Išsirinkti gerą skaitinį gali tapti tikru iššūkiu net didžiausiems literatūros mylėtojams! Spėju, ne kartą girdėjote apie skaitymo blokus, kuomet imi vieną knygą – neįdomu. Čiumpi antrą – ne tas. Griebi ketvirtą – hm, turbūt netinkamas metas. Penkta, šešta ir galiausiai apima neviltis. Ar čia visos knygos tapo neįdomios?
Tokių blokų patiria kiekvienas, o po jų vėl pradėti skaityti tampa labai sunku. Tačiau „neskaitadieniai“ užklumpa gerokai rečiau, jei pasirenkame tinkamą, aktualią knygą, atitinkančią to meto poreikius. Vasaros ir savaitgalio skaitiniai dažnai visai kitokie nei tie, kuriuos renkamės mokydamiesi. Mokinio skaitiniai irgi skiriasi nuo laisvalaikiui skirtų knygelių. Laviravimas tarp įvairių knygų labai padeda išvengti skaitymo blokų, tad kaip gi išsirinkti, ką skaityti? Štai keli patarimai! Beje, būtų įdomu sužinoti, kaip jūs išsirenkate, kokį leidinį skaitysite?
Kaip išsirinkti gerą knygą?
Pradėkime nuo to, kad žmogus turi išlikti sąžiningas su savimi. Jei jam patinka dvasiniai skaitiniai sielai, tai visai nereikia prievartauti savęs fantastika. Taigi, pirmas patarimas yra…
Rinkitės knygas pagal mėgiamą žanrą
Apie žanrų įvairovę pasakojau straipsnyje „populiariausi knygų žanrai: ar turi mėgstmiausią?“ Ten trumpai aptariau beveik trisdešimt grožinės ir negrožinės literatūros žanrų.
Kaip sužinoti, kuris jums tinkamas? Na, teks atrasti bandymų būdu. Tačiau pradiniu tašku gali tapti filmai. Jei mėgstate dokumentiką, pasidomėkite mokslo populiarinimo knygomis. Jei dažnai renkatės romantiškas komedijas, tuomet jūsų laisvalaikio skaitiniais gali tapti įvairūs meilės romanai. Nebijokite, tikrai ne visi jie saldūs lyg medaus statinė. Mėgstate kostiumines dramas? Panaršykite po klasikos kategoriją. O gal jus sudomins istorijos skaitiniai?
Užsiregistruokite skaitytojų socialiniame tinkle „Goodreads“
„Goodreads“ yra viena didžiausių ir populiariausių svetainių, kurioje buriasi skaitytojai iš viso pasaulio. Čia rasite didžiąją daugumą išleistų knygų, kurios vertinamos žvaigždutėmis, o žmonės apie perskaitytus kūrinius rašo atsiliepimus. Komentarus galima rūšiuoti pagal kalbą, tad rasite ir lietuviškų apžvalgų.
Tokia milžiniška duombazė padeda rinktis skaitinius. Susidomėję kūriniu visada galite patikrinti jo reitingą, perskaityti atsiliepimus ir peržiūrėti panašias knygas, patikrinti, kas dar patiko skaitytojams, atrasti žmonių, kurių skonis panašus. Tiesa, į žvaigždutes žvelkite kritiškai. Pavyzdžiui, George R. R. Martin naujausia knyga „Ugnis ir kraujas“ sulaukė daug prastų įvertinimų tik todėl, kad tai nėra taip laukiamas ciklo „Ledo ir ugnies giesmė“ tęsinys.
Sekite kitų skaitytojų socialinius tinklus
Aš puikiai žinau, kad daugelis blogerių ir bookstagramerių atžvilgiu yra nusiteikę gana skeptiškai. Daug kam atrodo, kad šie žmonės tik reklamuoja knygas. Tačiau galiu patikinti, kad taip tikrai nėra. Skaitinius tinklaraštininkai renkasi pagal savo pomėgius, todėl rečiau nusivilia, o be to, visų skoniai sutapti negali, todėl rekomenduoju rasti tuos, kurie artimiausi jums.
Socialiniuose tinkluose rasite ne tik rekomendacijų, bet ir pamatysite naujienas, kurias šioje informacijos gausoje lengva praleisti.
Domėkitės įvairiais knygų sąrašais
Jie padeda atrasti gerą literatūrą. Pavyzdžiui, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas kiekvienais metais skiria premiją už kūrybiškiausią lietuvišką knygą. Gabija tinklaraštyje pristatė 2020-ų metų kūrybiškiausių lietuviškų knygų dvyliktuką. Puiki proga atrasti tikrai gerų mūsų šalies autorių knygų! Verta pasidomėti ir pretendentais į Metų knygą bei geriausio vertimo nominantais.
Gerai panaršę internete tikrai rasite tokius sąrašus, kaip 100 knygų, kurias privaloma perskaityti per savo gyvenimą. Patikėkite, prastų skaitinių į juos niekas neįtraukia!
Nespręskite vien pagal anotaciją
Ir viršelį. Viršelis ir anotacija yra skirti parduoti. Niekada niekas oficialiame knygos aprašyme neparašys, kad tai nuobodokas kūrinys, kuris privers jus žiovauti. O viršelis – skonio reikalas. Kartais po banaliu paveiksliuku, kuris sufleruoja, kad laukia lengvi skaitiniai, visgi slepiasi rimta istorija.
Kuo remtis? Siūlau paskaitinėti ištraukas. Fiziniame knygyne tiesiog pavartykite knygą. Interneto parduotuvės irgi dažnai siūlo virtualių ištraukų. Tai labai geras būdas įsitikinti ar jums patinka autoriaus stilius, ar nekliūna vertimas ir t.t.
Sekite tarptautinius apdovanojimus
Tinklaraščio straipsnyje „Prestižiškiausi literatūros apdovanojimai pasaulyje“ rasite ne tik jų sąrašą, bet ir nuorodas, kurias atsivertę galėsite nagrinėti prizininkų knygų sąrašus. Siūlau pasižiūrėti ne tik naujausius nominantus, bet pasidomėti ir ankstesniais metais.
Prestižinėmis premijomis veltui nesimėtoma, tad greičiausiai tikrai rasite vertingų skaitinių.
Neprievartaukite savęs
Išbandyti kažką naujo visada verta. Tačiau jei matote, kad knyga tiesiog „nesiskaito“, leiskite sau jos nebaigti. Žmonės dažnai jaučia sąžinės graužimą dėl nebaigtų skaitinių. Tačiau aš procesą galiu palyginti su valgiu. Jei atsargiai paragaujate naujo patiekalo ir jis nepatinka, ar tikrai per prievartą valgote iki paskutinio trupinio? Juk literatūra yra maistas sielai.
Rekomendacijos: įdomūs skaitiniai įvairiems skoniams
Tikiuosi patarimai, kaip išsirinkti gerą knygą pravers. Tačiau siūlau ir kelias rekomendacijas, kurias surikau atsižvelgdama į labai skirtingą šio teksto skaitytojų skonį.
Linksmi ir lengvi skaitiniai
Sunkiai dirbote? Smegenys prašosi atostogų, nes tuoj sprogs nuo įtampos? Jums reikia lengvos ir linksmos knygos! Rekomenduoju pamėginti Kristan Higgins romaną „Per geras, kad būtų tikras“. Dėl savo nedidelio ir patogaus formato ši knyga tampa puikiais vasaros ar savaitgalio skaitiniais – tilps į bet kurią rankinę!
Knyga pasakoja apie Greisę, kurią paliko sužadėtinis. Norėdama išvengti aplinkinių gailesčio ji išgalvoja vaikiną ir dėl to patenka į pačias keisčiausias ir nepatogiausias situacijas. Juoksitės ne kartą!
Ieškote lengvo, juokingo romano, kuris nertų šiek tiek giliau? Pamėginkite Sarah Haywood romaną „Kaktusas“. Geru humoro jausmu trykštantis pasakojimas supažindina su Suzana – keturiasdešimt penkerių vieniša ir besilaukiančia moterimi, gyvenančia pagal griežtas taisykles. Tik va jas sudrebins keli nenumatyti įvykiai.
Skaitiniai prieš miegą
Aš pati neskirstau knygų į ryto ir vakaro. Tačiau yra žmonių, kurie prieš miegą negali dirginti smegenų aštriais įspūdžiais, trileriais ar siaubo istorijomis. Nerekomenduojama minčių apkrauti ir moksline literatūra. Tad vakaro skaitiniai turėtų būti raminantys ir įkvepiantys.
Mano rekomendacija – Ajahn Brahm „Atverk savo širdies duris“. Budizmo mokytojo knygoje surinkta daugiau nei keturiasdešimt jaukų pasakojimų, kurie, anot autoriaus, gydo nuo depresijos, įkvepia, priverčia sustoti ir labai dažnai prajuokina. Knygoje kalbama apie meilę, baimę, viltį. Humoro ir išminties kupinų istorijų rinkinys sulaukė labai daug gerų atsiliepimų. Skaitytojai patvirtina, kad knyga idealiai tinka streso malšinimui.
Yra ir specialių vakaro skaitinių mergaitėms bei berniukams. Tai knygos „Vakaro istorijos Lietuvos mergaitėms“, „Vakaro istorijos berniukams maištininkams“, „Vakaro istorijos mergaitėms maištininkėms“. Šie leidiniai siūlo trumpų pasakojimų, kuriuos galima perskaityti kas vakarą po vieną.
Mokinio skaitiniai
Skaitiniai vaikams – galvos skausmas tėvams. Ką skaityti priešmokyklinukams, pradinukams ir vyresniems vaikams? Interneto knygyne Patogupirkti.lt vaikams skirta literatūra suskirstyta pagal amžių, todėl lengvai rasite gerų knygų, tiek mažyliams, tiek pradedantiesiems skaityti, tiek jaunimui.
Na, o ką rinktis mokiniams, rasite išsamiame sąraše su privaloma ir rekomenduojama literatūra pagal klases.
Skaitiniai moterims ar apie moteris?
Prisipažinsiu, mano akis ima trūkčioti, kai kažkas paprašo rekomenduoti knygų vyrams arba moterims, tačiau visiškai nenusako, kas jiems patinka. Tarsi vien lyties užtenka apibrėžti skaitinius. Todėl, ką skaityti kažkuriai lyčiai aš nepasiūlysiu, tačiau yra labai daug įdomių knygų apie stiprias moteris, kuriose atkreipiamas dėmesys į diskriminaciją šeimoje, darbe, politikoje. Apie tokią literatūrą rekomenduoju Gabijos tekstą „Lyčių lygybės ir feminizmo idėjos knygose“.
Priedo siūlau Mona Chollet „Nesunaikinama moterų galia. Stiprios, raganiškos, nepriklausomos“. Taip pat būtinai perskaitykite Margaret Atwood knygą „Tarnaitės pasakojimas“. Nors pastaroji yra distopija, visgi kūrinyje vaizduojamas pasaulis nėra labai tolimas tam, kuriame gyvename, o moterų padėtis kai kuriose šalyse nedaug skiriasi nuo tarnaičių likimo.
Lietuviški skaitiniai
Žinoma, ryškiausia žvaigždė, kurią verta pažinti – Kristina Sabaliauskaitė. Kartelę lietuvių literatūrai ji užkėlė aukštai! Tačiau noriu rekomenduoti dar kelias knygas, į kurias gal dar nespėjote atkreipti dėmesio.
2021-ų metų pavasarį pasirodžiusi Dainiaus Vanago distopinė knyga „Oderis“ jau rekomenduojama George Orwell gerbėjams. Autorius nagrinėja kaip mūsų gyvenimą paveiks naujausios technologijos.
Šiais metais pasirodė ir lietuviško pulp fiction perliukas – Sigito Parulskio „Laiko nusikaltimai“. Skaitytojų laukia intriguojantis siurrealistinis siužetas ir netikėtas literatūrinis nuotykis!
Į pirmas dvi paminėtas knygas visiškai nepanaši, bet primygtinai rekomenduojama yra Alvydo Šlepiko „Mano vardas – Marytė“. Tikrais faktais pagrįstas, skaudus kūrinys apie „vilko vaikus“. 2012-ais metais romanas buvo išrinktas Metų knyga.
Skaitiniai apie meilę
Tikitės meilės romanų rekomendacijų? Visgi, šį kartą noriu pasiūlyti kitokių knygų apie meilę. Šios bus iš psichologijos srities. Štai leidinys „Mažiau barnių, daugiau meilės. Praktinė knyga poroms apie santykius“ siūlomas, kiekvienai porai, kuri nori gyventi meilėje ir harmonijoje. Dr. Gina Senarighi rašo, kaip barnius ir konfliktus paversti priemone, padedančia siekti darnos ir sutarimo.
Meilė kartais tampa priklausomybe. Ir gražus jausmas gerokai apkartina dviejų žmonių gyvenimą. Kaip išbristi iš tokių problemų rašoma Brendos Schaeffer knygoje „Kas tai – meilė ar priklausomybė“.
Skaitiniai apie pinigus
Pinigai, pinigai, pinigai… Atrodo apie juos kalbėti nepatogu, ar ne? Tačiau finansinis raštingumas privalomas, o jo išmokti galima iš knygų. Jų prirašyta daug, tačiau verta atkreipti dėmesį į Dr. Manto Martišiaus knygą „Kiek kainuoja laikas? Trumpa istorija apie verslą, ekonomiką, godumą ir žinias“.
Leidinys rekomenduojamas tiems, kurie ekonomikos pasaulyje nesijaučia tvirtai, nori susivokti finansinių terminų labirintuose, tačiau bijo domėtis, nes įsivaizduoja, kad bus per sunku ir nuobodus. Dr. Mantas Martišius rašo labai įtraukiančiai ir įvairios ekonominės sąvokos bei reiškiniai tampa perkandami net visiškiems šio mokslo naujokams.
Daugiau leidinių apie pinigus ieškokite finansų knygų kategorijoje. O jeigu domitės bendrai tiek verslu, tiek lyderyste, strategijomis ir pardavimų psichologija, tuomet šioms temoms skirtų skaitinių rekomendacijas rasite tinklaraščio įraše apie verslo leidinius. Lietuvos ir užsienio autoriai pasiruošę padėti susitvarkyti su piniginės iššūkiais!
Erotiniai skaitiniai
Pabaigai palikau pikantišką temą. Ar atsimenate kaip žaibiškai išpopuliarėjo „50 pilkų atspalvių“? Tiesa, niekas nenorėjo prisipažinti skaitę knygą. Aha, milžiniškas populiarumas, pardavimų topai ir niekas neskaitė. Arba ne ne ne, tikrai nepatiko! Taigi, ne ne neskaitykite 🙂 ir Anais Nin knygų. Erotinių apsakymų rinkiniai dvelkia subtilumu ir prancūziškų buduarų atmosfera. Tobuli vakaro skaitiniai!
Reziumė. Knygynuose gausu skaitinių kiekvienam skoniui ir kiekvienai dienai. Kiekvienai situacijai, kiekvienam sezonui ir nuotaikai. Svarbu atsakingai išsirinkti, nes netinkamu metu į rankas patekusi knyga gali sukelti skaitymo bloką. Rinktis nei sunku, nei paprasta, tereikia pažinti save, apgalvoti lūkesčius, pasidomėti atsiliepimais, įvertinti, kaip reagavote į panašias knygas. Tačiau net ir neskaitadieniai nėra didelė bėda. Pailsėkite. Pažiūrėkite filmą. Pasivaikščiokite. Pabendraukite su artimaisiais ir netrukus noras skaityti sugrįš.
Palikite komentarą