Skirtukas – geriausias knygų palydovas. Jei jo nėra po ranka, tada skaitytojui tenka lankstyti „šunsų ausytes“ – užlenkti knygos kamputį, kad prisimintų, kur baigė skaityti. Arba vietoj skirtukų būna naudojami patys įvairiausi daiktai – nuo čekių iš parduotuvės ar saldainių popierėlių iki sąvaržėlių. Dažnai kūrybiškumui nėra ribų. Vis dėlto, daugelis mėgsta turėti būtent knygoms skirtą skirtuką, kuris kartu keliautų nuo knygos prie knygos ir būtų malonus akiai, o ne šiaip po ranka pasipainiojęs popieriukas.
Vasario 25 d. pasaulis minėjo tarptautinę skirtukų dieną. Tačiau kaip ir kada pasaulyje atsirado skirtukai? Žvilgsnis į skirtukų istoriją leis iš arčiau susipažinti su šiuo ištikimu knygų bendražygiu.
Skirtukų istorija
Ankstyviausios išleistos knygos buvo brangios ir trapios, todėl reikėjo išrasti kažką, kad jose galima būtų pažymėti skaitomus puslapius, jų negadinant. Manoma, jog pirmieji skirtukai mena kodeksų – senovinių rankraštinių knygų – atsiradimo laikus I-ajame mūsų eros amžiuje.
Ankstyviausias, iki šios išlikęs knygos žymeklis yra iš VI a., pagamintas iš ornamentuotos odos, nugarėlėje išklotas pergamentiniu sluoksniu. Jis buvo rastas netoli Egipto, po vienuolyno griuvėsiais.
XIII-XV a., vėlyvaisiais viduramžiais, knygų skirtukai buvo naudojami Europos vienuolynų rankraščiuose ir inkunabuluose (ankstyviausiojo spaudos laikotarpio knygose). Dažniausiai skirtukai būdavo gaminami iš pergamentinio popieriaus arba odos – medžiagos, likusios nuo knygos viršelio gamybos. Kai kurie tų laikų skirtukai buvo formuojami kaip besisukantis diskas, galintis nurodyti puslapį ar stulpelį puslapyje.
Kiek vėliau, XVIII-XIX a. išpopuliarėjo skirtukai – šilko juostelės, įrištos knygos nugarėlės viršuje ir besitęsiantys iki lapo pabaigos. Tačiau pirmieji atskiri ir iki šių dienų patys populiariausi skirtukai atsirado XIX a. viduryje. Knygų skirtukų klestėjimo laikotarpiu yra laikoma karalienės Viktorijos ir karaliaus Edvardo epochos, 1837-1910 m. Tais laikais idėja, kad žymeklis gali būti naudojamas pasižymėti skaitomą vietą knygoje, jos neniokojant, sulaukė masinio pritarimo ir nuo tų laikų, skirtukai pradėti gaminti iš įvairiausių medžiagų.
Nuo skirtukų atsiradimo, jie dažniausiai buvo naudojami Biblijose ir maldaknygėse, kartais gaminami iš austo šilko. Devintajame dešimtmetyje austų šilko žymeklių gamyba sulėtėjo, o spausdinti žymekliai iš standaus popieriaus įgavo pagreitį.
Na, o šiais laikais knygų žymekliai yra kuriami įvairiausių dizainų ir formų. Jie gaminami iš kartono, juostelių, įvairių audinių, veltinio, plieno, vielos, alavo, medžio, plastiko, aukso, sidabro ir kitų tauriųjų metalų, kai kurie net puošiami brangakmeniais.
Dėl daugybės skirtingų dizainų, skirtukų kolekcionavimas tapo populiariu užsiėmimu. Didžiausia skirtukų kolekcija priklauso olandui Frankui Divendalui, surinkusiam net 103 009 skirtukus. Tiesa, dabar jų gali būti surinkta ir daugiau, mat kolekcininkas rinkti skirtukus pradėjo 1982 m., o pastarieji duomenys paimti iš 2010 m., kai F. Divendalas pelnė vietą Gineso rekordų knygoje ir jos iki šiol niekam neužleido.
Puiki dovana
Naujajame interneto knygyno „Patogu pirkti“ asortimente – įvairiausi dailūs skirtukai, kurie lydės skaitytojus kelionėje po knygų pasaulį. Tai gali tapti išradinga dovana artimam žmogui arba džiuginančiu pirkiniu sau. Štai kelios skirtingos knygyno parduodamų skirtukų kategorijos:
Mediniai skirtukai. Medis asocijuojasi su šiluma ir jaukumu, tad šie skirtukai turėtų patikti natūralumo mėgėjams ir tvarios planetos puoselėtojams. Juose nėra plastiko, tai organiniai ir aplinkai draugiški skirtukai, o gamintojai dalį pelno nuo kiekvieno skirtuko skiria žemės miškų atkūrimui. Taip pat knygyno prekes papildė ir mediniai ornamentiniai skirtukai – šie yra kiek storesni, tačiau išties originalaus dizaino.
„Augantys“ skirtukai. Tai skirtukai iš perdirbto popieriaus. Juos puošia įvairūs paveikslėliai bei užrašai, tačiau didžiausia staigmena – kiekvieno skirtuko viduje esančios sėklytės. Kai skirtukas pabos ar nuspręsite su juo atsisveikinti – užkaskite dalį jo į žemę, gausiai laistykite ir išvysite, kaip po kurio laiko jo vietoje ims ir sužaliuos baziliko daigeliai. Puikus pasirinkimas savo aplinkai neabejingiems skaitytojams.
Odiniai skirtukai. Tai, ko gero, ilgaamžiškiausi skirtukai. Jie nelūžta, neplyšta, tad tarnaus ilgai ir „atlaikys“ daugybę kelionių po skirtingas knygas. Jie, kitaip nei „šuns ausytės“ ar atsitiktiniai popieriukai, nelamdo ir negadina knygų, tad padeda išsaugoti ir gerą knygos išvaizdą.
Plastikiniai skirtukai. Dar vienas pasirinkimas, vertinantiems ilgaamžiškumą. Įvairių formų skirtukai yra papuošti citatomis bei sentencijomis ir atrodo kaip tikra knygos puošmena.
Dekoruoti skirtukai. Tai skirtukai – meno kūriniai. Menininkės Vaidos Verkytės unikaliais rankų darbo piešiniais dekoruoti skirtukai džiugins savo spalvingais paveiksliukais prieš pasineriant į knygų pasaulį.
Tad jei iki šiol perskaitytų knygų puslapius pasižymite atsitiktiniais popieriais ar šalimais besimėtančiomis vizitinėmis kortelėmis, galbūt pats laikas įsigyti knygos skirtuką. Be abejo, tai gali tapti ir vertinga dovana knygų mylėtojui. Tad iš gausaus dėmesį patraukiančių skirtukų asortimento tikrai pavyks išsirinkti naują knygų aksesuarą!
Palikite komentarą