa gundytoja. Kaip skirtingos kultūros vaizdavo deives meno kūriniuose? Kaip kito nuogo moters kūno suvokimas? Ką šiandien mums kalba Afroditė, Atėnė, Hera ir kitos klasikinių mitų moterys? J. Campbellas kviečia skaitytojus į įspūdingą kelionę po mitų pasaulį ir pažintį su skirtingais moterų archetipais.
Madeline Miller „Achilo giesmė“
Tai debiutinis rašytojos Madeline Miller romanas, tapęs „The New York Times“ bestseleriu. Įkvėpta Homero herojinio epo „Iliada“, knygoje „Achilo giesmė“ rašytoja M. Miller meistriškai interpretuoja Trojos karą ir perkelia skaitytojus į Antikos pasaulį, kuriame karaliauja žemiški dievai ir dieviški žmonės, meilė ir išdavystė, šlovė ir kova dėl valdžios.
Nors nemarus Homero kūrinys įkvėpė daugybę autorių, M. Miller pažvelgė į legendinę istoriją iš naujos perspektyvos – Achilo mylimojo Patroklo akimis. Atėjus žiniai, kad Spartos karaliaus žmona Helenė buvo pagrobta, Achilas iškeliauja į karą prieš Troją, o Patroklas, draskomas meilės ir baimės dėl savo draugo yra priverstas sekti iš paskos, nė nenujausdamas, kad ateityje laukia išbandymų metas jų jausmams.
Jennifer Saint „Ariadnė“
Britų rašytoją Jennifer Saint visą gyvenimą žavėjo senovės graikų mitologija, tad debiutiniame savo romane „Ariadnė“ ji nusprendė perpasakoti senovinį mitą šių laikų auditorijai.
Ariadnė – nuožmiojo Kretos karaliaus Mino ir Pasifajos duktė. Kartu su seserimi Fedra, princesė auga nuostabiuose, didžiojo meistro Dedalo išpuoštuose Knoso rūmuose, tačiau kad ir kur eitų, jas visur lydi iš požemiuose įrengto Labirinto ataidintis šiurpus riaumojimas ir kanopų dundėjimas. Ten blaškosi jų brolis Minotauras – kraujo ištroškusi pabaisa, kasmet reikalaujanti vis naujos aukos.
Netikėtai Kretoje pasirodo Atėnų princas Tesėjas, atvykęs susigrumti su pabaisa. Ariadnė jį įsimyli ir pasiryžta padėti nužudyti Minotaurą – vardan mylimojo ji nusprendžia įduoti savo šeimą bei gimtąją Kretą, tačiau gyvena pasaulyje, kuriame moterys tėra lengva ranka aukojami pėstininkai galingų vyrų žaidime, tad tokie poelgiai gali labai brangiai kainuoti.
Greito populiarumo susilaukusioje knygoje J. Saint kviečia keliauti į neramią amžinų peripetijų kelionę po senovės Graikiją, kur užmarštin nustumtos mitinės moterys vėl atsiduria istorijos verpete.
„Poetinė eda“
O ar daug žinote apie skandinavų mitologiją? „Poetinė eda“ – tai XIII a. Islandijoje sukurtas rankraštis, kuriame seniausiose giesmėse apdainuoti skandinavų dievai ir didvyriai. Šiame poetinės literatūros šedevre viskas kelia nuostabą – nuo dievų tarpusavio santykių iki senovės germanų įsivaizduotos visų laikų pabaigos.
Mitinėse giesmėse apstu spalvingų personažų – galingų dievų, išmintingų nykštukų, milžinų trolių, karingųjų mergelių valkirijų ir šiurpių apokaliptinių žvėrių, grėsmingai laukiančių paskutinės lemiamos kovos su dievais. Tai leidinys, kurį privalu perskaityti visiems, besidomintiems skandinavų mitologija.
José Morán „Senovės graikų mitai vaikams“
Mitai ir legendos patiks ne tik suaugusiems skaitytojams! Autorius José Morán knygoje „Senovės graikų mitai vaikams“ supažindina mažuosius skaitytojus su ypatingu dievų ir didvyrių pasauliu.
Čia pasirodys Dzeusas, vyriausiasis senovės graikų dievas, kuris iš Olimpo siųsdavo į žemę lietų, vėją, audras, dieną ir naktį, titanas Prometėjas, padovanojęs žmonėms ugnį, gražioji Pandora, tapusi dievų keršto žmonėms įrankiu, godus, bet neišmintingas karalius Midas, sparnuotasis žirgas Pegasas, išradėjo Dedalo sūnus Ikaras, iš puikybės tėvo padirbtais sparnais pakilęs per aukštai, skulptorius Pigmalionas, pamilęs savo kūrinį, ir šalto, beširdžio grožio simbolis Narcizas, nubaustas per didele meile sau. Spalvingų paveikslėlių kupina knyga patrauks mažųjų skaitytojų akį ir supažindins su svarbiausiais senovės graikų mitais ir legendomis.
Libertas Klimka, Irena Daukšaitė „Senovės lietuvių dievai ir deivės“
Autoriai Libertas Klimka ir Irena Daukšaitė knygoje „Senovės lietuvių dievai ir deivės“ kviečia jaunuosius skaitytojus domėtis turtinga mūsų tautos praeitimi, legendomis, sakmėmis, dainomis ir papročiais. Versdami knygos puslapius, vaikai susipažins su mitologinėmis būtybėmis, kurias tolimi protėviai garbino prieš daugelį šimtų metų, sužinos, ką jos veikė, saugojo, gynė, kur gyveno ir kokių vertybių mokydavo.
Kotryna Zylė „Didžioji būtybių knyga“
O štai lietuvių rašytoja Kotryna Zylė jauniesiems skaitovams užduos mįslę – ar kada pagalvojote, kur pradingo senosios lietuvių mitinės būtybės – Perkūnas, Gabija ir laumės? O gal jos vis dar tebegyvena tarp mūsų? Vaikams skirta rašytojos K. Zylės enciklopedija „Didžioji būtybių knyga“ – tai gausiai iliustruotas žinynas, kuriame mitologinės būtybės yra pavaizduotos šiuolaikinėje aplinkoje. Laumės glaudžiasi šalia skalbimo mašinos, maumas slepiasi klozete, ragana šūkauja daugiabučio laiptinėje, o kiti veikėjai taip pat randa savo vietą pasikeitusiame moderniame pasaulyje.
Šmaikščioje, dailiais piešiniais išpuoštoje knygoje autorė pristato net 25 lietuvių mitines būtybes, jų gerąsias ir blogąsias savybes, nuotykius, išdaigas ir dabartines slėptuvių vietas. Knyga patiks ne tik vaikams, bet ir jų tėveliams!
Palikite komentarą