Pasaulyje jau beveik dvidešimt metų antrasis balandžio mėnesio antradienis skirtas pagerbti pasaulio teisininkams ir advokatams. Ilgos darbo valandos, sudėtingos bylos, įtemptas ir daug atsakomybės reikalaujantis darbas, padedant gyventojams išspręsti teisinius klausimus – kasdienybė, su kuria tenka susidurti, pasirinkusiems eiti šios srities keliu. Tarptautinės padėkos teisininkams dienos proga interneto knygynas patogupirkti.lt pristato geriausius leidinius apie teisę šios srities profesionalams, studentams ir besidomintiems šia profesija. O poilsiui nuo darbų ir mokslų – kelios grožinės knygos, kurių veiksmas sukasi apie teisininkų pasaulį.
„Teisė ir COVID-19 pandemija”
Neseniai pasaulyje praūžusi koronaviruso pandemija palietė ir teisingumo bei teisminių procesų vykdymą. Apie tai, kaip laikinas pasaulio sustabdymas paveikė teisingo teismo procesų įgyvendinimą, teismų darbo organizavimą, sutarčių vykdymą, taikytą mokesčių politiką ir kitus aspektus, aprašoma studijoje „Teisė ir COVID-19 pandemija”.
Ypatingas dėmesys leidinyje skiriamas ir Pasaulio sveikatos organizacijos dokumentų taikymo ir vakcinacijos privalomumo klausimų teisinių aspektų analizei. Net ir palyginti vieningoje Europos Tarybos teisinėje erdvėje valstybės laikėsi skirtingų privalomos vakcinacijos strategijų, teikdamos prioritetą savanoriškai vakcinacijai. Turtingas veikalas suteiks papildomų pastabų ir teisinių pamokų, apžvelgiant pasaulį sukrėtusį laikotarpį.
„Kelyje su Konstitucija“
Recenzuotų straipsnių rinkinys „Kelyje su Konstitucija“, išleistas Vilniaus universiteto Teisės fakulteto partnerystės profesoriaus, Lietuvos Respublikos Konstitucinio teismo teisėjo Augustino Normanto 70-mečio jubiliejui paminėti. Jame teisininkas Bronius Sudavičius nagrinėja konstitucinės, baudžiamosios, tarptautinės teisės ir kitos aktualios visuomenės gyvenimo teisinio reguliavimo problemas, tokias kaip Konstitucijos principai, vykdomosios valdžios teisėkūros priežiūra, teismų sprendimų aiškumas ir jų projektų kokybės patikra, viešųjų pajamų konstitucinės formos, teisminės valdžios nepriklausomumas, nepaprastosios padėties taikymas.
„Administracinio teismo istorija Lietuvoje 1918-1940 m.”
Norintiems pagilinti ne tik teisės, bet ir istorijos žinias – Mykolo Riomerio universiteto išleista teisininkės Ievos Deviatnikovaitės monografija „Administracinio teismo istorija Lietuvoje 1918-1940 m.” nukelia į tarpukario Lietuvos laikus. Pasitelkusi daugybę mokslinių šaltinių, autorė leidžiasi palyginti dabarties ir tarpukario laikų realijas bei problemas, taip pat ir priežastis, dėl kurių administracinis teismas tuometinėje Lietuvoje taip ir nebuvo įsteigtas. Originalus ir išsamus administracinės teisės instituto tyrimas nupieš nuoseklų vaizdą, kas vyko valstybės teisinėje sistemoje.
„Prigimtinė teisė ir žemė“
Iš kur atsirado prigimtinė žmogaus teisė? Kokios jos tradicijos puoselėjamos Lietuvoje? Ar įmanoma, prigimtinei teisei išnykti ateityje? Teisininko Eduardo Monkevičiaus leidinyje „Prigimtinė teisė ir žemė“ skaitytojai supažindinami su idėjomis bei teorijomis apie prigimtinės teisės kilmę ir istorinę raidą, jos bendruosius bruožus, tradicijų tęstinumą nuo Antikos laikų iki dabarties.
Knygos autorius neria gilyn ir nagrinėja pamatinius klausimus – kas yra žmogaus prigimtis ir kaip iš jos susiformavo prigimtinė teisė, koks jos turinys ir santykis su paprotine teise, su modernistinėmis pažiūromis ir pozityviąja teise, koks yra prigimtinės teisės ir žemės bei gamtinės aplinkos tarpusavio ryšys ir priklausomybė bei daugybę kitų aktualių klausimų. Ši monografija skirta teisininkams, istorikams, teisės ir socialinių mokslų studentams, politikams, valstybės tarnautojams, visuomenės veikėjams ir visiems, besidomintiems prigimtinės teisės problemomis ir jų įgyvendinimo klausimais.
„Administracinės teisės novelos“
Norintiems plačiau susipažinti su svarbiomis Lietuvos asmenybėmis teisės srityje, rekomenduojama paskaityti leidinį „Administracinės teisės novelos“, kuriame susipažįstama su dr. Algimantu Urmonu – iškiliu Lietuvos mokslininku, palikusiu gilų pėdsaką Mykolo Romerio universiteto istorijoje.
Profesoriaus asmenybė Lietuvoje siejama su teisinės minties mokykla, kuri koncentruojasi į administracinės teisės ir proceso tyrimų lauką. Mykolo Romerio universitete ši teisinės minties mokykla, kurioje išaugo ištisa administracinės teisės mokslininkų karta, yra dažnai vadinama profesoriaus dr. A. Urmono vardu. Šiltas, atjaučiantis, sąžiningas, įkvepiantis savo jaunatviškumu, sveika gyvensena, entuziazmu ir optimizmu – leidinyje atskleidžiamas profesoriaus vaidmuo ir indėlis reformuojant bei kuriant Lietuvos Respublikos vidaus reikalų sistemą ir administracinės teisės mokslą.
„Teisingumo parodija (neišgalvota, o išgyventa istorija)“
Valdžia ne visuomet yra renkama visuomenės. Petras Navikas, buvęs VMI vadovas, prezidento Valdo Adamkaus paskirtas Valstybinės lošimų priežiūros komisijos nariu savo knygoje „Teisingumo parodija (neišgalvota, o išgyventa istorija)“ visuomenei pateikia kritišką apžvalgą, kaip žmonių nerenkama valdžia – teismai ir teisėjai atlieka konstitucinę pareigą – nustato „teisingumą“.
Pasak paties autoriaus, tai leidinys, skirtas asmenims, besidomintiems bendros dalinės nuosavybės objektų priežiūra, naudojimu, valdymu, daugiabučių, namų ir kitų patalpų bei žemės sklypų savininkams, ginantiems savo teises ir pareigas mokėti tiek, kiek priklauso pagal įstatymą bei teisininkams, dalyvaujantiems bylose, kuriose nagrinėjamos analogiškos ar panašios knygoje aprašytos situacijos.
„Mano žodžiai“
Keliaujant į teisėtvarkos pasaulį už Atlanto, skaitytojai kviečiami susipažinti su Ruth Bader Ginsburg – viena įtakingiausių Amerikos moterų.
Aštuntajame dešimtmetyje Ruth reikšmingai prisidėjo prie Amerikos pilietinių laisvių draugijos Moterų teisių projekto įkūrimo ir kaip advokatė aktyviai siekė lyčių lygybės Aukščiausiojo Teismo salėje. 1980 m. prezidentas Jimmy’is Carteris teisininkę paskyrė teisėjauti JAV Kolumbijos apygardos apeliaciniame teisme, o 1993 m. prezidentas Billas Clintonas – JAV Aukščiausiajame Teisme. Šias pareigas ji ėjo iki pat savo gyvenimo pabaigos, 2020 m.
„Mano žodžiai“ – tai šmaikštus, įtraukiantis, rimtas ir kartu žaismingas R. B Ginsburg rašinių ir kalbų rinkinys.
Grožinė literatūra apie teisininkus
Dirbantiems teisės srityje ir svajojantiems po ilgos darbo dienos leistis į grožinės literatūros vandenis, interneto knygynas taip pat pateikia keletą knygų pasiūlymų, kurių pagrindiniai veikėjai yra glaudžiai susiję su teisės pasauliu.
Amerikiečių advokatas John Grisham, paskatintas savo profesinės veiklos, pradėjo rašyti romanus, kurie vienas po kito tapo bestseleriais ir buvo ekranizuoti. 1991 m. pasirodęs jo romanas „Firma“ tapo sėkmingu filmu, kuriame pagrindinį vaidmenį atliko Tom Cruise.
Kupina teisinių sąmokslų, mažo miestelio intrigų ir stulbinančių siužeto posūkių, kuriais išsiskiria visa autoriaus kūryba, „Metas pasigailėti“ yra galingiausia jo parašyta teisinė drama. Skaitytojai nukeliami į 1990-ųjų m. Misisipės valstiją, Klantono miestelį. Teismas paskiria advokatą Džeiką Brigansą Driu Gemblo, baugštaus šešiolikmečio, apkaltinto vietinio šerifo pareigūno nužudymu, gynėju. Dauguma miestiečių trokšta greito teismo ir mirties bausmės, bet Brigansas atkapsto tai, kas slypi giliau, nei matoma iš pirmo žvilgsnio. Aršiai atsidavęs tikslui išgelbėti Driu nuo dujų kameros Džeikas pastato į pavojų savo karjerą, finansinį stabilumą ir šeimos saugumą.
Mėgstantiems klasiką, verta prisiminti ir Harper Lee „Nežudyk strazdo giesmininko“ istoriją, kurioje, smalsios mergaitės Džinos Luizos lūpomis pasakojama, kaip jos tėvas advokatas Finčas, inteligentiškas ir išsilavinęs vyras, imasi ginti juodaodį, be jokio pagrindo apkaltintą baltosios moters išprievartavimu. Toks advokato žingsnis sukelia visuomenės pasipiktinimą ir pakeičia visos Finčų šeimos gyvenimą.
O norintiems neįsipareigoti ir vakarus leisti pasprukus su nuotaikinga romantine istorija, patiks autorės Julie James romanas „Tegul laimi geriausias“. Jame pasakojama apie teisininkus Peitonę Kendal ir Džeidi Džeimsoną – du mirtinus priešus, dirbančius vienoje įmonėje, tačiau negalinčius pakęsti vienas kito draugijos. Viskas pasikeičia, kai jiems tenka susivienyti dėl svarbaus kliento ir tarp Peitonės su Džeidi pažirusios konkurencijos kibirkštys netrukus virsta traukos liepsna.
Palikite komentarą