Kada jūsų gyvenime atsirado pirmoji knyga? Spėju, dar ankstyvoje vaikystėje. Šiandien leidėjai siūlo knygelių net kūdikiams, tačiau jos labiau primena stimuliuojančius žaislus, nei kūrinius, kuriuose slypi paslaptingi pasauliai, iš puslapių veržiasi magija, vilioja nepaprasti draugų nuotykiai ir žavi užburiančios istorijos. Tokios knygos į vaikų rankas patenka tada, kai jie po truputį pradeda savarankiškai skaityti.
Šiandien aš ir noriu pakalbėti apie skaitinius, skirtus knygų pasaulio naujokams – pirmokams! Šie žmogučiai palieka žaislines knygeles už nugaros, išmoksta jungti raides, skaityti sakinius ir žengia į savarankiškų tekstų pasaulį. Tačiau šie žingsniai netvirti, o palaikymas svarbus kaip niekada ir gali nulemti, kaip ateityje žmogus vertins knygas.
Skaitymas pirmokui dar nėra lengvas procesas, todėl tinkamos knygos turi būti parinktos atsakingai, kitaip mažylius išbaidysime, o ne sužadinsime meilę. Visgi, priminsiu, skaitymas labai naudingas. Daugybę priežasčių, kodėl verta skaityti, rasite tinklaraščio straipsnyje. Argumentai tinka ir pirmokams!
Tad pradėkime nuo teorijos ir pažiūrėkime, kokius tekstus skaityti pirmokui nurodo privaloma Švietimo ir mokslo ministerijos sudaryta ugdymo programa.
Skaitymo ugdymo programa ir privalomos knygos pirmokams
Kaip jau minėjau, pirmokai yra knygų pasaulio naujokai, todėl ugdymo programa numato daugiau nei pats skaitymo procesas. Mažieji mokinukai mokyklose aptars priežastis, kodėl svarbu mokėti skaityti, taip pat, ką ir kodėl skaito tiek vaikai, tiek suaugusieji.
Daug dėmesio skiriama skaitymo technikai, garsams, raidėmis. Pirmokai įgūdžius tobulina tiek mokydamiesi skaityti garsiai, tiek tyliai. Privaloma literatūra parinkta taip, kad vaikai kuo geriau susipažintų su įvairia tautosaka, autorių išmone, kalbos turtingumu. Pirmokai išmoksta atskirti įvairius žanrus, tokius kaip pasakos, dainos, mįslės, skaičiuotės.
Žemiau pateikiu privalomos literatūros sąrašą. Programa sudaryta 2016-tais metais ir tikimasi, kad greitai bus atnaujinta.
Privalomi skaitiniai pirmokams:
- Pasirinktos pasakos apie gyvūnus ir buitinės pasakos. Čia puikiai tiks Tony Wolf knyga „Miško pasakos“, taip pat „Lietuviškų pasakų skrynelė“.
- Pasirinkti padavimai (atitinkamo etnografinio regiono).
- Prano Mašioto knygelės. „Kai aš mažas buvau“ arba „Pajūriais pamariais“.
- Vytautas Tamulaitis „Skruzdėlytės Greitutės nuotykiai“.
- Kęstutis Kasparavičius „Trumpos istorijos“ ar kitas pasirinktas autoriaus kūrinys.
- Anzelmo Matučio eilėraščiai.
- Vytės Nemunėlio eilėraščiai.
- Ramutės Skučaitės eilėraščiai.
- Janina Degutytė „Pelėdžiuko sapnas“.
- Donald Bisset „Aukštyn kojom“.
- Otfried Preusler „Vaiduokliukas“ ar kitas pasirinktas kūrinys.
- Džanis Rodaris „Pasakos telefonu“ arba „Džipas televizoriuje“
Žinoma, privalomais skaitiniais apsiriboti nereikia, nes į šį sąrašą nepatenka daug kokybiškų ir naudingų knygelių. Todėl visada verta atsižvelgti ir į specialistų rekomendacijas. Papildomo skaitymo užduotys pirmokui gali būti sudarytos mokytojų, bibliotekininkų ir leidėjų. Pedagogai, atsižvelgę į savo mokinių įgūdžius gali pasiūlyti leidinių, pagal konkrečių vaikų gebėjimus.
Aš siūlau atkreipti dėmesį į dr. Kęstučio Urbos sudarytą sąrašą „Mokiniams rekomenduojamos knygos: 1–10 klasei“, kuriuo remiasi daug pedagogų. Sąrašas yra paskelbtas žurnale „Rubinaitis“ ir IBBY Lietuva svetainėje. Tai puikios gairės tėvams, mokytojams ir patiems vaikams, ypač vyresniems, kurie jau savarankiškai pasirenka skaitinius.
Pats autorius apie sąrašą kalba taip:
„Laisvė – vienas iš brangiausių žmogui jausmų. Pasirinkti pačiam, atrasti savarankiškai daug maloniau, negu vykdyti kieno nors liepimą ar nurodymą. Bėda tik, jog gyvename tokiame painiame ir plačiame žinių, informacijos pasaulyje, kad ieškojimų kelias dažnai tampa gana ilgas, daug kilometrų tenka nueiti tuščiai ir beprasmiškai. Štai todėl įvairūs kelio ženklai (o šiuo atveju – nuorodos, patarimai) gali labai padėti.“
Mes pažiūrėkime į „kelio ženklus“, nurodančius skaitymo malonumą žadančias knygas pirmokams.
Dr. Kęstučio Urbos rekomenduojami skaitymo tekstai pirmokams:
- Gintarė Adomaitytė „Vėjų miesto pasakos“.
- Ieva Babilaitė „Čiauškančios raidės“.
- Tomas S. Butkus „Bumba Dumba Kabančių Riestainių gatvėje“.
- Evelina Daciūtė, Inga Dagilė „Drambliai ėjo į svečius“.
- Evelina Daciūtė, Aušra Kiudulaitė „Laimė yra lapė“.
- Claudia Fries „Atsikrausto kiaulė!“
- Kazys Jakubėnas „Kas kiemely daros“.
- Janosch „Panama labai graži“.
- William Joyce „Stebuklingos skraidančios Moriso Lesmuro knygos“.
- Alma Karosaitė „Asilėlis Benas žinių šaltinyje“.
- Grzegorz Kasdepke „Aš nenoriu būti princesė“.
- Kęstutis Kasparavičius „Apie daiktus“.
- Nijolė Kepenienė „Madingiausias krokodilas“.
- Tuula Korolainen „Katulis ir pykčio maišelis“.
- Kostas Kubilinskas „Debesėlių tiltas“.
- Emilija Liegutė „Tėtis sugrįžo“.
- Astrid Lindgren „Lota iš Pramuštgalvių gatvės“.
- Mervi Lindman „Drąsioji Pupulė“.
- Justinas Marcinkevičius „Grybų karas“.
- Marius Marcinkevičius „Draugystė ant straublio galo“.
- Marius Marcinkevičius „Voro koja“.
- Marius Marcinkevičius, Lina Dūdaitė „Sivužas“.
- Pranas Mašiotas „Kiškis drąsuolis“.
- Pranas Mašiotas „Mano dovanėlė“.
- Pranas Mašiotas „Paliegusi obelis“.
- Sam Mcbratney „Ar žinai, kaip aš tave myliu?“
- Eduardas Mieželaitis „Zuikis puikis“.
- Kęstutis Navakas „Žvėreliai mokosi draugauti“.
- Česlovas Navakauskas „Abėcėlė“.
- Tiina Nopola „Milė ir trys Gustai“
- Aino Pervik „Paula baigia vaikų darželį“.
- Beatrix Potter pasakos.
- Giedrė Rakauskienė „Dramblys ir antis“.
- Piret Raud „Pono Paukščio istorija“.
- Richard Scarry „Ką žmonės dirba visą dieną?“
- Richard Scarry „Pasakaitės mažiesiems“.
- Rob Scotton „Katinėlis Juodis“.
- Maurice Sendak „Kur gyvena pabaisos“.
- Jens Sigsgaard „Palė vienas pasaulyje“.
- Dainius Šukys „Višta, kurią prarijo rūkas“.
- Martynas Vainilaitis „Ežio namas“.
- Katlin Vainola ir Ula Saar „Liftas“.
- Sylvia Vanden Heede „Lapinas ir Zuikė“.
- Vytė Nemunėlis „Meškiukas Rudnosiukas“.
- Jujja ir Tomas Wieslander „Mamulė Mū“.
- Stepas Zobarskas „Riestaūsio sūnus“.
Dr. Kęstutis Urba šį sąrašą sudarė bendradarbiaudamas su IBBY Lietuvos skyriumi, lietuvių kalbos ir literatūros bei pradinukų mokytojais, bibliotekininkais bei vaikų ir jaunimo literatūros tyrėjais ir mokslininkais.
Kaip išmokyti pirmoką skaityti: skaitymo pratimai ir patarimai
Tėvams siūlau per daug nesijaudinti ir nespausti mažylių. Viskas savo laiku, tačiau jei matote, kad vaikas žingeidus, galite pradėti ugdyti skaitymo įgūdžius, o šie patarimai užves ant teisingo kelio.
- Ugdykite skaitymo kultūrą, skatinkite domėjimąsi knygomis
Aš pati skaityti išmokau nuolat matydama, kaip tą daro metais vyresnė draugė, kuri jau ėjo į mokyklą. Tačiau meilę knygoms įskiepijo mama, kuri jų nepaleisdavo iš rankų.
Matydami, kad suaugę žmonės laisvalaikiu nuolat skaito, vaikai pradeda juos mėgdžioti. Tas galioja ne tik knygoms! Ko gero pastebėjote, kad žaislų parduotuvėse gausu vaikiškų telefonų, kompiuterių, virtuvės baldų, įrankių bei kitų daiktų imituojančių tuos, kuriais naudojasi tėvai. Todėl išnaudokite norą mėgdžioti, skatinkite meilę knygoms, vartykite jas kartu, priminkite, kad netrukus mažyliai jau savarankiškai galės perskaityti, kas ten parašyta.
- Stiprinkite fonetinį supratimą įvairių vaikiškų dainelių pagalba
Kai vaikas išmoksta pažinti raides, kitas etapas yra skiemenys ir dvigarsiai bei mišrieji dvigarsiai. Juos perprasti padeda vaikiškų dainelių rimas ir ritmas. Ritmiškas plojimas ir deklamavimas itin stiprina fonetinį supratimą. Vaikams tai linksma veikla, kurios metu jie jau ugdo raštingumo įgūdžius.
Yra ir knygučių, kuriose tekstas užrašytas skiemenuotai, pavyzdžiui, „Skiemenuotos lietuvių pasakos“. Vaikas atpažindamas raides ir tardamas garsus, galės pats jas perskaityti.
- Žaiskite!
Mokytis mėgsta ne visi, o štai žaisti – atvirkščiai. Taigi, tereikia pasitelkti fantaziją ir žaidimus paversti smagiu ugdymo procesu.
Kokius žaidimu pasitelksite – išmonės reikalas. Žaislų parduotuvėse rasite specialių priemonių ir edukacinių žaidimų. Naudingų programėlių siūlau pasidairyti ir mobilių aplikacijų bibliotekose, pvz., „Bitutės Abėcėlė“, „ABC knygelė 3D: lietuviška“ ir kitos atrodo smagiai ir naudingai.
Žaidimus galima žaisti ir trumpinant keliones. Juk paprasta klasika, kuomet reikia sugalvoti žodį iš nurodytos raidės taip pat lavina raštingumą!
- Į pagalbą pasitelkite mokomojo ir ugdomojo pobūdžio knygas
Mokomojo ir ugdomojo pobūdžio knygos padeda ne tik tada, kai reikia mokytis skaityti. Jų būna labai įvairių, pavyzdžiui, matematinių, tačiau daug knygelių skirta tam, apie ką šiandien ir kalbame – skaitymui lavinti. Štai penkios rekomendacijos.
1. Asta Kiselienė „Labas, raide. Mokausi skaityti“
„Labas, raide. Mokausi skaityti“ – skaitymo pradžiamokslis dar nemokantiems ar tik pradedantiems skaityti vaikams. Autorė parengė užduočių, kurias atlikdami skaitytojai susipažins su raidėmis, išmoks jas jungti ir galiausiai supras, kas gi ten parašyta. Knygelė parengta taip, kad net ir nemokantys skaityti galėtų dirbti kuo savarankiškiau.
2. „Pirmieji skaitymo žingsneliai. 5–6 metų vaikams“
„Pirmieji skaitymo žingsneliai“ taip pat skirta mažyliams, kurie dar nemoka skaityti, bet jau yra ant atradimų slenksčio. Tereikia atversti knygutę, atlikti užduotis ir vaikas pajus, kad raidės tampa paklusnios. Viename puslapyje pateikiama viena įdomi užduotis, todėl laikas tikrai neprailgsta. Šią knygelę galima ir spalvinti.
3. Irena Kazymirkienė „Skiemenų dėlionė. Jungiu skiemenis, skaitau žodžius“
„Skiemenų dėlionė. Jungiu skiemenis, skaitau žodžius“ – lavinimo priemonė sudaryta iš 168 didžiųjų raidžių skiemenų kortelių, iliustracijų, sakinių arba žodžių junginių. Ji skirta ikimokyklinio, priešmokyklinio ir jaunesniojo mokyklinio amžiaus vaikams. Knygutės skaitytojai išmoks jungti skiemenis, sudaryti žodžius, juos perskaityti.
4. Juozas Danilavičius „Linksmasis elementorius. Mokausi skaityti“
„Linksmasis elementorius. Mokausi skaityti“ – leidinys skirtas ir pirmokams, ir jaunesniems vaikams, kurie nori pažinti raides bei išmokti skaityti. Jų laukia pažintis su lietuvių kalbos raidėmis, skiemenavimo pamokėlės ir smagūs tekstai. Mažyliai, šios knygos dėka, praplės savo žodyną, galės karpyti raides bei gaus šauniojo skaitytojo diplomą. Štai ką reiškia mokytis smagiai!
5. Česlovas Navakauskas „Kamanė. Skaitymo pradžiamokslis 5-7 metų vaikams“
„Kamanė. Skaitymo pradžiamokslis 5-7 metų vaikams“ – dar viena šauni knygelė, kuri kviečia į pažintį su raidėmis bei padeda išmokti skaityti. Skaitymo užduotys čia labai įvairios: reikės spalvinti ar įrašyti trūkstamas raides, jungti žodžius ar ieškoti paslėptų. Su Kamane mokytis nuobodu nebus!
Kaip matote, skaitymo ugdymo užduočių knygelių pasirinkimas gana didelis. Jei vaikui neprilipo viena, pabandykite kitą, juk ir mums – suaugusiems – patinka ne kiekvienas romanas.
- Vartykite abėcėlės knygeles
Abėcėlės knygos – dar vienas būdas mokytis skaityti. Šių leidinių taip pat yra daug ir skirtingų, o aš šį kartą rekomenduoju dėmesį atkreipti į išskirtinę knygelę „Skambanti ABC. Paliesk, išgirsk, dainuok, grok, skaityk, rašyk“, kurią parengė autoriai Antanas A. Jonynas, Lina Eitmantytė-Valužienė ir Sigutė Trimakaitė.
Šis leidinys tarsi apjungia visus anksčiau minėtus patarimus. Vartydami knygos puslapius, mažieji panirs į eilėraščiais piešiamą pasaulį. Čia gandras skambina gitara, meškis ima mandoliną, triušis tikrina trimitą, o vilkas nusičiumpa violončelę.
Vaikai šią ypatingą abėcėlę išmoks ne tik perskaityti, bet ir suskaičiuoti, parašyti, išgirsti, padainuoti, pagroti. Pamatysite, kad toks nuostabus leidinys, apjungtas su mobilia programėle, sužadins meilę knygelėms, pavers mokymąsį žaidimu ir ugdys raštingumą – kaip minėjau, beveik visi patarimai vienoje vietoje.
Tikiuosi tėveliai perduos mano žodžius. Linkiu visiems esamiems ir būsimiems pirmokams neišsigąsti, jei iš pradžių raidžių pasaulis pasirodys per sudėtingas. Skaityti anksčiau ar vėliau išmoksite, o tada jūsų laukia kosminės kelionės, jūrų odisėjos, nuotykiai, magiški burtai ir nepaprasti pasauliai. Pamatysite patys!
Palikite komentarą