Renesanso amžių išgyvenančios mokslo populiarinimo knygos – tai durys, kviečiančios skaitytoją pasižvalgyti po platų ir įspūdingą mokslo pasaulį, iš arčiau susipažinti su įvairiais mokslo sričių pasiekimais bei praplėsti savo akiratį. Šių knygų puslapiuose kiekvienas gali leistis į keliones po Lietuvą, pasaulį ir net visą visatą, sužinoti apie gamtos slėpinius ar susidurti akis į akį su šiuolaikinių technologijų galia. Interneto knygynas patogupirkti.lt kviečia skaitytojus būti žingeidiems ir dalijasi 8 skaitomiausiomis knygomis apie mokslą.
Yuval Noah Harari „Nexus“
Naujausioje savo knygoje istorikas, filosofas ir profesorius iš Izraelio Yuval Noah Harari nagrinėja dabartinę dirbtinio intelekto erą, kurioje gyvename. Knygoje „Nexus“ jis gilinasi, kaip informaciniai tinklai įsiskverbė į žmonių kasdienybę ir kokį poveikį turi žmonijos istorijai.
Y. N. Harari neigia nusistovėjusį požiūrį, esą daugiau informacijos visada yra geriau ir kad informacijos kiekis koreliuoja su tiesa. Autorius tiki, jog informacija – tai ne vien tiesos žaliava ir ne tik galios įrankis. Žmonijos gebėjimas ją valdyti lems, ar nauji nenuspėjami informaciniai tinklai, dalyvaujant nežmogiškam protui, veiks drauge su mūsų civilizacija. Ypatingą dėmesį Izraelio istorikas skiria dirbtiniam intelektui, išreikšdamas nerimą, jog DI gali tapti „naujos rūšies dievu“.
Įtraukiantis pasakojimas ir originalios autoriaus idėjos sudomins tiek technologijų entuziastus, tiek ir istorinių knygų mėgėjus.
David McCullough „Broliai Wrightai. Išradėjai, išmokę pasaulį skraidyti“
Apie aviacijos pradininkus brolius Wrightus tikriausiai yra girdėję daugelis, tačiau kokia yra tikroji JAV išradėjų istorija?
Knygoje „Broliai Wrightai. Išradėjai, išmokę pasaulį skraidyti“ istorikas ir dviejų Pulitzerio premijų laureatas David McCullough pasakoja, kaip du broliai, dviračių mechanikai iš Deitono miesto Ohajo valstijoje pakeitė istoriją ir savo sukonstruotu pirmuoju lėktuvo prototipu įrodė, kad žmogus gali skraidyti.
Nors ir neturėjo nei aukštojo išsilavinimo, nei daug pinigų, tačiau drąsūs ir ryžtingi vyrai Wilburis ir Orville’is Wrightai nepailsdami dirbo ties savo svajone – pakilti į orą. Remdamasis Wrightų šeimos išsaugotais laiškais, dokumentais ir kitais šaltiniais, knygos autorius ne tik atskleidžia nepaprastą garsių brolių istoriją, bet ir pristato pasauliui mažai žinomą jų seserį Katharine’ą, be kurios pagalbos kažin kaip viskas būtų klostęsi.
Erwin Thoma „Mačiau tave augantį“
Tai knyga visiems mylintiems gamtą ir norintiems sužinoti daugiau apie miškų gyvenimą. Miškų mokslininkas iš Austrijos Erwin Thoma nuo mažų dienų nusprendė tapti girininku. Ypač didelę įtaką jo gyvenimo kelio pasirinkimui turėjo susitikimai su smuiko meistrais, miško darbininkais ir dailidėmis, perdavusiais jam senąsias žinias apie medieną. Knygoje „Mačiau tave augantį“ E.Thoma atveria skaitytojams pasaulį, kurio daugelis jau nepažįsta: ką reiškia gyventi su mišku, kodėl medžiai yra žmogaus bendrakeleiviai ir kodėl mediena suteikia žmogui geresnę gyvenimo kokybę.
Knygoje autorius leidžiasi į pasakojimus apie medinį židinį, kuris 400 metų teikė šilumą ir pats nesudegė, apie bukus, kurie netrūkinėja, sveikatinančią kedrinės pušies medieną, kinivarpoms neskanias egles, vieną su kita suaugančias grindlentes, medieną Stradivarijaus smuikams ir net apie tinkamą orkestro salių oro drėgmę. Knyga „Mačiau tave augantį“ gilinasi į žmogaus santykį su medžiais ir mediena – ypač aktualų šiais laikais, vykstant ryškiai matomai vertybių kaitai.
Daniel Z. Lieberman, Michael E. Long „Dopaminas: troškimo molekulė“
Kas slypi už visiems gerai pažįstamo žodžio – dopaminas? Apie troškimą visuomet geisti daugiau – daugiau daiktų, daugiau stimuliacijos ir daugiau staigmenų, rašo Vašingtono universiteto profesoriaus ir psichiatro Danielio Z. Libermano ir Džordžtauno universiteto lektoriaus Maiklo E. Longo duetas knygoje „Dopaminas: troškimo molekulė“.
Autoriai stačia galva neria į mokslą apie dopaminą – troškimo molekulę, kuri kadaise užtikrino pirmykščio žmogaus išlikimą. Prabėgus tūkstančiams metų, jis yra žmonijos instinktyvaus elgesio bei kultūrinių idėjų šaltinis, o kartu ir progreso variklis, priežastis, dėl kurios mes ko nors siekiame ir pasiekiame, tačiau tuo pat metu ir priežastis, dėl kurios lošiame ir švaistome pinigus.
Knygoje autoriai skaitytojus kviečia nauju žvilgsniu pažvelgti į verslą, priklausomybę, religiją ir politiką, atskleidžia, kodėl nugalėtojai sukčiauja, kodėl genijai dažnai kenčia nuo psichikos sutrikimų, kodėl kone visos dietos žlunga ir kodėl kairiųjų ir dešiniųjų politinių pažiūrų atstovų smegenys iš tiesų skiriasi.
Patrick Radden Keefe „Skausmo imperija“
Amerikiečių žurnalistas Patrick Radden Keefe savo naujausioje knygoje „Skausmo imperija“ gilinasi į dvidešimt metų Jungtines Amerikos Valstijas krečiančią opioidų krizę. Kasmet nuo skausmą malšinančių vaistų ten miršta šimtai tūkstančių žmonių – kodėl buvo leista tam nutikti?
Devyniasdešimtaisiais bendrovė „Purdue Pharma“ į rinką paleido vaistą nuo skausmo „OxyContin“, teigdama, jog jis nekelia priklausomybės ir taip įklampino šalį į didelę sveikatos krizę. Verslo savininkai – Saklerių šeima – žinojo apie šį šalutinį poveikį, bet siekdami pelno numojo ranka į milijonus gyvenimų. Jie tapo viena turtingiausių šeimų JAV ir, remdami universitetus, Luvro ir MOMA muziejus, susikūrė dosnių filantropų reputaciją. Apie šalį sukrėtusią sveikatos krizę yra sukurtas ir serialas – „Opioidų pandemija“ (angl. Dopesick).
Rimantas Šilagalis „Didžioji Lietuvos įdomybių knyga“
Tikintiems, jog apie Lietuvą žino viską – Vilniaus universiteto Geomokslų instituto Geografijos ir kraštotvarkos katedros darbuotojas Rimantas Šilagalis ir jo leidinys „Didžioji Lietuvos įdomybių knyga“ įrodys, jog Lietuvoje dar yra apstu netikėtų vietovių ir įdomių reiškinių, apie kuriuos nebuvote girdėję.
Geografinių įdomybių kupinoje knygoje autorius atskleis, kur Lietuvoje galima atrasti Eldoradą ir Laisvės statulą, kiek šalyje turime Šveicarijų ir Kaukazų, kada sala savo dydžiu gali praaugti ežerą ir daugybė kitų smalsumą keliančių faktų. Knygoje gausu vaizdingų iliustracijų, praturtinančių šią įspūdingą kelionę po Lietuvą.
Chris Miller „Lustų karas“
Technologijų mėgėjus pradžiuginsianti dar viena įdomi knyga – tarptautinės istorijos profesoriaus Chriso Millerio pasakojimas apie nedidelius elektroninius įtaisus signalams apdoroti, dėl kurių kariauja visas pasaulis – „Lustų karas“.
Kaip vyksta kova dėl technologinės viršenybės šių dienų pasaulyje? C. Milleris tiksliai dokumentiškai, o kartu ir subtiliai emocingai kalba apie daugeliui sunkiai įsivaizduojamą hibridinės kovos lauką, kuriame pergalę lemia iš silicio pagamintuose lustuose sutelkta skaičiavimo galia. Įtaisuose, kurie žmogų supa visur – nuo lėktuvų iki mobiliųjų telefonų – slypi didžiulė galia.
Autorius įtraukiantį pasakojimą pradeda nuo mokslininkų ir inžinierių daug lėmusių vaikystės išgyvenimų, tranzistorių išradimo ir baigia šių dienų aktualijomis: 5G internetu, dirbtiniu intelektu ir ateities prognozėmis. Pasak jo, rytdienos scenarijų rašys ne turintieji naftos ar metalų išteklių, o tie, kurių rankose bus daugiau skaičiavimo galios.
Michael J. Benton „Dinozaurai“
Kaip mokslo revoliucija paskatino iš naujo perrašyti pasaulio istoriją? Knygoje „Dinozaurai“ paleontologijos profesorius Michaelas J. Bentonas pasakoja, kaip per pastaruosius dvidešimt metų naujos technologijos padėjo atskleisti priešistoriniuose dinozaurų kauluose slypinčias paslaptis, nors anksčiau niekas negalėjo apie tai nė pasvajoti. Dabar jau galime sužinoti dinozaurų spalvą, jų sąkandžio galimybes, didžiausią greitį ir, netgi, kaip jie rūpinosi jaunikliais.
Mokslinėje knygoje M. J. Bentonas vaikštinėja po prieš šimtus tūkstančius metų išnykusį spalvingą ir įdomų dinozaurų pasaulį, pasakodamas kaip randamos ir iškasamos dinozaurų liekanos, kaip paleontologai iš fosilijų sužino dinozaurų gyvenimo detales, kaip jie vystėsi nuo kiaušinio iki suaugusio individo, kaip suvokė pasaulį ir netgi ar kada nors pavyks juos atgaivinti. Knygos autorius tiki – dinozaurai yra vis dar labai svarbi žmonių pasaulio dalis, tad nevalia jų pamiršti.
Palikite komentarą