Ar pastebėjote, kokie populiarūs yra visokie iššūkiai? Kas dieną nueiti dešimt tūkstančių žingsnių, kas vakarą parašyti tris dėkingumo priežastis, kas savaitę išmokti šimtą naujos kalbos žodžių, pavasarį nubėgti maratoną… Galima tęsti ir tęsti. Iššūkiai motyvuoja neapleisti pradėtos veiklos, skatina išmokti kažko naujo, išmėginti savo galimybių ribas, atrasti naujų skonių. Tą patį galima pasakyti ir apie skaitymo iššūkius, kuriuos vienija tikslas: atrasti, dažniau atversti knygą, plėsti akiratį.
Užsukite į socialinį tinklą „Instagram“ ir paieškoje įveskite raktinius žodžius „skaitymoissukis“ ar „readingchallenge“. Pamatysite, kiek įvairių lietuviškų ir užsienietiškų iššūkių organizuoja knygų skaitytojų bendruomenės nariai. Kiekvienam skoniui! Abejojate ar verta prisijungti? Skaitykite šį tekstą toliau!
Kuo naudingi skaitymo iššūkiai?
Pasaulyje yra trijų tipų žmonės. Pirmajam priklauso tie, kurie skaityti nemėgsta ir jų rankose knygos išvysti beveik neįmanoma. Na, nebent darbas ar mokslas priverčia. Antrojo tipo žmonės skaito visą savo gyvenimą. Trečiajam priklauso tie, kurie pamažu atranda skaitymo malonumą.
Pirmajam tipui iššūkiai nepadės. Na nemėgsta šie žmonės skaityti, tai kam gi juos versti? O jei visgi kažkur giliai šmėsteli mintis, kad gal ir smagu būtų atsiversti knygą, tai įkvėpimui siūlau savo straipsnį „Kaip pradėti skaityti“.
Tiems, kurie nepaleidžia knygų iš rankų, skaitymo iššūkiai suteikia progą išbandyti kažką naujo. Gal atrasite klasikinę literatūrą ar įvertinsite mokslo populiarinimo knygas, kurias lenkdavote dideliu lanku? Na, o trečiajam žmonių tipui iššūkiai yra puikus būdas pamilti literatūrą, išgryninti savo skonį ir skaitymą paversti reguliaria gyvenimo rutina.
Skaitydami knygas jūs automatiškai praplėsite vaizduotės ribas, pagerinsite savo žodyną, lavinsite kūrybinį potencialą ir analitinius įgūdžius, ugdysite empatiją ir dar daugiau. Be to, skaitymas yra puiki smegenų treniruotė bei būdas pabėgti nuo kasdienių rūpesčių.
Taigi, skaityti naudinga, o iššūkiai įkvepia tą daryti reguliariai bei išbandyti tokius tekstus, kokių šiaip imtis nesiryžtumėte.
Visame pasaulyje yra bendruomenių, kurios organizuoja įvairiausius skaitymo skatinimo projektus. Prisijungimas ne tik motyvuoja skaityti dažniau, bet ir suteikia galimybę susipažinti su naujais žmonėmis, pasidalinti nuomonėmis ir požiūriais į knygas bei įsitraukti į įdomias diskusijas.
Tačiau, sakysite, tam iššūkio nereikia. Diskutuoti ir draugauti galite ne tik rinkdamiesi knygas mėlynu viršeliu, ar ne? Tačiau taisyklės ragina peržiūrėti savo lentynas. Gal ten jau šimtą metų guli kadaise pirktas romanas, kurio vis neprisiruošėte skaityti, o dabar jis tinka šiai naujai avantiūrai! Teksto pabaigoje iliustruosiu, kad iššūkiai neriboja, o prisijungę prie to paties projekto galite skaityti visai kitokią literatūrą nei kolegos.
Kokie būna skaitymo iššūkiai?
Atsakymas sprūstantis nuo liežuvio galo – įvairūs! Tačiau juos galima susisteminti į keletą populiariausių.
Miksas. Tai tokie iššūkiai, kurie kviečia išbandyti įvairius žanrus bei stilius. Nuo poezijos iki klasikinės literatūros ir saviugdos knygų. Dalyvavimas tokiame iššūkyje akiratį išplečia per gana trumpą laiką. Šios iniciatyvos formuluojamos įvairiai. Organizatoriai gali siūlyti skaityti bet kokio žanro knygas, kurių pavadinime yra skaičius, ar rinktis tam tikros spalvos viršelius. Viena iš sąlygų gali būti bibliotekininko, knygyno darbuotojo ar draugo rekomendacija, arba žanras, kurio dar niekada neskaitėte. Autoriaus lytis ar horoskopo ženklas, pirmoji veikėjo vardo raidė… Na, kaip suprantate, šio tipo skaitymo iššūkis gali nuvesti bet kur! O tai ir įdomiausia!
Teminiai iššūkiai. Čia jau aišku iš pavadinimo, kad reikės skaityti knygas, kurias vienija bendra tema, o jos būti įvairios: Holokaustas, vergovė, stiprios moterys, nerimo sutrikimo valdymas, pasaulio istorija ir bet kas kitas! Šie iššūkiai leidžia nuosekliai pasigilinti į konkrečias temas.
Žanras ar autorius. Pasirinktas žanras gali būti bet koks – nuo verslo iki asmeninio tobulėjimo ar skandinaviškų trilerių. Knygos taip pat gali būti susijusios su konkrečiu autoriumi ir visa jo kūryba ar net išgalvotu personažu, pavyzdžiui, Šerloku Holmsu.
Knygų klubo iššūkiai. Daug knygų klubų organizuoja skirtingus skaitymo iššūkius. Galite rasti internetinių ir realių knygų klubų, kuriuos palaiko susitikimai, forumai, realaus gyvenimo pokalbiai ar profesionaliai organizuoti renginiai.
Kur ieškoti skaitymo iššūkių?
Kaip jau minėjau knygų iššūkius organizuoja įvairūs knygynai, bibliotekos bei skaitytojų bendruomenės. Pavyzdžiui, gerai žinoma tarptautinis socialinis tinklas „Goodreads“ kiekvienais metais kviečia mesti sau iššūkį. Kodėl nepabandžius?
Viskas paprasta, tereikia nusistatyti skaičių, kiek knygų planuojate perskaityti per metus. Gal po vieną per mėnesį? Tada įrašykite 12. O gal vieną per savaitę? Mano šių metų iššūkis yra 113 knygų. Skaityti galite bet kokias knygas, o jei jas pažymėsite „Goodreads“, bus paprasčiau sekti iššūkio progresą.
„Goodreads“ svetainėje rasite ir lietuvių bendruomenės 2021-ų metų iššūkį. Tiesą sakant, net tris – mini, midi ir maxi. Ką ši iniciatyva siūlo skaityti? Štai, pvz., vienas iš midi iššūkio punktų skatina perskaityti Nobelio premijos laureato knygą. Rekomenduoju rašytojos Olgos Tokarczuk kūrybą! O vienas iš maxi iššūkio punktų kviečia perskaityti knygą, kurios pagrindinio veikėjo profesija – dailininkas. Rekomenduoju Haruki Murakami „Komandoro nužudymas“.
Kiekvieną vasarą Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Vilniaus apskričių viešosios bibliotekos ir Lietuvos aklųjų biblioteka organizuoja iššūkį „Vasara su knyga“. Dalyviams reikia perskaityti penkias knygas nurodytomis temomis. Visi skaitytojai dalyvauja loterijoje ir varžosi dėl pagrindinio prizo.
2021-ų metų iššūkio temos bus paskelbtos pavasario pabaigoje. Na, o pernykščiai iššūkiai buvo tokie: knyga, kurio autorius yra iš Šiaurės šalių; knyga, kurios pavadinime yra skaičius; knyga apie gamtą; knyga apie draugystę; eiliuota knyga.
Dar daugiau iššūkių galite rasti „Instagram“ soc. tinkle, arba kitaip sakant, pas bukstagramerius. Štai, Ina iš verciant puslapius organizuoja 2021-ų metų iššūki ir kviečia skaityti 12 knygų pagal jos sugalvotas temas. Metų gale ji vieną dalyvį apdovanos prizu. Iššūkį rasite sekdami gaire #2021skaitymoissukis.
Martyna iš martyna.mick jau ne pirmus metus organizuoja iniciatyvą „Mėnesio rašytojas“. Kiekvieną mėnesį visi norintys kviečiami susipažinti su konkretaus autoriaus kūryba. Sekite gairę #menesiorasytojas.
Rūta iš ruta_skaito skatina atkreipti dėmesio į konkrečių leidyklų knygas ir paskelbė iniciatyvą „Mėnesio leidykla“, kurią rasite pažymėtą gaire #menesioleidykla.
Visi šie iššūkiai skatina peržiūrėti savo lentynas ir perskaityti knygas, kurios galbūt užsigulėjo. Taip pat iniciatyvos atkreipia dėmesį į mažiau populiarias knygas. Pavyzdžiui, bibliotekoje, knygyne ar draugų lentynoje ieškodami romano, kurio pavadinimas prasideda raide R netyčia galite atrasti tikrą literatūrinį perlą!
Kaip jau minėjau teksto pradžioje, daugiau įvairių iššūkių soc. tinkluose padės atrasti gairės #skaitymoissukis ar #readingchallenge.
Trispalvės iššūkis!
Ką tik tokį sugalvojau. Įkvėpė vasario 16-tosios vaizdai matyti bookstagrame. O jei rimtai, tai noriu pailiustruoti, kokios skirtingos literatūros gali atsidurti jūsų rankose, jei nuspręsite prisijungti prie bet kurio iš projektų.
Beje, iššūkį galite sugalvoti ir patys, mesti jį sau, draugams ar kolegoms! Man pavasarį norisi spalvų, o dar ir Lietuvos Nepriklausomybės šventės įkvėpė pasiūlyti perskaityti knygas, kurių viršelyje dominuoja geltona, žalia ir raudona spalvos. Tad metu iššūkį sau. Vien dėl smagumo. O jūs jei norite, prisijunkite, juk tikslas yra skaityti daugiau! O štai kelios labai skirtingos idėjos:
- Geltona
Pirma geltono viršelio rekomendacija yra iš grožinės literatūros kategorijos. Tai danų autoriaus Kaspar Colling Nielsen romanas „Europos pavasaris“. Aprašymas teigia, kad tai knyga apie keturių žmonių gyvenimo kelią ir deklaratyvią europietišką žmogaus laisvę. Fantasmagoriškas kūrinys provokuoja ir verčia permąstyti savo santykį su žmogiškosiomis vertybėmis ir pasauliu, kuriame karaliauja cinizmas. Knyga jau guli mano lentynoje, tad geltonos spalvos iššūkį lengvai įveiksiu!
Galbūt laikas susipažinti ir su filosofų kūriniais? Ryškiai geltonu viršeliu vilioja šis tas rimtesnio – Immanuel Kant „Apie pedagogiką“. Žymus vokiečių filosofas, laikomas moderniosios filosofijos pradininku, paskaitų rinkinyje aiškina apie vaikų lavinimo ir pedagogikos svarbą. Knyga „Apie pedagogiką“ padarė didelę įtaką šiuolaikinei filosofijai ir švietimui, tad geltonasis iššūkis gali gerokai praplėsti akiratį, ar ne?
Na, o dar viena geltonoji supažindins su pasaulį šokiravusiais tekstais. Aldous Huxley knyga „Suvokimo durys. Rojus ir pragaras“ laikoma viena reikšmingiausių studijų apie sąmonės ribas plečiančių medžiagų poveikį. Autorius savipažinimo tikslais eksperimentavo su haliucinogenais, o savo potyrius aprašė esė „Suvokimo durys“. Socialiniai šių medikamentų poveikio aspektai aprašyti kitoje esė – „Rojus ir pragaras“. Su šia knyga lengva nebus!
- Žalia
Įtraukime į sąrašą ir klasikos kūrinius, gerai? Gal, pavyzdžiui, Remarko knygas? Naujausių leidimų viršeliai kaip tik yra žali. Man labiausiai patiko knyga „Juodasis obeliskas“, tad ją ir rekomenduoju. Romanas gali būti laikomas autobiografiniu. Siužetas prasideda 1923-iais metais. Vokietijoje siaučia milžiniška infliacija, paliečianti visų socialinių sluoksnių gyventojus. Markės tampa bevertėmis, o herojai, kurie kovėsi Pirmajame pasauliniame kare, šiandien stoja į mūšį dėl duonos kąsnio. Romano temos liūdnos, tačiau pati knyga yra kokybiška satyra, pajuokianti tuometinę Vokietijos visuomenę.
Dar vienu žaliu viršeliu noriu atkreipti dėmesį į Nobelio premijos laureato Kazuo Ishiguro knygą „Palaidotas milžinas“. Tai lėtas ir daugiasluoksnis kūrinys, kuris talpina kolektyvinės ir asmeninės atminties, meilės ir poros santykių, kaltės ir senatvės temas. Skaitėte kitas autoriaus knygas? Aprašyme teigiama, kad šis tekstas išsiskiria maginės fantastikos žanrui būdingais elementais. Kazuo Ishiguro meistriškai pina istoriją, mitologiją, religiją bei fantastiką į vieną hipnotizuojančią visumą.
Literatūros gurmanams turiu dar vieną pasiūlymą. Susipažinkite su rašytoju Witold Gombrowicz! Tam puikią progą sudaro knyga „Dienoraštis 1, 1953–1956“. Autoriaus biografija įspūdinga, jis buvo įtrauktas į Nobelio premijos nominantų sąrašus, laikomas genijumi, tad jo dienoraštis privalo atsidurti jūsų skaitinių sąraše!
- Raudona
Kaip jau minėjau, šio spontaniško trispalvės iššūkio tikslas yra parodyti, kokias skirtingas knygas galime aptikti, norėdami jį išpildyti. Pavyzdžiui, raudonos spalvos viršelių atstovu gali tapti unikalus kelionių vadovas „Atlas obscura. Tyrinėtojo vadovas po slaptuosius pasaulio stebuklus“, kurį parengė autoriai Joshua Foer, Dylan Thuras ir Ella Morton. Ši knyga įkvėps išklysti iš turistų numintų takų, prajuokins ir parodys, kiek daug įdomybių slepiasi mūsų pasaulyje.
O gal dar neskaitėte vienos iš geriausių distopijų? Du kartus prestižinį „Man Booker“ prizą laimėjusi autorė Margaret Atwood Lietuvoje geriausiai žinoma savo knyga „Tarnaitės pasakojimu“. Parašyta 1985-tais metais knyga nė truputį neprarado aktualumo. Nedaugžodžiaudama, tačiau be galo iškalbingai, kartais neviltingai, o kartais aistringai autorė kuria lėtos įtampos pilną siužetą bei pasakoja neįprastą istoriją. Beje, antrąjį „Man Booker“ rašytoja gavo už šios knygos tęsinį „Liudijimai“.
Na ir paskutinė knyga, nepanaši į nė vieną anksčiau minėtą – Gary Chapman „Penkios meilės kalbos“. Santykių ekspertas teigia, kad meilės kalbos yra tik penkios ir labai svarbu suprasti, kuria kalba jūsų partneris. Šioje knygoje rasite atsakymus, kaip išlaikyti savo santykius ir net juos pagerinti, kai, regis, kasdieninė rutina, konfliktai ir net nuobodulys veržiasi užgožti tai, kas svarbiausia. Autorius teigia, kad meilės kalbų galima išmokti, o knygoje rasite praktinių patarimų. Leidinys tapo tarptautiniu bestseleriu ir buvo išverstas į daugybę kalbų.
Savo trispalvės iššūkiu parodžiau, kad įvairaus skonio skaitytojai drąsiai gali prisijungti prie skaitymo iniciatyvų. Tikrai rasite, ką atsiversti, o išėję iš komforto zonos galite gerokai nustebti bei galutinai atsikratyti išankstinių nuostatų, pavyzdžiui, kad visi meilės romanai banalūs, saviugdos knygos nevertos dėmesio, o fantastika įdomi tik paaugliams. Tai išsirenkam iššūkį ir lekiam skaityti?
P.S. jei tiesiog pakęsti negalite spaudimo, tai nekankinkite savęs, tačiau visus iššūkius išnaudokite kaip idėją ar įkvėpimą atrasti, pažinti ir patirti. O įveiksite juos, ar ne, tikrai nėra svarbu!
Palikite komentarą