Šiuolaikinis gyvenimo tempas, įprotis visada būti pasiekiamiems, siekis viską atlikti nepriekaištingai ir daugybė kitų kasdieninių iššūkių vis dažniau tampa nuolat lydinčio streso priežastimi. Ilgalaikis stresas turi įtakos tiek psichologinei, tiek fizinei sveikatai, veikia žmogaus požiūrį į išorinį pasaulį, santykius su artimaisiais.
O ar įmanoma būtų įsivaizduoti gyvenimą be nuolat zvimbiančių, nerimą ir stresą keliančių minčių? Kaip išmokti suvaldyti stresą, sumažinti jo poveikį, o gal net ir visai panaikinti iš kasdienio gyvenimo? Interneto knygynas patogupirkti.lt kviečia naudingų žinių semtis iš knygų ir dalijasi 7 populiariausiomis saviugdos knygomis, kurios moko, kaip gyventi sveikesnį gyvenimą be streso.
Lina Vėželienė-Dirmotė „Gyvenimas be streso“
Gyvenimas be streso atrodo neįsivaizduojamas. Net ir dabar, praūžus daug įtampos kėlusioms svarbiausioms žiemos šventėms, daugelis išsikelia didelius lūkesčius sau ir, bandant viską įgyvendinti, metus pradeda su nemažai įtampos. Garsi Lietuvos psichologė, psichoterapeutė ir šokio praktikos instruktorė Lina Vėželienė-Dirmotė teigia, kad visgi, gyvenimas be streso gali virsti realybe.
Savo naujausioje knygoje „Gyvenimas be streso“ autorė teigia, jog stresinių situacijų gyvenime neišvengsime, tačiau galime išmokti sumažinti streso poveikį į savo kasdienybę įvedę įvairias praktikas: psichologinius pratimus, relaksaciją, meditaciją, mankštą, jogą, buvimą gamtoje ir kitus. Psichologė pateikia net 105 pačios išbandytus kūno, jausmų ir proto nuraminimo pratimus, kurie padeda įveikti skirtingo intensyvumo stresą.
Pasak autorės, tai savotiška receptų knyga, tad ir visas surašytas rekomendacijas, siekiant geriausio rezultato, reikėtų atlikti stropiai ir nuosekliai. O galutinis rezultatas – tai gyvenimas, apie kurį svajojote.
Phil Stutz „Gyvenimo pamokos“
Išsiilgusius savo gyvenime daugiau ramybės sudomins amerikiečių psichoterapeuto Philo Stutzo knyga „Gyvenimo pamokos“, pripildyta psichoterapinių įžvalgų, kaip gyventi ramesnę ir prasmingesnę kasdienybę.
Knygos autorius teigia, jog gyvenimas be negandų – neišvengiamas. Kiekvienas susidursime su netektimis, nesėkmėmis ar nusivylimais, tačiau galima išmokti gerų dalykų, net kai gyvenimą užgriūva blogybės. P. Stutzas atskleidžia skaitytojams negailestingą tiesą – gyvenime yra daug skausmo ir nė vienas nėra ypatingas, kad jo išvengtų, tačiau priėmę šiuos gyvenimo iššūkius galime suprasti, kokios jėgos mumyse iš tiesų slypi.
Psichoterapeutas dalijasi situacijomis, kurias teko išgyventi jo pacientams – su kokiais vaikų poreikiais teko susigyventi, kaip teko įveikti pavydą, atsikratyti blogų įpročių, suvaldyti kamuojantį nerimą, išsiaiškinti, kuo pozityvus yra pyktis ir kaip išlaisvinti kūrybines galias. Knygoje P. Stutzas ramiai ir kantriai moko skaitytojus ne pykti ant susiklosčiusių aplinkybių, o išmokti kitaip pažvelgti į savo gyvenimą ir keisti pasaulėvoką.
Nick Trenton „Nesuk sau galvos“
Ieškantiems aiškių ir konkrečių būdų, kaip susidoroti su stresu, ir nelinkusiems sėdėti prie ilgų, sudėtingų mokslinių tekstų patiks autoriaus Nicko Trentono knyga „Nesuk sau galvos“. Joje jis pateikia 23 būdus, kurie padės atsikratyti streso, negatyvių minčių, atgauti proto ramybę ir išmokti gyventi šia akimirka.
Įsisukus į nerimo ir streso verpetą, atrodo, jog niekada iš jo nebeišlipsi, tad belieka kažkaip išmokti su tuo gyventi. N. Trentonas su tuo nesutinka, teigdamas, kad pats žmogus turi visas reikalingas galias ištrūkti iš savo minčių kalėjimo.
Knygoje jis kviečia skaitytojus nerti giliau ir išsiaiškinti, kodėl galvoje sukasi neigiamos mintys bei išmokti įvardinti didžiausius savo nerimo šaltinius. Autorius dalijasi laiko patikrintomis praktikomis, kaip įveikti streso atakas ir nuraminti protą, atsipalaiduoti, susikoncentruoti į atsipalaidavimą ir veiksmą. Galiausiai, N. Trentonas tiesiog siekia skaitytojams padėti įsisavinti, jog tai, kas jau įvyko praeityje yra praėję, o kas bus ateityje – nesukontroliuojama, tad svarbiausia išmokti gyventi dabarties akimirka.
Gintarė Jankauskienė „Panikos priepuoliai“
Antrojoje, naujausioje savo knygoje žurnalistė Gintarė Jankauskienė kviečia skaitytojus iš arčiau susipažinti su panikos priepuoliais. Nors tai ir nėra patogi tema, tačiau itin svarbi žmonėms, kovojantiems su nuolatiniu nerimu arba turintiems artimųjų, kuriems gali būti reikalinga pagalba.
Knygoje „Panikos priepuoliai“ autorė pirmiausia ragina skaitytojus išdrįsti su jais susipažinti iš arčiau. Kaip atpažinti panikos priepuolį? Kaip atskirti labai stiprų nerimą nuo širdies infarkto? Ar šis nerimo sutrikimas paveldimas? Kaip auginti vaiką, kad jo psichika būtų stipri nuo mažų dienų? Į šiuos ir daugelį kitų svarbių klausimų atsako dešimt psichikos sveikatos priežiūros ir natūralios gyvensenos specialistų, taip pat pasidalindami ir naudingais patarimais, kaip gyventi, kad panikos priepuolių nebeliktų.
Knygoje gvildenama pozityvi mintis – pasveikimas didžiąja dalimi priklauso nuo paties žmogaus, jo meilės ir dėmesio sau.
Aundi Kolber „Išdrįsk švelniau“
Autorė Aundi Kolber pasaulyje, kuris ragina labiau stengtis, pataria išbandyti kai ką naujo – elgtis švelniau. Savo debiutinėje knygoje „Išdrįsk švelniau“, rašytoja pristato būdus, kaip atsisveikinti su nuolatiniu išgyvenimo rėžimu ir žengti į gyvenimą, kupiną tikro žmogiškojo ryšio bei džiaugsmo.
Pati patyrusi kovą su įtampos kupinu gyvenimu, pervargimu, pasimetimu ir apatija, savo knygoje ji pataria skaitytojams, kaip nubrėžti ir išlaikyti savo emocines ribas, kaip išgyventi traumines patirtis ir su jomis nepasilikti, kaip atjausti save ir nutildyti savo vidinį kritiką. Pasak A. Kolber, nors kelias į sąmoningesnį požiūrį į kasdienybę nėra lengvas ir tobulai jo atlikti nepavyks, tačiau tiesiog būtina tai pabandyti, nes juk buvome sukurti gyventi gražų, gyvybės ir jausmų kupiną gyvenimą.
Aditi Nerurkar „Penki būdai įveikti stresą“
O medicinos mokslų daktarė Aditi Nerurkar kviečia skaitytojus pakeisti požiūrį į patį stresą – esą neteisinga jį sieti vien tik su neigiamais dalykais. Pasak jos, stresas yra natūrali, sveika ir reikalinga organizmo reakcija, padedanti žmogui susidoroti su gyvenimo iššūkiais. Problemos prasideda tada, kai stresas tampa nevaldomas ir perauga į perdegimą, nuovargį ar miego sutrikimus.
Knygoje „Penki būdai įveikti stresą“ siūlo paprastas, mokslu pagrįstas technikas bei praktikas, kurios padės pakeisti santykį su stresu, susigrąžinti dvasinę bei biologinę pusiausvyrą ir mėgautis ramiu ir pilnaverčiu gyvenimu.
Steven C. Hayes „Išlaisvintas protas“
Neigiamos mintys apninka kiekvieną, tačiau atrodo, jog vieni su jomis susitvarko labai paprastai, o kitus neigiamos mintys gali taip stipriai prislėgti, jog darosi sunku net išeiti iš namų. Amerikiečių psichologijos profesorius Stevenas C. Hayes savo knygoje „Išlaisvintas protas“ gilinasi į psichologinio lankstumo temą.
Realybėje apstu skausmą, nerimą ir baimę sukeliančių veiksnių, o mūsų protas, siekdamas apsisaugoti, skatina nuo jų sprukti ir slėptis. Tačiau juk dažniausiai mus žeidžia tie dalykai ir žmonės, kurie labiausiai rūpi! O nuo rūpimų dalykų juk nesinori visuomet bėgti. Pasak knygos autoriaus, psichologinis lankstumas padeda išsilaisvinti iš šių savisaugos pinklių ir įgalina gyventi prasmingą gyvenimą, siekti tikslo ir nebijoti, kad gyvenime neišvengiamai pasitaikys nesėkmių ir skaudžių akimirkų.
Nors S. C. Hayes dabar laikomas priėmimo ir įsipareigojimo teorijos pradininku, jam taip pat teko susidurti su ilgai kankinusiu nerimu ir panikos priepuoliais. Būtent per vieną iš panikos priepuolių jis ir padarė atradimą, apie kurį rašo knygoje. Anot psichologijos profesoriaus, siekiant suvaldyti stresą, visa esmė yra ne pačių minčių ar emocijų, o savo santykio su jomis keitimas. Tad jeigu nusprendėte, jog šie metai bus pokyčių metai, pradėkite juos keisdami savo santykį su stresu.
Palikite komentarą