Esu tikra, kad visi žino, jog sveika mityba yra žmogaus sveikatos ir geros savijautos pagrindas. Tačiau kiekvienas žmogus skirtingai įsivaizduoja, kas gi yra ta sveika mityba, nežino, nuo ko pradėti ir kokiais principais vadovautis sudarant tinkamą valgiaraštį.
Būkime atviri ir pripažinkime, kad sveika mityba dažniausiai mes susidomime tik tada, kai norime numesti svorio. Kažkur girdėjome, kad reikia valgyti agurkų salotas bei virtą vištienos krūtinėlę ir va jau tada tapsime sveiki bei ploni. Noriu priminti, kad liekna figūra yra tik sveiko gyvenimo būdo pasekmė, o savo sveikata turime rūpintis nepriklausomai nuo to, kiek sveriame.
Visgi, jei čia užsukote tik dėl amžinai aktualaus klausimo, kaip numesti svorio, siūlau susipažinti su būtent šiam tikslui rekomenduojamomis knygomis: 10 knygų kaip numesti svorio.
O tuo tarpu grįžkime prie bendrą sveikatą lemiančių temų. Viso pasaulio specialistai vieningai sutaria, kad tai, ką mes valgome daro įtaką ne tik išvaizdai, bet ir skatina, ar atvirkščiai – sumažina – įvairias ligas. Ekspertai teigia, kad tinkama dieta gali kontroliuoti cukrinį diabetą, padeda išvengti vėžio ir širdies ligų.
Kartais atrodo, kad sveikos mitybos valgiaraštis savaitei nesukels didelių iššūkių. Užteks atsisakyti tortukų, įtraukti daugiau receptų iš daržovių ir tadam – turim planą! Juk ir sveikos mitybos piramidė yra pakankamas sufleris, ką valgyti. Tačiau neriant giliau, viskas atrodo ne taip ir paprasta. Todėl aš siūlau kelias knygas, kuriose specialistai iš viso pasaulio bei Lietuvos dalinasi savo neįkainojama patirtimi, atsako į daugelį klausimų ir tiesia pagalbos ranką šiame sudėtingame informacijos pertekliaus pasaulyje.
1. Thomas Colin Campbell, Thomas M. Campbell II „Natūralus būdas išvengti ligų“
Thomas Colin Campbell yra mitybos biochemijos profesorius. Jis penkiasdešimt metų vykdė tyrimus ir nagrinėjo ryšius tarp žmonių mitybos ir įvairių ligų. Profesorius padėjo įsteigti tokias organizacijas, kaip Amerikos vėžio tyrimo institutas ar Pasaulinis vėžio tyrimo fondas. Nors kai kurie Thomas Colin Campbell tyrimų rezultatai prieštaravo viskam, kas iki tol buvo žinoma, jis užsitarnavo mokslininkų bendruomenės pagarbą ir stabilų, dešimtmečius trunkanti finansavimą.
Visame pasaulyje populiarioje knygoje „Natūralus būdas išvengti ligų“ autorius dalijasi ilgamečio darbo išvadomis, kurios nepaneigiamai patvirtina, šiandien jau daugelio medikų akcentuojamas žinias, kad širdies, kraujagyslių ir kitų ligų priežastis yra gyvulinės kilmės maisto produktai, o konkrečiai – baltymai ir riebalai.
Kodėl šią knygą turėtų skaityti visi, kurie rūpinasi savo sveikata ir domisi sveikos mitybos principais?
Autorius pasakoja, kad cukriniu diabetu sergantys žmonės gali gyventi be vaistų vien sureguliavę savo dietą. Moterims svarbu žinoti, kad krūties vėžį lemia hormonų kiekis kraujyje, o šiam kiekiui įtaką daro, spėkit kas? Mityba! Profesorius aptaria ir kitų ligų bei maisto sąveiką.
Thomas Colin Campbell drąsiai teigia, kad sveikatos problemų sprendimas slypi pusryčiuose, pietuose ir vakarienėse, bet tikrai ne sintetiniuose maisto papilduose, vaistuose ar operacijose.
Profesorius dalijasi, kokie yra aštuoni sveikos mitybos principai, atsako į klausimą, tai ką gi, po galais, mums valgyti bei atskleidžia tamsiuosius maisto pramonės užkulisius.
Knyga „Natūralus būdas išvengti ligų“ – bestseleriu tapusi sveikos mitybos biblija, kurioje rasite informacijos ne tik, ką ir kaip, bet ir kodėl. Pagrindiniai principai padės susidaryti mitybos planą mėnesiui ar net visam gyvenimui.
2. Vaida Kurpienė, Martynas Praškevičius, Aistė Šeibokaitė „Balansas. Skanus maistas ir sveikos gyvensenos idėjos aktyviems žmonėms“
Aš čia daug kalbu apie tai, kad sveika mityba yra geros savijautos pagrindas. Tačiau reikia nepamiršti, kad ant pagrindo stovi dar ne vienas svarbus dalykas, pavyzdžiui fizinis aktyvumas. Pažįstu žmonių, kurie galvoja, kad sportuojantys asmenys vartoja tik baltymų miltelius ir valgo salotas. Gali būti, kad tokių yra, nes jie tiesiog nežino, kaip sveikai maitintis ir vadovaujasi mitais.
Į pagalbą ateina savo sričių specialistai: sveikos mitybos ekspertė Vaida Kurpienė, garsus virtuvės šefas Martynas Praškevičius bei sportininkė mėgėja, tinklaraščio „Mažiau Cukraus“ autorė Aistė Šeibokaitė.
Šie žmonės parengė knygą „Balansas. Skanus maistas ir sveikos gyvensenos idėjos aktyviems žmonėms“, kurioje įrodo, kad įmanoma maitintis sveikai ir skaniai! Leidinyje pateikti sveikos mitybos receptai pusryčiams, pietums ir vakarienei, o taip pat ir užkandžiams.
Autoriai aptaria svarbiausius mitybos principus, dalijasi konkrečiais ir lengvai įvykdomais patarimais, pateikia maistinės ir energetinės vertės lenteles.
Vis dar netikite, kad sveikas maistas gali būti skanus? O kaip jums skamba sumuštinis su baklažanų užtepėle pusryčiams? O pilnagrūdžiai makaronai su midijomis ir pomidorais pietums? O avokadų ir sūdyto upėtakio slėgtainis vakarienei? Taip taip, visi šie receptai yra iš knygos „Balansas“!
3. Patrick Holford, Deborah Colson „Pilnavertė Jūsų vaiko mityba: kaip užtikrinti darnią fizinę, emocinę ir protinę vaiko raidą“
Išsiaiškinome, kur ieškoti bendrų patikrintų žinių apie svarbiausius mitybos principus, taip pat, kaip maitintis aktyviems žmonėms, o dabar atsigręžkime į jautrią visuomenės grupę – vaikus. Sveika mityba vaikams, ko gero, dar svarbesnė nei suaugusiems, nes maistas, kurį jie valgo, lemia įvairiapusę tolesnę raidą.
Tiek Patrick Holford, tiek Deborah Colson turi daugiau nei dvidešimties metų patirtį vaikų mitybos srityje. Savo knygoje autoriai dalijasi žiniomis apie sveiko maisto svarbą mažylio vystymuisi.
Pirmoje dalyje mokslininkai aptaria bendrąsias žinias apie maisto produktus bei populiariausius mitus. Antroje dalyje sužinosite, ką valgydami vaikai lavina savo smegenis, atmintį ir protą, kokius patiekalus ruošti siekiant padidinti atžalos IQ, koncentraciją ar gebėjimus rašyti bei skaityti. Taip, tai irgi priklauso nuo to, kas bus uždėta ant sumuštinio! Na, gal ne taip banaliai, bet autoriai paaiškins išsamiai ir profesionaliai.
Trečia knygos „Pilnavertė Jūsų vaiko mityba“ orientuota į jau egzistuojančių problemų sprendimą. Nutukimas, alergijos, odos problemos, astma, miego ir valgymo sutrikimai, silpnas imunitetas – bėdos, su kuriomis susiduria daugelis tėvų. Tačiau perskaitę realiai pritaikomus patarimus, galėsite lengviau atsikvėpti – sprendimai yra ir daugelis jų įgyvendinami virtuvėje!
4. Rita Šilenskienė, Edita Juodžbalienė, Birutė Čijunskienė „Sveikata nuo pirmo šaukšto: pilnavertė trijų kartų mityba“
Sveikos mitybos specialistė Rita Šilenskienė, onkologė Edita Juodžbalienė bei vaikų gastroenterologė Birutė Čijunskienė savo knygoje pateikia visus atsakymus į klausimą, kaip sveikai maitintis bet kokio amžiaus žmonėms.
Knygos „Sveikata nuo pirmo šaukšto: pilnavertė trijų kartų mityba“ pradžioje autorės dalijasi mitybos filosofija, peržvelgia žalingus žmonių įpročius, nurodo, kokie produktai tinka sveiko maisto valgiaraščiui.
Mitybos ekspertės šioje knygoje akcentuoja svarbą visą gyvenimą stebėti, ką ir kodėl dedate į burną. Autorės pradeda nuo nėščiosios valgiaraščio, tęsia per visą žmogaus gyvenimą ir baigia jau į antrą gyvenimo pusę peržengusiam žmogui tinkamais receptais.
Rita Šilenskienė dalijasi receptais, kuriuose nėra cukraus ir gliuteno, taip pat pataria, kaip pasigaminti patiekalų tinkamų alergiškiems ar diabetu sergantiems žmonėms. Perskaitykite šią knygą ir sveikos mitybos planas susidėlios lengvai. Rita Šilenskienė tikina, kad receptai išbandyti ir veikia!
Daugeliui žmonių maistas teikia laimę, tačiau sveikus receptus jie įsivaizduoja beskonius ir nepatrauklius. Tokios receptų ir naudingų patarimų knygos, kaip „Sveikata nuo pirmo šaukšto: pilnavertė trijų kartų mityba“ griauna mitus, nes siūlo patiekalus, kurie vien bežiūrint į nuotraukas priverčia suprasti, kad ir sveiki pietūs gali teikti džiaugsmo!
5. Sarah Britton „Sezoninė augalinė mityba“
Ko gero, jau spėjote pastebėti, kad mitybos ekspertai akcentuoja augalinės kilmės maisto produktų naudą. Nors daugelis ir neliepia kategoriškai atsisakyti mėsos, tačiau pataria gyvūninės kilmės produktų sumažinti, o į savo racioną įtraukti daugiau vegetariškų patiekalų.
Natūralios medicinos specialistė Sarah Britton parengė net 100 itin gardžių ir sveikų receptų savo knygoje „Sezoninė augalinė mityba“.
Vėlgi, iš patirties žinau, kad ne vienas mėsiavalgis rauko nosį išgirdęs, kad augalinis maistas gali būti skanus. Tai, kad jis sveikas, jau nesiginčija niekas. Tačiau Sarah Britton parinko tokius receptus, kurie privers persigalvoti.
Reikia pavyzdžio? Ar burnoje nesirenka seilės išgirdus apie rūkyta druska pagardintus kiaulpienės lapus su ridikėliais pakepintais indiškame ghi svieste? O kaip skamba morkų ir rabarbarų keksiukai? Reikia rimčiau? Tai gal suvilios avinžirnių papločiai su keptais baltaisiais ir žaliaisiais smidrais, krapais bei feta?
Šie pavyzdžiai yra iš pavasariui skirtų receptų rinkinio. Žinoma, knygoje rasite visiems metų laikams dedikuotų augalinės mitybos patiekalų. Autorė įsitikinusi, kad sezoniniai produktai padeda užtikrinti maisto šviežumą ir grynumą.
Mėgaukitės maistu ir stiprinkite savo sveikatą! Sveika augaline, sezonine mityba paremti receptai pravers, kai pritrūks idėjų jūsų valgiaraščiui.
6. Toma Dvelytė, Indrė Kazėnaitė „Valgyti negalima susilaikyti“
Tinklaraščio nomnom.lt autorės Toma Dvelytė ir Indrė Kazėnaitė taip pat yra sveikos mitybos šalininkės. Tik jos savo knygoje „Valgyti negalima susilaikyti“ kalba iš dar vienos perspektyvos ir siūlo susipažinti su intuityviu valgymu.
Leidinyje gausu receptų, taigi gausite dar daugiau idėjų, ką skanaus suvalgyti pusryčiams ar vakarienei. Štai mane sudomino cepelinai su anakardžių kremu ir kmynais. Jau planuoju juos savaitgalio pietums!
Originalių receptų autorės dalijas dari ir naudingais patarimais, kaip gi maitintis, kad valgis gerintų gyvenimo kokybę ir mūsų sveikatą.
Sveikos mitybos taisyklės daugelį žmonių gąsdina, o štai autorės sako, kad nereikia skaičiuoti kilokalorijų ar dirbtinai savęs riboti. Užtenka tiesiog įsiklausyti į organizmą, pasitikėti alkio ir sotumo signalais, o jis jau pats pasakys, ko reikia ir kada sustoti. Daugelis žinduolių turi intuityvaus valgymo įgūdžius, tačiau žmonės juos praranda laikydamiesi dietų ar dėl socialinės aplinkos. Knygos „Valgyti negalima susilaikyti“ rengėjos kviečia atstatyti šį gebėjimą.
Ir visgi, autorės primena, kad tam tikri sveikos mitybos principai išlieka svarbūs. Intuityvus valgymas nežada, kad galėsite valgyti bet ką. Žinios apie maistą, kuris tinka būtent jums, labai svarbios. Kaip ir dauguma anksčiau minėtų autorių, taip ir Toma Dvelytė bei Indrė Kazėnaitė primena, kad tai ką mes valgome daro įtaką imunitetui, energijai, vidiniams organams ir visai bendrai sveikatai.
Susipažįstam su intuityviu valgymu ir lekiam gamint unikalių cepelinų?
7. Neringa Kalasauskaitė-Levandovska „Superfood. Supermaistas“
Po visų mano rekomenduotų knygų, sveikos mitybos planas jau turbūt guli ant jūsų virtuvės stalo. Jei vis dar trūksta minčių, ką gi valgyti, aš siūlau dar vieną knygą, kurioje net 100 sveikos mitybos idėjų pusryčiams, pietums, pavakariams ir šventiniam stalui.
Neringa Kalasauskaitė–Levandovska jau daug metų rašo kulinarinį tinklaraštį. Taip pat ji išleido kelias receptų knygas.
Knygoje „Superfood. Supermaistas“ autorė supažindina su supermaisto sąvoka. Teigiama, kad toks maistas yra labai naudingas mūsų sveikatai, turi gydomųjų savybių. Taip pat gerina imunitetą, saugo nuo vėžio bei kitų ligų. Tiesa, įvairūs šaltiniai ginčija supermaisto egzistavimą ir sako, kad stebuklingų ingredientų nėra. Tačiau kaip ten bebūtų, šį vardą užsitarnauja tie produktai, kurie iš tiesų yra naudingesni bei sveikesni už tą šlamštą, kurį dažnai nevalingai į save kišame.
Neringos sveikos mitybos principai paprasti. Ji siūlo valgyti saikingai ir reguliariai, gerti daug vandens, rinktis subalansuotą maistą, į receptus įtraukti daugiau sezoninių daržovių, atsisakyti cukraus ir daugiau judėti. Paprasta? Tai, kodėl to nedarote? 🙂 Greičiausiai todėl, kad pritrūksta idėjų. Juk suvalgyti bandelę pusryčiams greičiau, nei sugalvoti, ką čia tokio paprasto ir sveiko pasigaminti. Čia ir padės Neringos receptai.
Šimtas sveikų, nesudėtingų, skanių pasiūlymų, neleis ir vėl atsikalbinėti, kad teisingai maitintis per daug sunku.
Aptariau septynias knygas, kurios padės suprasti sveikos mitybos principus ir taisykles bei maisto ryšį net tik su mūsų svoriu, bet ir bendra sveikata. Taip pat sužinosite ir kaip atrodo sveika mityba vaikams. Leidiniuose išdėstyta informacija leis susidaryti mitybos planus, o receptai pasufleruos idėjų, kaip sveikai maitinti mažylius, paauglius, senelius, ką valgyti patiems ir galų gale atsakys, nuo ko pradėti keisti gyvenimo būdą. Įrankiai jūsų rankose, tad pirmyn!
Palikite komentarą